ŁódĽ. "Impro Atak!" i "Kolacja na cztery ręce" w plenerze

Kończy się teatralne lato w plenerze. Virako po raz kolejny zaprasza do parku ¬ródliska. "Impro Atak!" zamknie tegoroczny Teatralny Pasaż Róży, na Letniej Scenie zostanie zaprezentowany ostatni z konkursowych spektakli przegl±du.

«Dzięki Łódzkiemu Centrum Wydarzeń w Pasażu Róży (ul. Piotrkowska, 3) obejrzeliśmy już cztery spektakle z Warszawy i Krakowa. Ostatnim przedstawieniem w ramach Teatralnego Pasażu Róży będzie "Komedia romantyczna w trzech aktach" łódzkiej grupy Impro Atak!, działającej przy Teatrze Nowym. Współpracujący z Jackiem Stefanikiem aktorzy zainspirowali się tym razem schematem filmowym znanym z "Listów do M." czy "To właśnie miłość". Teatralna zabawa z aktywnym udziałem publiczności rozpocznie się o godz. 20. Bilety do kupienia w siedzibie ŁCW (ul. Piotrkowska 87,1 piętro, cena -10 zł) lub na stronicwww.cbilct.pl (13,80 zł).

We wtorek w parku Źródliska będzie można zobaczyć "Kolację na cztery ręce". Bezpłatna plenerowa prezentacja spektaklu stołecznego Teatru Kamienica Emiliana Kamińskiego i Justyny Sieńczyłło. To trzecia odsłona Letniej Sceny Monopolis - wakacyjnej akcji firmy Virako, dewelopera kompleksu biznesowego Monopolis. - Na dwóch pierwszych spektaklach wystawionych przez warszawski Teatr Polski pod dyrekcją Andrzeja Seweryna mieliśmy komplet widzów. Na "Emigrantów" powiększyliśmy nawet nieco widownię. Frekwencja bardzo nas cieszy. Pokazuje, że kierunek, jaki obraliśmy w swojej działalności, wpisuje się w oczekiwania łodzian. Teatralna scena będzie ważnym elementem Monopolis, a działalność kulturalna istotną częścią tego, co robimy w Virako - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

"Kolacja na cztery ręce" to sztuka Paul Barza, niemieckiego (urodzonego we Włocławku) dramatopisarza i muzykologa, autora min. książki "Mozart. Książę i Papageno". Punktem wyjścia jest fikcyjne spotkanie Jerzego Fryderyka Haendla i Jana Sebastiana Bacha w 1747 roku, z okazji przyjęcia Bacha do Towarzystwa Nauk Muzycznych. Rozmowa wybitnych kompozytorów o odmiennych charakterach jest pretekstem do postawienia wielu pytań. "Czy pogoń za sukcesem, władzą i wpływami może dać człowiekowi szczęście? Jaka jest cena sławy? Czy sztukę można wycenić?".

W Polsce "Kolacja" zyskała ogromną popularność dzięki spektaklowi teatru telewizji z 1990 roku, z Romanem Wilhelmim i Januszem Gajesem w rolach głównych. W wyreżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego spektaklu w rolę Haendla wciela się Emilian Kamiński, Bacha gra Olaf Lubaszenko. Ich pojedynkowi słownemu będzie się przysłuchiwał zakochany w operze kamerdyner Schmidt (Maciej Miecznikowski).

500 zaproszeń na "Kolację na cztery ręce" rozdano w biurowcu Forum76 w ciągu kilku godzin. W piątek - ostatnia szansa, do zdobycia 50 ostatnich wejściówek. O tym, jak je uzyskać, VIrako będzie informować na facebookowym profilu Monopolis.

"Kolacja na cztery ręce" rozpoczyna się o godz. 21.

W środę w Domu Literatury (ul. Roosevelta 17, godz. 19) zaprezentowany zostanie ostatni konkursowy spektakl 19. edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych Letnia Scena. Krakowski teatr KTO reprezentować będzie "Stroiciel grzebieni" Krzysztofa Niedźwiedzkiego (tekst i reżyseria). Spektakl "przenosi widza w obszar na granicy światów. Umrzeć jest łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu po drugiej stronie może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy zamiast w rodzinnym Krakowie, zostało się pomyłkowo pochowanym na podhalańskim cmentarzu". Za muzykę odpowiada Krzysztof Zając. W obsadzie: Elżbieta Wójcik, Jacek Buczyński, Tadeusz Łomnicki/Jacek Joniec, Paweł Rybak i Maciej Słota.

Przegląd zamknie w ostatnią sierpniową środę pozakonkursowy spektakl działającego przy DL Studia Piosenki - "O tych, co się za pewnie poczuli" Wojciecha Młynarskiego, według scenariusza, w reżyserii i z akompaniamentem Teresy Stokowskiej-Gajdy. Osiem dopuszczonych do konkursu grup teatralnych walczy o 10 tys. zł. Bilety kosztują 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu pokazu.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego