powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tarnów. Osiem spektakli w konkursie Festiwalu Komedii Talia

Osiem spektakli konkursowych, przygotowanych przez teatry z całego kraju zobaczą widzowie XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który potrwa od 15 do 24 września w Tarnowie. Ruszyła właśnie sprzedaż biletów na to wydarzenie artystyczne.

W programie festiwalu znalazły się także dwa przedstawienia uświetniające finał - w tym ubiegłorocznych zwycięzców - kabaretu Pożar w Burdelu z najnowszym programem, a także spotkania z aktorami i twórcami teatralnymi oraz wystawy.

Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego, który organizuje wydarzenie poinformował, że tegoroczny konkurs zdominują młodzi twórcy. Zaprezentuje się w nim siedem spektakli reżyserów, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat oraz jedno przedstawienie dyplomowe studentów PWST w Krakowie.

Tarnowski festiwal zainauguruje polska prapremiera czarnej komedii Martina McDonagha "Porachunki z katem" w reżyserii dyrektora artystycznego tarnowskiej sceny Marcina Hycnara. Oprócz tego spektaklu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć klasyczną komedię omyłek hiszpańskiego dramatopisarza Calderona de la Barca "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Roberta Kurasia (Lubuski Teatr w Zielonej Górze), czarną komedię "Napis" współczesnego dramatopisarza francuskiego Geralda Sibleyrasa w reżyserii Pawła Paszty (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu) oraz sceniczną adaptację powieści Michała Witkowskiego "Lubiewo" w reżyserii Piotra Siekluckiego (Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie).

"Humankę" w reżyserii Agaty Puszcz - zabawną wizję stosunków damsko-męskich w niedalekiej przyszłości przedstawi Teatr Polski w Bielsku Białej, a spektakl "Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)" w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu).

Z "Drugim spektaklem" Anny Karasińskiej przyjedzie do Tarnowa Teatr Polski w Poznaniu, a studenci krakowskiej PWST pokażą swój spektakl dyplomowy "Do dna" w reżyserii Ewy Kaim (na zdjęciu).

Komedie oceni profesjonalne jury, w którym zasiądzie Małgorzata Bogajewska, Wojciech Malajkat, Leszek Mądzik. Przyzna ono nagrodę Grand Prix dla najlepszego spektaklu, a także nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Najlepszy spektakl wybiorą także tradycyjnie widzowie w ramach osobnego głosowania publiczności.