Protest: Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem

25-03-2012
List otwarty ludzi teatru przeciwko degradacji polityki kulturalnej w Polsce. Społeczna akcja poparcia na portalu Facebook.
02-02-2017
Dekada
Teatr Polski we Wrocławiu ma pecha. Ten pech nie wprowadził się do budynku przy ulicy Zapolskiej wraz z Krzysztofem Mieszkowskim. Kłopoty zaczęły się znacznie wcześniej - pisze Jolanta Kowalska w Dialogu.
05-12-2016
Publiczność kontra teatr
Rzadko już piszę o teatrze. Rzadko już też mnie ktokolwiek do takiej dyskusji wywołuje, i może dobrze. Uprawiam teatr, praktykuję go, poza dyskusjami, ale też poza tzw. głównym nutem. Pokazuję swoje sztuki często tam, gdzie jeszcze nigdy nikt nie widział teatru, i są to wzruszenia niepowtarzalne - felieton Joanny Szczepkowskiej w Rzeczpospolitej.
26-10-2016
Ostatnia dekada: Zaczęło się w Gdańsku
O micie Teatru Wybrzeże za Macieja Nowaka napisano wiele - dla niektórych miniona teatralna dekada to "dekada Nowaka". Być może początkiem dekady polityczności powinien być "H." Klaty, symboliczny spektakl w Stoczni Gdańskiej oparty na "Hamlecie" - pisze Witold Mrozek w Dwutygodniku.
12-01-2015
Gejowskie repertuary
Nowoczesny teatr ma być laboratorium, w którym lewicowi, oświeceni artyści wespół z krytykami uświadamiają i emancypują zacofaną, pełną zbiorowych tabu, wyparć oraz mieszczańskich zahamowań, publikę - pisze Jakub Moroz w Rzeczpospolitej.
15-07-2013
Zbyt długa opowieść o pewnym krótkim eksperymencie
A może środowisko teatralne zasługuje na takie konkursy jakie ma? Może takich konkursów skrycie pragnie? Bo przecież każdy może mieć nadzieję, że wreszcie przy którymś konkursie to właśnie jemu dopisze szczęście. Jeśli je solidnie wspomoże, rzecz jasna - Ireneusz Janiszewski o konkursach na dyrektora teatru.
13-07-2013
Warszawa. Marek Kraszewski odchodzi z Biura Kultury?
Kolejne zmiany personalne w ratuszu. Stanowiska mają stracić Marek Kraszewski, szef biura kultury, i Katarzyna Ratajczyk, która odpowiada za promocję miasta. Stanowisko po Kraszewskim prezydent stolicy zaproponowała Grzegorzowi Lewandowskiemu, twórcy klubokawiarni Chłodna 25
18-05-2013
Rok katastrofy
Dobiegający końca sezon artystyczny przyniósł w polskim teatrze całą serię przykładów pokracznie pojętej polityki kulturalnej - pisze Michał Centkowski w dwutygodniku.com
04-04-2013
Tak, wiem, kto to Wajda i Osterwa
Chyba żadne ze zdań przeczytanych w ostatnich miesiącach na temat polskiego życia teatralnego nie wprawiło mnie w osłupienie tak głębokie, jak sąd mego Polemisty - Jacek Sieradzki odpowiada w dialogu na polemikę Pawła Tarnowskiego z jego tekstem "Rekonkwista".
28-03-2013
Protest w teatrze wciąż się tli
- Jesteśmy jak samochód, któremu każe się jechać na dwóch kołach zamiast na czterech - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
09-01-2013
Wicemarszałek Mołoń: Nie zgadzam się z polityką finansową Teatru Polskiego
- Doceniam kwestie artystyczne, ale nie zgadzam się z polityką finansową Teatru Polskiego. Dlatego robię to, na czym mi zależało: wprowadzam dyrektora finansowego/menadżera - osobę stojącą na straży finansów. Grzegorz Stryjeński będzie rekomendowany na to stanowisko - z Radosławem Mołoniem, wicemarszałkiem dolnośląskim rozmawia Małgorzata Matuszewska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
04-01-2013
Siedem życzeń Magdy Piekarskiej dla dolnośląskiej kultury
Więcej czytać, słuchać, pisać, oglądać? Uważniej śledzić to, co się dzieje w dolnośląskiej kulturze? Tak mniej więcej wygląda lista moich postanowień noworocznych. Ale żebym mogła realizować je z przyjemnością, towarzyszy im lista siedmiu życzeń, na której znalazło się kilka książek, spektakli i jedna płyta, których na pewno nie przegapię - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-01-2013
Manifesty, protesty i kim jesteś, widzu
Zamiast układania list "top ten" i "must see" - ćwiczenia z pamięci. Powspominajmy. Bez nostalgii, wybiórczo i tendencyjnie. Teatralne podsumowanie roku 2012 - pisze Joanna Wichowska w Krytyce Politycznej.
02-01-2013
Rok 2012 w teatrze
Świątek, Marciniak i Kwietniewska. Spektakl Lupy i remiksy komumy//warszawa. Spektakle z Bielska, Gdańska, Krakowa i Warszawy. Kwietniowy protest ludzi teatru - najważniejsze wydarzenia roku punktuje Paweł Soszyński w portalu dwutygodnik.com.
02-01-2013
Mrozek: Kto kupi sobie teatr - podsumowanie roku 2012
Na pierwszym planie protesty, petycje i dyrektorzy. Artyści wymierzali w rządzących ostre wypowiedzi - także poza sceną. Minister kultury odpowiadał na blogowe wpisy aktorów. A samorządowcom dostawało się jeszcze bardziej niż ministrowi - Witold Mrozek podsumowuje mijający rok teatralny.
31-12-2012
Był rok 2016
Kiedy inni podsumowują rok 2012 - Roman Pawłowski idzie dalej i podsumowuje już 2016.
29-12-2012
Minister Bogdan Zdrojewski: W mijającym roku wydaliśmy 800 mln zł
- Rada do spraw Instytucji Artystycznych ma odnosić się do konkretnych problemów i sugerować konkretne rozwiązania, za którymi będzie stał minister. Odbyło się już pierwsze spotkanie, poinformowałem o sytuacji w 2012 roku i o prognozach na rok 2013. Najwięcej jest oczekiwań ze strony środowiska teatralnego. Przyszły rok będzie bowiem w samorządach trochę gorszy niż obecny - z Bogdanem Zdrojewskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawia Jacek Cieślak z Rzeczpospolitej.
19-12-2012
Rok 2012. Wiara i kryzys na scenie
Dominowały spektakle o religijności i buncie społecznym. Brakowało arcydzieł. Pogłębia się chaos administracyjny - o teatrze w mijającym roku pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-12-2012
Wrocław. Będzie menadżer w Teatrze Polskim
- Dziś wiem na pewno: miałem rację, kiedy zaproponowałem takie rozwiązanie - mówi odpowiedzialny za kulturę wicemarszałek Dolnego Śląska Radosław Mołoń. Swoją decyzję marszałek uzasadnia w żołnierskich słowach: - Za nagrody cześć i chwała, ale kasy ktoś musi pilnować.
11-12-2012
Wrocław. Urząd: dyr. Mieszkowski szasta pieniędzmi, ale dostanie drugą szansę
Niegospodarność, za wysokie wydatki na honoraria, pieniądze płacone mimo wątpliwości, czy zamówione dzieło zostało dostarczone, brak dbałości o interesy teatru w kontraktach z artystami... Tak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zrecenzował finansową stronę ubiegłorocznej premiery Teatru Polskiego.
