powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Mazursko-Warmińskie. Nowy spektakl stodolany w Chochle

23, 24 i 28 sierpnia, godz. 19.30 w mazurskiej stodole w Chochole k. Świętajna kolejny spektakl teatralny. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA zaprasza ma premierę "Bramy" wg scenarariusza Roberta Wasilewskiego, dramaturgii Romualda Wiczy-Pokojskiego i w reżyserii Agnieszki Korytkowskij -Mazur.

TŁO:

W nocy z 26 na 27 sierpnia 1944 roku na Königsberg /pol. Królewiec - obecnie Kaliningrad/ - stolicę Prus Wschodnich - nastąpił zmasowany atak lotniczy sił alianckich /tzw. nalot dywanowy/. Trwał on z niewielkimi przerwami do 30 sierpnia. Na miasto zrzucono ok. 1000 szt. bomb burzących i zapalających. Przez te kilka dni obrócono w ruinę ponad 60% zabudowy miejskiej i ok. 25% lokalnego przemysłu. Pod gruzami i na ulicach zginęło ok. 6 tys. osób a 200 tys. pozostało bez dachu nad głową. Przestała istnieć większość uczelni wyższych - w tym najznakomitsze: Albertus-Universität Königsberg (pop. Albertina) - którego jednym z rektorów był Immanuel Kant, a studiował tam m.in. Jan Kochanowski; Konservatorium Königsberg - jedyną w Prusach Wsch. wyższą uczelnię muzyczną; Kunstakademie Königsberg - Akademię Sztuk Pięknych

Cele wojskowe w tym incydentalnym nalocie pominięto.

Niemal całkowitego zniszczenia miasta dokonała pół roku później /w styczniu 1945 r./ ofensywa armii radzieckiej.

W październiku 1944 r. Rosjanie wkroczyli na moment na tereny przygraniczne Prus Wschodnich. W ciągu kilku dni zostali "odrzuceni" przez odziały niemieckie. W tym czasie prawdopodobnie obie strony dokonały mordów na miejscowej ludności.

Do końca 1944 r. Prusy Wschodnie nie były bezpośrednim teatrem działań wojennych, trwających w innych częściach Europy od pięciu, a w Rosji - tuż za granicą Prus - od ponad trzech lat.

Na Mazury przyjeżdżali w dalszym ciągu niemieccy "letniacy" oraz postępująca liczba uchodźców ewakuowanych ze zbombardowanych miast w głębi Niemiec.

W roku 1944 III Rzesza wciąż fundowała (wg. planu kształcenia nowych kadr narodowych socjalistów) stypendia edukacyjne dla szczególnie uzdolnionej młodzieży miasteczek i wsi Prus Wschodnich - w tym Mazur, a pierwszy semestr akademicki w stołecznym Königsbergu rozpoczynał się jak zwykle - po wakacjach

Rok później przestał istnieć przyczynek do odwiecznego matematycznego problemu 7 mostów Królewca: "czy można przejść kolejno przez wszystkie mosty tak, żeby każdy przekroczyć tylko raz?". Mosty zniknęły w nurtach rzeki Pregoły.

SPEKTAKL:

Lata 1935 -1944. Historia rodzeństwa "samorodnych" geniuszy artystycznych: Michela- wirtuoza skrzypiec i Emmy - utalentowanej malarki, wychowujących się w biednej rodzinie mazurskiej we wsi Jeleniowo/Jellinowen. Ich talenty, odkryte przez wiejskiego nauczyciela, zwrócają uwagę lokalnych władz powiatowych (także NSDAP), rajców Szczytna/ d. Ortelsburga. Ci fundują rodzeństwu specjalne stypendium, umożliwiające kształcenie się w wyższych uczelniach artystycznych Królewca/d. Königsberg (Konservatorium i Kunstakademie). Rodzeństwo dociera do Królewca i zdaje egzaminy wstępne z wynikiem celującym - w atmosferze sensacji, jaką wywołują wśród członków komisji swym wybitnym poziomem umiejętności artystycznych.

Za kilka dni- 26.08.1944 r. rozpoczyna się bombardowanie dywanowe Królewca, trwające prawie nieustannie 6 dni. Królewiec zostaje zniszczony w 50 procentach, Dwojgu młodym wali się życie, które tak "bajkowo" i zaskakująco otworzyło się przed nimi niedawno. Rozpoczyna się ich dramatyczny i długi exodus. Talent w czasie zarazy i przekleństwo marzeń. Jaką drogą pójdą teraz?

***

Spektakl teatralny: "BRAMA"

Prezentacje w dniach: 23, 24 i 28 sierpnia o godz. 19.30

Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia !

Miejsce: Mazury, pow. Szczytno, "Stodoła na Chochole" k. Świętajna / w okolicy leśniczówki

Wstęp wyłącznie z bezpłatnymi wejściówkami. Rezerwacja wejściówek: animakul@wp.pl

____________________________

Scenariusz: Robert Wasilewski

Dramaturgia: Romuald Wicza-Pokojski

Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur

Obsada:

Iga Jambor-Skupniewicz - Teatr Agrafka

Krystian Wieczyński - Teatr Wiczy w Toruniu

Marta Andrzejczyk - Teatr Biały w Olsztynie

oraz:

Marta Szyszko, , Kaja Wasilewska, Szczepan Chrzanowski, Adam Bocianiak, Maciej Zawisza, Krzysztof Berendt

skrzypce: Iga Wasilewska

Scenografia : Bartosz Myślak

Muzyka : Robert i Iga Wasilewscy w Wykonaniu Ewy, Kai i Roberta Wasilewskich

Dofinansowano ze środków:

Muzeum Historii Polski W Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra", Fundusz Aktywizacji Twórczości Teatralnej w Olsztynie, powiatu szczycieńskiego

Organizator: Stowarzyszenie Twórców I Orędowników Kultury "Anima"

Współorganizator: Nadleśnictwo Spychowo - Lasy Państwowe

Wsparcie: Miejski Dom Kultury W Szczytnie, Zygmunt Rząp i Muzeum Rolnicze w Olszynach, Zakład Gospodarki Komunalnej W Świętajnie, Ochotnicza Straż Pożarna W Piasutnie