30-11-2012
Poszukiwany polski André Malraux
Nie widać, by ktoś z rządzących chciał budować system silnych instytucji kulturalnych. Ciągle wierzą oni, że wolny rynek będzie remedium na wszystkie bolączki kultury - pisze Roman Pawłowski w Krytyce Politycznej.
30-11-2012
Zamknijcie nasze teatry!
Narasta konflikt pomiędzy dyrektorami teatrów samorządowych a władzami samorządowymi. Grzegorz Jarzyna waha się, czy podpisać kontrakt na prowadzenie TR Warszawa, jednej z najważniejszych scen w Polsce i Europie - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
29-11-2012
Warszawa. Transmisja z debaty artystów i urzędników u Prezydenta RP
Na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w czwartek 29 listopada w Pałacu Prezydenckim odbędzie ekspercka debata "Artyści i urzędnicy: szukanie wspólnego języka". Transmisja na żywo za pośrednictwem strony internetowej www.prezydent.pl.
23-11-2012
Nowak milionousty
Tadeusz Słobodzianek zeszłoroczne Warszawskie Spotkania Teatralne nazwał Agitpropem. A że właśnie oficjalnie przejął dowodzenie festiwalem, należałoby uczciwie spytać: a więc daliśmy się oszukać? - pisze Paweł Soszyński w portalu dwutygodnik.com.
22-11-2012
Siódmy zmysł widza
- Dziś w Warszawie trzeba sobie widzów wyrywać. Wydaje mi się więc, że zmniejszenie jednego bytu administracyjnego, de facto sprowadzające się do tego, że w Warszawie będzie nie o jedną scenę mniej, ale o jednego dyrektora, co, jak rozumiem, jest bardzo bolesne dla wielu moich kolegów, to krok we właściwym kierunku - mówi Tadeusz Słobodzianek w Przeglądzie.
03-11-2012
Marszałkowskie teatry obroniły się, miejskie nie spróbowały
Ewa Michnik, Danuta Marosz, Jacek Głomb, Zuzanna Dziedzic zachowają stanowiska w dolnośląskiej kulturze bez konieczności startowania w konkursach - taką decyzję podjął zarząd województwa. To oznacza fiasko projektu wicemarszałka Radosława Mołonia, który do teatrów chciał wpuścić menedżerów - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-11-2012
Dolny Śląsk. Dyrektorzy teatrów bez konkursu zachowają swoje stanowiska
Dyrektorzy teatrów we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu pozostaną na stanowiskach jeszcze kilka lat. Bez konkursu. Taką decyzję podjął zarządu województwa dolnośląskiego.
02-11-2012
Felieton menedżerski
Ustawowo trzeba rozdzielić finansowo utrzymanie budynku teatru i jego ekipy od finansów na działalność artystyczną. Czyli dyrektor-menedżer powinien mieć swoje pieniądze, a dyrektor artystyczny swoje - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
31-10-2012
Dolny Śląsk. Zarząd województwa powołał dyrektorów instytucji kultury
Dyrektorzy Opery Wrocławskiej, teatrów w Wałbrzychu i Legnicy oraz Filharmonii Dolnośląskiej zostaną na stanowiskach przez trzy kolejne sezony artystyczne - zdecydował zarząd województwa dolnośląskiego. W części tych instytucji wprowadzono plan naprawczy finansów.
22-10-2012
Wrocław. Panel o sytuacji kultury i artystów
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza ma przyjemność zaprosić na otwarty panel dyskusyjny "Odroczmy ten wyrok, czyli zmierzch kultury w Polsce", współorganizowany przez komisję Inicjatywy Pracowniczej działającą przy Teatrze Polskim.
18-10-2012
Rekonkwista
Zmiana w gabinecie szefa Teatru Dramatycznego jest ostatnim akordem prowadzonej w Warszawie od paru już sezonów rekonkwisty. Udanej, nie ma już barbarzyńców w stolicy królestwa. Zostali za murami miasta, cichutko i skutecznie - pisze Jacek Sieradzki w Dialogu.
16-10-2012
Nie chcę do środka
- Jestem rozczarowany naszą, ludzi teatru, kondycją buntu. Okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zrobić czegoś takiego, jak młodzi w sprawie ACTA. Pozostaje liczyć na to, że w przyszłości frustracja i tęsknota ludzi, którzy zostali z czegoś ograbieni, zaowocuje jakimś aktem odnowicielskim - rozmowa z Krystianem Lupą.
13-09-2012
Polski ustrój teatralny
Teatr i polityka rzadko żyją ze sobą w zgodzie. Wystarczy połączyć jedno z drugim, by oba utraciły swoją powagę. "Upolityczniony teatr" i "teatralizacja polityki" to tylko dwa przykłady ich niebezpiecznych związków. W zakończonym sezonie teatralnym oba żywioły starły się ze sobą w sposób bardziej bezpośredni aniżeli tylko epitetowy. Jak teatr poradził sobie z żądaniem komercjalizacji? A jak z żądaniem opowieści o człowieku i świecie? Magdalena Szpecht prezentuje w Znaku najciekawsze wydarzenia minionego sezonu teatralnego.
08-09-2012
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2011/2012
Miesięcznik Teatr publikuje doroczne podsumowanie sezonu z cyklu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi". 14 krytyków teatralnych typuje, najlepsze ich zdaniem, wydarzenia minionego sezonu.
07-09-2012
Stany wojenne
Postulowany kodeks misji teatrów publicznych oznacza dla mnie zasady, na których powinien być oparty publiczny dyskurs o teatrze, a za nim sposoby uzasadniania decyzji - o proteście środowiska teatralnego mówi Małgorzata Dziewulska w dwutygodniku.com
14-08-2012
Partia artystów
Wspólnym obszarem sztuki i polityki jest to, by nie reprodukować obrazu świata, ale w twórczy sposób ten obraz przekształcać, wyłapywać nieoczywistości i obszary sporne - pisze Paweł Sztarbowski w Tygodniku Powszechnym.
30-07-2012
Pawłowski: Nie ma porozumienia w środowisku teatralnym
Nieoczekiwanie do chóru kopiących leżącego, czyli Teatr Dramatyczny pod kończącą się dyrekcją Pawła Miśkiewicza dołączył Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
21-07-2012
Teatr czy laboratorium
Polityka kulturalna nastawiona tylko na eksperyment mogłaby wygonić publiczność z warszawskich teatrów - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
19-07-2012
Warszawa. Dyr. Miśkiewicz ws. Teatru Dramatycznego
Z prawdziwym zdumieniem przeczytaliśmy w opublikowanej w ostatnim numerze Teatru (nr 6/06.12) rozmowie na temat akcji "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" informacje na temat działalności naszego teatru w ostatnich latach - pisze dyr. Paweł Miśkiewicz.
19-07-2012
Warszawa. Po spotkaniu Komisji ds. Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych ZASP
16 lipca odbyło się otwarte spotkanie Komisji ds Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych w Polsce.
18-07-2012
Czy możliwe jest porozumienie?
- Uważam, że dzisiejszy spór przebiega między teatrem a władzą, a nie między jednym teatrem a drugim. To jest nowa oś konfliktu i znacznie poważniejszy problem niż środowiskowy. I właśnie ten nowy konflikt spowodował powstanie listu protestacyjnego w obronie teatru publicznego - mówi Paweł Wodziński w rozmowie z Maciejem Englertem w Teatrze.
16-07-2012
Warszawa. Dziś Spotkanie Komisji ds. Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych
Komisja ZASP ds. Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych zaprasza na kolejne otwarte spotkanie - 16 lipca o godz. 17:00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Podczas spotkania przedstawione zostaną pierwsze działania Komisji i dalsze plany jej pracy.
06-07-2012
Urzędnicza paranoja
Państwo demokratyczne przestało chronić podstawowe wartości kultury. Systematycznie uchyla się od odpowiedzialności za instytucje artystyczne (teatry, opery, filharmonie, muzea), osaczając je niezgodnymi z ich specyfiką przepisami i uregulowaniami, a także odbierając im prawo do autonomii twórczej - pisze Krzysztof Mieszkowski w dwutygodniku.com
01-07-2012
Całkiem nowy, ważny ZASP?
W Polsce brakuje silnej reprezentacji środowisk teatralnych, która mogłaby stać się partnerem dla ministerstwa i władz samorządowych w rozmowach na temat finansowania teatrów i reformy systemu. Pokazały to ostatnie wydarzenia: władza z łatwością ignorowała głosy ludzi teatru i symulowała dialog społeczny, podejmując decyzje arbitralnie i wygrywając podziały w środowisku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
30-06-2012
Kto jest artystą scen polskich?
W czwartek w Instytucie Teatralnym odbyło się spotkanie sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" i zapadła decyzja o masowym akcesie do Związku Artystów Scen Polskich - pisze Michal Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
29-06-2012
Scena obrotowa
Wraz z końcem mijającego sezonu w ruch pójdą dyrektorskie fotele. Jak na tej masowej zamianie miejsc wyjdzie polski teatr? - zastanawia się Aneta Kyzioł w Polityce.
28-06-2012
Warszawa. Dziś spotkanie ruchu "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem"
Dziś odbędzie się spotkanie uczestników protestu, który połączył w marcu ponad cztery tysiące ludzi teatru - przeciwko złym praktykom władz i komercjalizacji scen publicznych. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych czynnym włączeniem się w działania ruchu.
28-06-2012
Warszawa. Aktywiści ruchu "Teatr nie jest produktem..." w ZASPie?
Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz zaproponował aktywistom ruchu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" wstąpienie do związku. Ma to pomóc w utworzeniu silnej organizacji odpowiedzialnej za rozmowy z władzami o sytuacji w polskim teatrze.
22-06-2012
Źle się gra z narzeczoną
- Zgodziłem się patronować Zamojskiemu Latu Teatralnemu, ponieważ mnie zawsze wzruszają inicjatywy małych ojczyzn, uruchamiające lokalne społeczności. Takie, które likwidują gnuśność społeczną, dają możliwość wyjścia z kapci. ZLT jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń artystycznych - mówi JAN ENGLERT, aktor, dyrektor Teatru Narodowego.
21-06-2012
Warszawa. Rada Warszawy za połączeniem teatrów Dramatycznego i Na Woli
Rada Warszawy podczas wczorajszego posiedzenia opowiedziała się za połączeniem w jedną instytucję teatrów Dramatycznego i Na Woli. Instytucją, która zachowa nazwę "Teatr Dramatyczny", zarządzać będzie Tadeusz Słobodzianek.
21-06-2012
Mrozek: Straci teatr, stracą widzowie, straci miasto
- Najbardziej kuriozalne jest to, że podejmując decyzję o połączeniu Teatru na Woli i Teatru Dramatycznego, niektórzy przedstawiciele powoływali się na uchwalony niedawno przez radę miejską Program Rozwoju Kultury. Władze miasta zobowiązują się w nim do społecznych konsultacji takich kroków i przeprowadzania konkursów na dyrektorów instytucji kultury. Nietrudno zauważyć, że zapisy PRK od samego początku warszawski samorząd koncertowo wręcz łamie - Witold Mrozek o połączeniu warszawskich scen pod dyrekcją Tadeusza Słobodzianka.
20-06-2012
Przed zmierzchem
Od kilku miesięcy toczy się w Polsce dyskusja na temat ustroju teatralnego pod hasłem "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem". Warto przyjrzeć się dokładniej problemom, które w mediach codziennych przedstawiane są wyrywkowo i stronniczo - pisze Paweł Płoski.
15-06-2012
Imperium - jeszcze o polityce kulturalnej władz Warszawy
Rzecz nie w tym, że Słobodzianek został dyrektorem Dramatycznego, ani nawet w trybie dokonania wyboru. Rzecz w bezprecedensowej decyzji władz miasta Warszawy, oddającej jednemu człowiekowi w ręce kilka instytucji, specjalnie na tę potrzebę łączonych w jeden kombinat - pisze Marcin Kościelniak w Tygodniku Powszechnym.
12-06-2012
Warszawa. Powstała Komisja ds. Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych
Jacek Poniedziałek informuje o powstaniu wspólnej komisji ZASPu i ruchu "Teatr nie jest produktem...".
24-05-2012
Najpierw Chlasta, teraz Dąbrowa
"Najgorszy tekst roku", niekompetencja, przytyki do pracy zawodowej autora. Monika Strzępka i Paweł Demirski w polemice odpowiadają na tekst Kamila Dąbrowy o proteście ludzi teatru. To kolejny dziennikarz, któremu się dostało, że ośmiela się na temat teatru mówić/pisać, a "się nie zna". Sam Dąbrowa mówi: - To raczej rodzaj takiej sympatycznej awantury.
24-05-2012
Kamil Dąbrowa: Mięsny jeż Strzępki i Demirskiego
Ponieważ nie potrafię pisać i z trudem składam słowa w zdania nie ośmielę się z wami polemizować. Ja, przebrzydła, gnijąca neoliberalna świnia nie będę również oceniać czy robicie jeszcze teatr czy już gazetę sceniczną, czyli organ do łączenia się dla proletariuszy wszystkich krajów, miast i wsi - Kamil Dąbrowa odpowiada Monice Strzępce i Pawłowi Demirskiemu na ich tekst "Ośmielamy się stwierdzić, że Kamil Dąbrowa nie potrafi pisać, a czasami nie powinien", opublikowany wczoraj na naszych łamach.
23-05-2012
Nie podpisałam
Po przedstawieniach Warszawskich Spotkań Teatralnych odczytywano oświadczenie w obronie teatru artystycznego przed niekompetentnymi urzędnikami, którzy obcinają dotacje na teatr. Wyraża ono rzekomo stanowisko środowiska teatralnego zjednoczonego jak w czasach stanu wojennego. Toż to czysta uzurpacja i demagogia grupy ludzi rozdających dziś karty w teatrze, a nie żadnego środowiska, które dawno nie istnieje, nie ma poważnej, liczącej się reprezentacji, jaką kiedyś był ZASP, czyli wpływu na decyzje określające siły i środki naszego teatru - pisze Elżbieta Baniewicz w Twórczości.
23-05-2012
Ośmielamy się stwierdzić, że Kamil Dąbrowa nie potrafi pisać, a czasami nie powinien
Jako ludzie, którzy poparzyli wrzącą kawą red. Chlastę w siedzibie radia Tok FM a później ugotowali mu w niej mikrofon, ośmielamy się stwierdzić, że Kamil Dąbrowa (dyrektor Programu I Polskiego Radia, w TVP 2 prowadzi program "Kultura, głupcze") napisał najbardziej niekompetentny i najgorzej napisany tekst miesiąca, jeżeli nie trymestru a nawet nie roku, w kategorii teksty o kulturze - piszą Monika Strzępka i Paweł Demirski.
21-05-2012
Supermarket teatralny
Ośmielę się na początku stwierdzić, że teatr jest produktem, a ja jestem klientem, czyli kimś kto konsumuje ów produkt - pisze Kamil Dąbrowa w miesięczniku Exclusiv.
20-05-2012
"Hamlety, balety", urzędnicy i artyści
Na czele przytłaczającej większości najważniejszych teatrów Europy stoją przedstawiciele środowiska artystycznego. Opinia, że model najlepszych instytucji teatralnych Unii Europejskiej został ukształtowany dzięki decyzjom "zręcznych i wydolnych ekonomistów", jest po prostu wyrazem niewiedzy - pisze Piotr Olkusz w Dialogu.
17-05-2012
Czujemy się oszukani
Podpisując list ("Teatr nie jest produktem / Widz nie jest klientem") środowiska mieliśmy nadzieję na zmiany i pozytywne wykorzystanie społecznej energii skierowanej przeciwko nadużyciom władzy w kulturze - piszą Krzysztof Kelm, Michał Ratyński i Jacek Zembrzuski
17-05-2012
Katowice. II Forum Menedżerów Kultury w CKK
21 maja w Centrum Kultury Katowice odbędzie się II Forum Menedżerów Kultury, organizowane przez Śląskie Towarzystwo Marketingowe. Temat przewodni: "Teatr nie jest produktem/Widz nie jest klientem - dyskusja środowiska teatralnego z menedżerami kultury".
10-05-2012
Berlin. O polskim proteście teatralnym w Theater der Zeit
W majowym numerze miesięcznika Theater der Zeit ukazał się krótki artykuł o akcji "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" autorstwa Witolda Mrozka w tłumaczeniu Iwony Nowackiej.
27-04-2012
Polski teatr w pytaniach i odpowiedziach
O co się kłócimy i w jakich sprawach możemy się porozumieć? Podczas debaty "Co z tym teatrem?" zorganizowanej w środę w redakcji "Gazety Wyborczej" tymi pytaniami zajęli się przedstawiciele wszystkich stron sporu, jaki od lat toczy się w polskim teatrze. Relacja Joanny Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
26-04-2012
Gorąca debata o teatrze
Dyrektor z konkursu czy mianowany? Jaki teatr zasługuje na publiczne pieniądze? Co z socjalem dla artystów? - te i inne pytania padały wczoraj podczas emocjonującej debaty "Co z tym teatrem?" w Gazecie Wyborczej.
26-04-2012
W krainie trolli straszą Krajem Rad
Wspomnienie dnia wczorajszego. W redakcji "Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski prowadzi debatę o teatrze i polityce kulturalnej; może trochę za dużo tematów, może trudno przez to od razu dojść do jakiejś konkluzji- ale coś się dzieje - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
26-04-2012
Warszawa. Debata po proteście
Nie ma konfliktu między środowiskiem teatralnym a resortem kultury, jest spór między samorządami a artystami - to jeden z wniosków debaty "Co z tym teatrem?", która odbyła się wczoraj. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewniał, że będzie wspierać artystów.
26-04-2012
Konserwatysta kulturalny
- Bycie konserwatystą w kulturze to trudne zadanie, bo muszę dbać o to, by artystom zagwarantować prawo do swobody działalności artystycznej. Muszę chronić kulturę przed cenzurą, choć z punktu widzenia konserwatysty ta wolność od czasu do czasu jest nadużywana - fragment rozmowy z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury, w Gazecie Wyborczej.
25-04-2012
Warszawa. Dziś debata "Co z tym teatrem?" w Gazecie
W środę 25 kwietnia o godz. 17 "Gazeta" zaprasza na debatę "Co z tym teatrem?". Po ostatnich protestach twórców i widzów o komercjalizacji scen publicznych, zarządzaniu nimi i cięciach budżetowych będą mówić m.in. minister Bogdan Zdrojewski, Maciej Nowak i Olgierd Łukaszewicz.
24-04-2012
Teatr pięciu procent
Wielu spośród tych, którzy nie chcieli podpisać się pod listem/manifestem "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" argumentowało, że nie wiedzą co to jest ten teatr artystyczny, który ma być tak bardzo zagrożony. Teatr się dzieli na dobry i na zły - oburzały się niektóre głowy - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
24-04-2012
Teatry warszawskie po proteście - debata w Gazecie
Przetoczyła się fala apeli, dyskusji i protestów w obronie teatrów publicznych przed budżetowymi cięciami i niejasną polityką kadrową. W środę 25 kwietnia w redakcji "Gazety" odbędzie się debata z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i ludzi teatru. Wyjaśniamy, o co w tym proteście chodzi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
19-04-2012
Najlepsze polskie teatry skazane na emigrację
Światowej sławy reżyserzy Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna nie mają za co pokazywać swoich spektakli w Polsce. Czy wyemigrują z zespołami? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
19-04-2012
Rzeszów. Minister przeciw dyrektorskiej nominacji w Masce
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, nie zgodził się na nominację Teresy Kubas-Hul, polityka Platformy Obywatelskiej i ekonomistki, na dyrektora teatru Maska. Na to stanowisko chciał ją wcisnąć prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Teatr odetchnął, ale tylko na chwilę.
18-04-2012
Co to jest teatr artystyczny?
Do napisania tego tekstu zainspirował mnie artykuł "Słupki na scenie" Anety Kyzioł, zamieszczony w Polityce nr 15 (2854), w którym została przywołana moja wypowiedź na temat "teatru środka" - pisze do e-teatr Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie.
17-04-2012
Graj, graj, póki się nie nauczysz
Nie jestem ani krytykiem, ani reżyserem, ani aktorem. Jestem widzem i będę pisać z perspektywy widza. Takim zawsze łatwiej, powie artysta, bo nic nie tworzą. Otóż nie zawsze. Widz musi oglądać. O proteście środowisk teatralnych pisze Anna Klimczak w Kulturze Liberalnej.
16-04-2012
Kraków. Krzysztof Orzechowski do autorów apelu "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem"
Dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski prosi o wykreślenie z listy sygnatariuszy apelu "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem".
16-04-2012
Słupki na scenie
Jest coraz większy problem z polskim teatrem. Urzędnicy marzą o jego urynkowieniu, tymczasem artyści protestują pod hasłem "Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem" - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
14-04-2012
Po co jest system teatrów publicznych?
Co jakiś czas jakiś bystrzak odkrywa, że w Warszawie jest więcej teatrów niż w Berlinie. Po czym stwierdza, że - skoro Warszawa pod każdym względem jest gorsza od Berlina - duża ilość teatrów jest problemem Warszawy. Zakłada przy tym, że Berlińczycy nie tęsknią za dawnymi, pozamykanymi w latach dziewięćdziesiątych, teatrami - pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
14-04-2012
Władza słucha
Na premierę "Czy pan to będzie czytał na stałe?" Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika przyszedł wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, znany z próby odwołania dyrektorów kilku dolnośląskich scen. Chciał odczytać własne oświadczenie, ale pod wrażeniem przedstawienia zrezygnował. Chciałoby się, żeby władza częściej słuchała artystów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
14-04-2012
Ruch "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" zapowiada dalsze działania
Już ponad 4 tysiące osób podpisało list protestacyjny "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem".
14-04-2012
Wrocław. Pierwsza głowa musi spaść, relacja ze spektaku-protestu
Premiera "Czy pan to będzie czytał na stałe?", spektaklu-protestu. Teatr Polski we Wrocławiu pęka w szwach. W pierwszym rzędzie - dolnośląski marszałek Radosław Mołoń, jeden z głównych bohaterów dramatu. A atmosfera przypomina bardziej strajkowy wiec, niż pokaz spektaklu.
13-04-2012
Zatwardziały marszałek na scenie
Nie zazdroszczę wicemarszałkowi województwa dolnośląskiego, Radosławowi Mołoniowi. Gdy wczoraj, 12 kwietnia, przyszedł na premierę "Czy pan to będzie czytał na stałe" Michała Kmiecika i Marzeny Sadochy do Teatru Polskiego we Wrocławiu - zobaczył na scenie siebie, pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem - dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
13-04-2012
Sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" do ministra Zdrojewskiego
W związku z częstymi próbami obchodzenia lub nadużywania przepisów ustawy o działalności kulturalnej sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" zwracają się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie, wspólnie ze środowiskiem teatralnym, prac nad ustawą teatralną - czytamy m.in. w liście.
12-04-2012
Dolnośląskie. Bunt na scenie
Urzędnicze zakusy, żeby mocno kontrolować instytucje artystyczne, wywołały niespotykaną dotychczas reakcję środowisk twórczych. Zbuntowani artyści dają odpór swoją sztuką. Dziś we Wrocławiu premiera "Czy Pan to będzie czytał na stałe?" Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika. W sobotę w Wałbrzychu - "O dobru" Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki.
12-04-2012
Skibińska: "Nie" dla Szekspira na stadionie
- Teatr potrzebuje dofinansowania, nie da się jednocześnie malować ścian i robić sztuki - rozmowa z aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu EWĄ SKIBIŃSKĄ przed dzisiejszą premierą spektaklu "Czy Pan to będzie czytał na stałe?".
11-04-2012
Wrocław. Mieszkowski i Kmiecik o premierze-proteście
"Czy Pan to będzie czytał na stałe?" to tytuł spektaklu-protestu, którego premiera odbędzie się jutro w Teatrze Polskim. Najnowsza produkcja ma być formą protestu ludzi teatru wobec władzy zapowiadają dyrektor Krzysztof Mieszkowski i reżyser Michał Kmiecik.
10-04-2012
Wrocław. Premiera-protest w Polskim
Aktorzy Teatru Polskiego przygotowują sztukę, która jest "kontynuacją protestu ludzi teatru wobec władzy". "Czy Pan to będzie czytał na stałe?" to przedstawienie, którego premierę zaplanowano na 12 kwietnia na Scenie na Świebodzkim.
07-04-2012
Graj, graj, póki się nie nauczysz
Od jakiegoś czasu w teatrach czuję się jak w księgarniach, gdzie półki uginają się pod najnowszymi tytułami, ale nie ma co czytać. Warsztat młodych aktorów coraz poważniej kuleje. Gdy na scenie jednocześnie znajdą się przedstawiciele najstarszego i najmłodszego pokolenia, różnicę w przygotowaniu aktorskim przede wszystkim słychać - pisze Anna Klimczak w Kulturze Liberalnej.
07-04-2012
Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem
- Przez zagranie raz na jakiś czas lektury nie ratujemy naszej kultury. Trzeba wystawiać spektakle młodych dramaturgów - co zawsze wiążę się z ryzykiem - czy podejmować świeże, dyskutowane tematy. Bo teatr nie jest miejscem zarobku, ale wielką platformą do dyskusji i wymiany myśli - mówi Adam Nalepa, reżyser i jeden z sygnatariuszy listu protestacyjnego "Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem".
06-04-2012
Śmierć urzędnika, czyli anatomia lęku
Antoni Czechow popełnił niegdyś opowieść o wylęknionym, zachowawczym koniunkturaliście urzędniku Czerwiakowie, którego imperatywem kategorycznym była obawa przed utratą pozycji. Wyobraźmy sobie, że ów urzędnik z Czechowa jest dyrektorem publicznego Teatru w średniej wielkości mieście - w Zabrzu na przykład - pisze Michał Centkowski z Nowej Siły Krytycznej.
06-04-2012
Włodzimierz Paszyński do Romana Pawłowskiego
Roman Pawłowski, Krytyk Jedynie Słuszny, Mądry i Licencjonowany (w skrócie KJSMiL), niczego, niestety, z mojej odpowiedzi na oświadczenie Doroty Sajewskiej nie zrozumiał - pisze Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
06-04-2012
Wrocław. Spektakl-protest już 12 kwietnia
Trwają próby przedstawienia "Czy pan to będzie czytał na stałe?" Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika w reż. Michała Kmiecika. Prapremiera polska odbędzie się na Scenie na Świebodzkim w czwartek 12 kwietnia.
05-04-2012
Cenzura jest przestępstwem
Cenzura jest przestępstwem przeciwko wolności, przeciwko państwu, przeciwko dobru publicznemu i tak naprawdę chyba każdy to wie, acz zwykle tak się tego nie formułuje. Półgębkiem się o tym mówi, półsłówkami, robiąc porozumiewawcze oko, dokładnie tak jak łapówkarze - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
05-04-2012
Gasić pożary, ale nie benzyną
Nawet jeśli nie dojdzie w najbliższym czasie do uchwalenia ustawy teatralnej, sama debata o niej może doprowadzić do rozwiązań, które rozładują napiętą sytuację w teatrach - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
05-04-2012
Jacek Poniedziałek: nam nie chodzi o kasę, kasę, kasę, kasę
- To nie jest tak, że w tylko tym roku odebrano nam pieniądze. Od 2010 r. w sumie obcięto nam finansowanie o ponad dwadzieścia 20 proc. - mówił w TOK FM o sytuacji teatrów Jacek Poniedziałek, aktor Nowego Teatru. - Już w zeszłym roku było bardzo ciężko, w tym jest tragicznie. Dla nas oznacza to, że od września nie będziemy grać. Bo nie mamy za co.
05-04-2012
My, ludzie teatru
Akcja "My, ludzie teatru" to zdarzenie wyjątkowo ważne. To ochrona przed trywializacją życia publicznego. I nie, nie o dyrektorów teatrów tu chodzi. Chodzi o pytanie bardziej ontologiczne, fundament naszego "domu" - pisze Goran Injac w Dwutygodniku.com.
05-04-2012
Niemcy. Portal nachtkritik.de o akcji "Teatr nie jest produktem..."
Wczoraj na najbardziej poczytnym portalu teatralnym w Niemczech, nachtkritik.de ukazał się tekst "Menedżerowie zamiast dyrektorów artystycznych", poświęcony protestowi polskiego środowiska teatralnego.
05-04-2012
W czym niby teatr jest lepszy od Euro?
- Jeżeli wycofamy dofinansowanie urzędu bilety powinny kosztować 200-300zł. Nigdy nie byłam na żadnym meczu piłki nożnej, a również z moim podatków powstały stadiony legii (w posiadaniu ITI, 500mln) czy Stadnion Narodowy. Wybraliśmy demokrację. Szanujmy się na wzajem. A dopłacanie naszych pieniędzy do promocji UEFA jest działaniem na stratę społeczeństwa - pisze Katarzyna Szustow z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
05-04-2012
Sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem..." piszą do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz
04-04-2012
3500 podpisów na stronie www.popieram.info
Ponad 3 i pół tysiąca osób podpisało się pod listem - protestem "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem". Strona cały czas jest otwarta, zbieranie podpisów trwa.
04-04-2012
Będę bronić teatrów
Nie wyobrażam sobie, by instytucją artystyczną zarządzał menedżer, który nie ma doświadczeń w kulturze - mówi minister Zdrojewski w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpospolitej.
04-04-2012
Nasz nieskazitelny świat
W hurraoptymizmie podpisywania petycji tak skonstruowanych, że trudno ich nie podpisać, w matni walki przeciwko wspólnemu wrogowi, w słodkim poczuciu, że teatr w końcu mówi jednym głosem - w tych wszystkich skrajnych i bojowych emocjach łatwo zatracić ostrość spojrzenia - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne dla e-teatru.
04-04-2012
Plan dla ESK we Wrocławiu: ludzi mnożymy przez dwa
Dokładnie za miesiąc dostaniemy oficjalnie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale plan na wykorzystanie swojej stołeczności prezydent przedstawił już w poniedziałek. Cel podstawowy: dwukrotnie więcej turystów i dwukrotnie więcej wrocławian uczestniczących w kulturze. Ambitne to, ale ambicje nie gwarantują sukcesu - pisze Beata Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-04-2012
Wrocław. Dramatem strzelają w wicemarszałka Mołonia
Teatr Polski w bitwie o sztukę szykuje nową armatę, z której wystrzeli najnowszą premierą. "Czy Pan to będzie czytał na stałe?", to spektakl protest przeciw ostatnim pomysłom na reorganizację pracy dolnośląskich scen. Być może jego bohaterem będzie także ich autor - wicemarszałek województwa.
04-04-2012
Aktorzy na barykadach
Kłopoty z pieniędzmi, trudności w komunikacji z władzą, lęk przed wymuszanym mariażem sztuki z biznesem - taki stan trwa w polskich teatrach nie od dziś. Ale dziś właśnie artyści sceny postanowili głośno się mu przeciwstawić - pisze Witold Mrozek w Przekroju.
04-04-2012
Odpowiedź na oświadczenie Pani Doroty Sajewskiej
Z uwagą przeczytałem Pani oświadczenie. W pierwszej jego części pisze Pani "o faktach" - spektaklach, których tytuły i autorzy świadczyć mają o ich literackich korzeniach. Sporą ich część udało mi się obejrzeć, zwykle - niestety - przy bardzo niekompletnej widowni - pisze Włodzimierz Paszyński w odpowiedzi na list Doroty Sajewskiej.
03-04-2012
Kultura obywatelska
To się porobiło, panie. Miało być święto, a tu taki bąk w salonie. Ba, kupę ktoś zrobił. Smród, wszędzie smród. Fetor przeraźliwy. Wszystkim zrzedły miny i zaczęło być naprawdę niemiło. Taki atak, taki atak zza węgła i to od kogo? - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
03-04-2012
Sztuka i kapitalizm czyli Reymont o wolnym rynku w Teatrze
Jest w liście środowiska także, a może przede wszystkim, widz, który woli być podmiotem, niźli klientem! Jest troska o to, jak kształtuje się i jak będzie się kształtować jego gusta, jego wrażliwość. I zaraz przypominam sobie, że jest ów widz także u Reymonta. Widz nowy, wolnorynkowy, pewny siebie, pozbawiony zbędnych wątpliwości, świadomy mocy nabywczej swego pieniądza - felieton Michała Centkowskiego z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2012
Teatr protestu
Przez ostatni tydzień tyle się wydarzyło, a ściślej mówiąc tyle się nagadało, że trudno wszystko ogarnąć jednym komentarzem. Generalnie nastrój zrobił się poważny, środowisko wystąpiło w słusznych sprawach z siłą i godnością - pisze Wojciech Majcherek w blogu na portalu onet.pl.
03-04-2012
TOK FM ujawnia - nieznany monolog z "Tęczowej trybuny 2012"!
Po proteście ludzi teatru w dzieło obrony polskiej sceny włączyły się nawet podmioty komercyjne - pisze Witold Mrozek w blogu witoldmrozek.blox.pl.
03-04-2012
Tzw. teatr artystyczny to nie tylko problem kasy
Problemów związanych z działalnością tzw. teatrów artystycznych nie można sprowadzać wyłącznie do pieniędzy. To konsekwencja braku w ogóle polityki w sferze kultury. I nie tylko tego rządu, ale wielu poprzednich również - pisze Marek Łomiański w MY21 Tygodniku Internetowym.
03-04-2012
Warszawa. Twórcy apelują: niech kto inny zajmie się kulturą
Domagamy się rozpisania konkursu na stanowisko dyrektora biura kultury - taki postulat znalazł się w proteście ludzi teatru - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
03-04-2012
WST 2012: Dzień ostatni
Nie kalkuluje się coś ten teatr, nie opłaca. Tylko że ciągnąć te rozliczenia, doszlibyśmy do wniosku, że nic nam się nie opłaca - piszą Wichowska i Soszyński w Dwutygodniku Stronie Kultury.
03-04-2012
Warszawa. Mniej na teatry, zwiększony budżet promocji jest potrzebny na Euro
- Pieniądze ze zmniejszonych dotacji dla stołecznych teatrów trafią na organizację Strefy Kibica EURO 2012 przed Pałacem Kultury i Nauki - przyznała w Poranku TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednocześnie o 10 mln obcięto dotację na teatry. - Mniejsze dotacje oznaczają, że teatry zaczynają grać mniej spektakli. Trzeba będzie podnieść ceny biletów, ludzi już nie będzie stać na teatr -odpowiada Katarzyna Szustow z Teatru Dramatycznego.
02-04-2012
3000 podpisów po listem "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem"
Już ponad 3 tys. osób podpisało list ludzi teatru przeciwko degradacji polityki kulturalnej "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem". O g. 13 w Teatrze Dramatycznym rozpoczęła się konferencja sygnatariuszy listu.
02-04-2012
Czy chronić rzadkie ptaki? odpowiedź na manifest "Teatr nie jest produktem / widz nie jest klientem"
Na portalu Facebook pojawił się ostatnio nowy profil. Już sama jego nazwa - "Teatr nie jest produktem / widz nie jest klientem" - może podnieść ciśnienie. Główną funkcją omawianej strony jest publikacja manifestu pod tym samym tytułem. Cóż tam znajdziemy? Wielce zaniepokojone narzekanie, które, po odarciu z pięknych słów, można streścić w zdaniu: "nie bądźcie tacy, sypnijcie groszem!" - pisze Jolanta Nabiałek w Teatraliach.
02-04-2012
Dlaczego podpisałem
Przeczytałem tekst Joanny Szczepkowskiej. Nie podzielam argumentów zawartych tym tekście, zwłaszcza dotyczących obecności menedżerów w teatrach. Podzielam natomiast troskę Joanny Szczepkowskiej o środowiskową debatę bez uprzedzeń oraz pogardy - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
02-04-2012
Polski, Współczesny, Powszechny
- Nie walczymy o stołki, ale o dostęp widzów do teatru - mówią sygnatariusze listu ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem".
02-04-2012
Warszawa. Jak było na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych
Ponad 60 przedstawień, koncerty, spotkania, dyskusje, zajęcia dla dzieci. Najbardziej gorąco było na wrocławskiej "Tęczowej Trybunie 2012". Od dziewięciu dni odbywają się Warszawskie Spotkania Teatralne.
02-04-2012
Warszawa. Konferencja prasowa "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem"
02-04-2012
Warszawa. Prawdziwy Dzień Gniewu
Pod kolumną Zygmunta i sztandarami: "Walka klas trwa. Dość kompromisów", "Rząd na bruk, bruk na rząd" zebrało się w sobotę około 150 osób. Mówili głośno o różnych społecznych problemach: eksmisjach, prywatyzacji stołówek, łączeniu szkół, podwyższaniu wieku emerytalnego, ACTA, komercjalizacji teatrów.
02-04-2012
Wojując z wiatrakami
Ja, jako "człowiek teatru", który nie podpisał manifestu, czuję jednak, że moi koledzy i koleżanki, autorzy i zwolennicy owego listu mają do mnie i do mnie podobnych żal, że nie stanęliśmy na wysokości zadania i solidarność się nie dokonała. Przyznać więc muszę, ze gorzej czułabym się, podpisując się pod słowami, z których częścią się nie zgadzam, a części w ogóle nie rozumiem - pisze Magda Raczek w Teatraliach.
02-04-2012
Gdzie są bilety?! - pyta Mrozek
Bilety rozeszły się dawno. Brakuje wejściówek. Nie, Strzępka nie wpuszcza znajomych. Naprawdę. Sorry, ale raczej już nie wejdziesz na Libera. Udało się? To super. No, tak znowu tłok, aż trudno oddychać. Warszawskie Spotkania Teatralne idą pełną parą. Na "trudne", ba - jak twierdzą niektórzy, "eksperymentalne" - spektakle walą tłumy - pisze Witold Mrozek w blogu witoldmrozek.blox.pl.
02-04-2012
Oświadczenie sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem"
Jako sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem" dziękujemy wszystkim, którzy poparli ten apel. Są wśród nas aktorzy i reżyserzy, dramaturdzy i scenografowie, pracownicy techniczni i administracyjni, dyrektorzy teatrów, muzycy i tancerze, teatrolodzy, krytycy i widzowie. Ludzie teatru - oświadczenie protestujących z dzisiejszej konferencji prasowej.
02-04-2012
Warszawa. Oświadczenie Joanny Szczepkowskiej
W sprawie mojego tekstu "Dlaczego nie podpisałam" po artykule w Gazecie Wyborczej jestem zmuszona dodać kilka słów. Nie będę zgadzać się na chwilowe wystąpienia przed kamerą jako oponent listu "Teatr nie jest produktem" bo nie dla "szkła" to zrobiłam. Nie będę jednak milczeć wobec oczywistych manipulacji - Joanna Szczepkowska ws. artykułu Romana Pawłowskiego "Polski, Współczesny, Powszechny".
02-04-2012
Pomarańcze
Wielu widzów czeka z wytęsknieniem na Warszawskie Spotkania Teatralne, tak jak kiedyś czekało się na pomarańcze. Ale tym razem były ważniejsze sprawy. I publiczność to doskonale rozumiała. Wbrew temu, co twierdzą urzędnicy, widzowie nie zostali wciągnięci w konflikt "wbrew własnej woli" - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-04-2012
Warszawa. Przedstawiciele środowiska domagają się ustawy o teatrze
Niezwłocznego rozpoczęcia prac nad ustawą o teatrze domagają się od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiciele środowiska teatralnego. Od władz samorządowych żądają wprowadzenia jasnych procedur dotyczących powoływania dyrektorów.
31-03-2012
Co mam na myśli, mówiąc "teatr popularny"?
My, twórcy i widzowie teatralni, zaakceptowaliśmy następujące warunki dyskusji: ludzie masowo przyjdą tylko na sztuki dość łatwe, w których grają gwiazdy znane z telewizji. Artystyczny teatr nie jest dla mas. Teatr jest zatem albo komercyjny, albo elitarny - pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
31-03-2012
Kiedy brakuje słów - pozostaje krzyk
Lubię i cenię teatr Strzępki i Demirskiego. Istotą tego, co robią, jest dekonstrukcja mitów, schematów i języka, w którym żyjemy. To dziś w znacznym stopniu język rynkowej ekonomii - pisze Grzegorz Chlasta na swoim blogu w Tok FM
31-03-2012
Strzępka i Demirski: Kulturalna awantura
- Chcielibyśmy wystosować apel do wszystkich artystów, występujących w mediach, udzielających wywiadów radiowych, prasowych czy telewizyjnych. Przerywajcie nieprzygotowanym dziennikarzom! - mówią naTemat Monika Strzępka i Paweł Demirski.
31-03-2012
TVP 2. Rozmowa o teatralnym proteście
W niedzielę 1 kwietnia o godz. 17.15 w TVP 2 w programie "Kultura, głupcze" zaproszeni goście będą rozmawiać o teatralnym proteście.
30-03-2012
Awantura w Radiu TOK FM
Od rozmowy o proteście środowiska teatralnego, przez krytykę "odklejonych od rzeczywistości" dziennikarzy mieszkających w apartamentowcach, po "cesarskie" wydatki samorządowców, którzy myślą tylko o autopromocji - tak w skrócie wyglądała rozmowa Grzegorza Chlasty z reżyserką Moniką Strzępką i dramaturgiem Pawłem Demirskim. Strzępka kłóciła się, wzdychała, demonstracyjnie milczała, ostatecznie pogniotła gazetę i powiedziała: - Wku...łam się. Paweł, chodźmy stąd.
30-03-2012
I nie zmienia się nic. Sześć lat po Le Madame
Równo 6 lat temu rozpoczęła się okupacja Le Madame. Prawo i Sprawiedliwość rozprawiło się z nami bezpardonowo. Dzisiejsza władza różni się od poprzedniej jedynie tym, że analizuje dyskurs medialny po swoich decyzjach - pisze Katarzyna Szustow w portalu natemat.pl.
30-03-2012
Teatry, skłoty, stołówki
Najważniejsze hasło towarzyszące protestom środowiska teatralnego "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem" przypomina anarchistyczne zawołanie znane z demonstracji lokatorskich: "Miasto to nie towar" - pisze Joanna Erbel w Krytyce Politycznej.
30-03-2012
Warszawa. Gronkiewicz-Waltz: sytuacja teatrów nie jest dramatyczna
Warszawa przeznacza na teatry 77 mln zł - to więcej niż Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław i Gdańsk łącznie - podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Skrajne niedofinansowanie stołecznych teatrów zarzucają władzom miasta przedstawiciele warszawskich scen.
30-03-2012
2500 popierających protest "Teatr nie jest produktem..."
Nie maleje poparcie dla inicjatywy "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem". Lista popierających liczy już 2500 podpisów.
30-03-2012
Polacy, coś się dzieje! - pisze Hanna Samson z WST
Po kilku dniach spędzonych w teatrze czuję się tak, jakbym co dzień chodziła na spotkania konspiracyjne. Tu, w teatrze, dzieje się rewolucja, powstaje wyłom w naszej polityce historycznej, zmienia się nasza świadomość. Że władza tego nie chce? A która władza by chciała? O ileż łatwiej rządzić klientami, którymi coraz bardziej jesteśmy - pisze Hanna Samson w bogu z Warszawskich Spotkań Teatralnych.
29-03-2012
Dlaczego nie podpisałam
Nie o wymiar teatru tu chodzi, ale o zdobycie terenu. Nie wierzę w czystość intencji tego listu, dlatego go nie podpisałam - pisze Joanna Szczepkowska w liście do e-teatru.
29-03-2012
Już 2000 nazwisk na www.popieram.info
Jest już 2000 nazwisk na stronie internetowej www.popieram.info, popierającej protest ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem".
29-03-2012
Pani prezydent przyjeżdża do stolicy
Stało się. Barbarzyńcy u bram. Strzępka i Demirski najpierw przywlekli do stołecznego teatru Jakuba Szelę i plebejski gniew. Dziś w teatrze zjawi się pani prezydent Hania. Nie na widowni Ateneum czy Teatru na Woli - a na scenie Dramatycznego, jako bohaterka Tęczowej trybuny 2012 - pisze Witold Mrozek w blogu z Warszawskich Spotkań Teatralnych.
29-03-2012
Szczecin. Czytali list "Teatr nie jest produktem...
We wtorek w Teatrze Współczesnym w Szczecinie po spektaklu "Ożenek" aktorzy odczytali list otwarty środowiska artystycznego, rozpowszechniony w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru. Czytamy w nim, że to "gest solidarności ze wszystkimi, którzy są przeciwni degradacji teatru artystycznego".
29-03-2012
Warszawa. Oświadczenie Biura Kultury m.st. Warszawy
29-03-2012
WST 2012: Proste do bólu (dzień czwarty)
Nie wyobrażamy sobie lepszego sposobu uczczenia Międzynarodowego Dnia Teatru, niż jednomyślna konferencja prasowa z udziałem ludzi, którzy na co dzień raczej nie stoją na tej samej barykadzie - piszą Wichowska i Soszyński w Dwutygodniku. Stronie Kultury.
28-03-2012
Czekając na menadżera
Nasze Towarzystwo (w sporej części) przeszło swoje z urzędnikami wszelkiej maści, jednakże wszystko mieściło się w jakiejś szeroko pojętej normie. Tak było. Ale czasy się zmieniły - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne.
28-03-2012
Podpisz apel. Teatr to nie produkt
Jak będziecie chcieli strajkować, to dajcie znak, pomogę - deklaruje Henryka Krzywonos. Słynna tramwajarka wsparła wczoraj sygnatariuszy listu "Przeciwko degradacji polityki kulturalnej w Polsce"
28-03-2012
Teatr nie jest produktem... - strona poparcia
Jest już strona strona internetowa na której mogą zgłosić swój akces kolejni popierający akcję "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem": www.popieram.info
28-03-2012
Teatr to nie produkt ...
... a widz to nie klient. Pod tym hasłem twórcy zaprotestowali wczoraj - w Międzynarodowym Dniu Teatru - przeciw komercjalizacji publicznych scen. Kto ich poprze? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
28-03-2012
Warszawa. Stanowisko ministra kultury ws. protestu
Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński zapewnił, że "minister kultury każdego dnia spotyka się z artystami oraz samorządowcami i szuka rozwiązań powstających problemów" i "z pewnością weźmie udział w debacie na temat przyszłości teatru artystycznego i roli samorządów w ich rozwoju".
28-03-2012
Warszawa. Zbuntowani artyści mówią: Weto!
- Jeśli będziecie robić strajk, to dajcie mi znać. Przyprowadzę widzów, którzy was poprą - mówiła Henryka Krzywonos-Strycharska podczas protestu twórców w Teatrze Dramatycznym.
28-03-2012
Wrocław. Wicemarszałek Mołoń rezygnuje
Radosław Mołoń, wicemarszałek Dolnego Śląska, wycofał się ze swojego pomysłu, by podległymi mu teatrami kierowali nie dyrektorzy artystyczni, a menadżerowie.
28-03-2012
Ewa Wanat: Teatry sprywatyzować, a Polskę niech promują hydraulik i złodziej
Prawie tysiąc ludzi teatru z całej Polski podpisało sie pod listem protestującym przeciwko temu, jak decydenci traktują polski teatr artystyczny. To trochę tak, jakby wszyscy dziennikarze - od Nie po Nasz Dziennik, od Urbana po Ziemkiewicza - wystąpili w jakiejś wspólnej sprawie. Z tym, że w teatrze nie chodzi o podziały ideowe (choć i te oczywiście są), lecz raczej o różne interesy pisze radaktorka naczelna Radio TOK FM na swoeim blogu.
28-03-2012
Do sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem..." dołączyła m.in. Izabella Cywińska
Jest już ponad 1800 nazwisk na stronie internetowej www.popieram.info popierającej protest ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem". Liczba podpisujących stale wzrasta.
27-03-2012
Opolska szalupa polityczna traci instynkt samozachowawczy
W Lublinie 11 marca 2012 roku z wielką pompą otwarto po trzydziestu latach Teatr Stary. Uroczystość uświetnili swoją obecnością prezydent Polski, minister kultury, znani politycy. W Opolu w dniu 15 marca 2012 roku w Teatrze Kochanowskiego w obecności marszałka województwa opolskiego ogłoszono program 37 Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2012" pisze Mateusz Rossa w portalu tekturaopolska.pl
27-03-2012
Rysa na święcie teatru
Dziś światowe sceny po raz pięćdziesiąty obchodzą swoje święto. Gdy John Malkovich namawia ludzi teatru do odwagi i refleksji, polscy twórcy walczą z "urzędniczym brakiem wyobraźni" i "komercjalizacją scen" - pisze Edyta Błaszczak w Metrze.
27-03-2012
Teatr jednym głosem
Środowisko teatralne protestuje przeciwko zmianom, które urzędnicy zaplanowali dla polskich scen. W tej chwili jest już prawie 1000 podpisów! - Od dłuższego czasu obserwujemy tendencję do patrzenia na kulturę tylko przez pryzmat pieniędzy. To zwracanie uwagi na to, co topowe, a nie to, co często dotyka bolączek współczesności - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni Nowej w Nowej Hucie.
27-03-2012
Teatr nie jest produktem: Protest polskich artystów trwa
Portal natemat publikuje komentarzze sygnatariuszy listu protestacyjny ludzi teatru, sprzeciwiających się działaniom władz krajowych i lokalnych: Jacka Poniedziałka, Natalię Korczakowską i Romana Pawłowskiego.
27-03-2012
Uchronić się przed demokracją troglodytów
Reżyserzy, aktorzy i pracownicy teatrów jednoczą się w obronie teatru artystycznego. Na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych po spektaklach odczytywany jest ze sceny apel o rozpoczęcie debaty na temat finansowania i przyszłości teatru w Polsce. - Chcemy prowadzić taki dialog z naszą publicznością, żeby uchronić się przed demokracją troglodytów - mówią twórcy.
27-03-2012
Warszawa. Protest zamiast święta
W Międzynarodowy Dzień Teatru Hanna Gronkiewicz-Waltz spotka się z częścią artystów w Teatrze Ateneum, a w Teatrze Dramatycznym inni będą protestować przeciwko jej polityce kulturalnej.
27-03-2012
Warszawa. Zachwatowicz i Wajda dołączają do grona sygnatariuszy Listu ludzi teatru
Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda przekazali deklarację, że dołączają do grona sygnatariuszy listu Teatr nie jest produktem/Widz nie jest klientem.
27-03-2012
Wicemarszałek dolnośląski: nie chcę ingerować w kulturę, lecz w finanse
Wicemarszałek woj. dolnośląskiego Radosław Mołoń zapewnił, że nie chce ingerować w kulturę, lecz uporządkować finanse podległych mu placówek kultury w regionie. W przyszłym tygodniu rozpoczyna konsultacje z dyrektorami dwóch dolnośląskich teatrów i opery.
27-03-2012
Warszawa. Dyr. Miśkiewicz odpowiada dyr. Kraszewskiemu
Oświadczenie dyrekcji Teatru Dramatycznego w odpowiedzi na oświadczenie Biura Kultury z dnia 26 marca 2012.
27-03-2012
List ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem"
My, ludzie teatru, chcemy podzielić się z Państwem swoim głębokim zaniepokojeniem dotyczącym funkcjonowania teatrów publicznych w Polsce.
27-03-2012
Pod listem ws. teatru nowe podpisy; artyści apelują do ministra kultury
Do grona sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem" dołączają kolejni artyści. Ruszyła też strona http://www.popieram.info/, za pośrednictwem której można podpisywać się pod listem. Artyści apelują o zajęcie stanowiska przez ministra kultury.
26-03-2012
Warszawa. Konferencja sygnatariuszy Listu Ludzi Teatru
Teatr Dramatyczny w imieniu sygnatariuszy Listu Ludzi Teatru Przeciwko Degradacji Polityki Kulturalnej w Polsce zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca 2012r. (wtorek) o godz. 11:00, w sali im. H. Mikołajskiej, w Teatrze Dramatycznym.
26-03-2012
Dzień teatru w centrum handlowym. Ponury żart?
Jedno z warszawskich centrów handlowych postanowiło przyłączyć się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru i "przybliżyć nieco swoim najmłodszym klientom tajniki sztuki teatralnej". Początkowo myślałem, że to ponury żart - pisze Roman Pawłowski w felietonie z cyklu "Kronika wypadków kulturalnych" w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
26-03-2012
Oświadczenie Biura Kultury m.st. Warszawy
Publikowane w ostatnim czasie w mediach informacje dotyczące przyszłości Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka nigdy nie były oficjalnym stanowiskiem Miasta st. Warszawy - pisze Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy
26-03-2012
"Teatr nie jest produktem" - jutro ruszy strona poparcia manifestu
We wtorek ruszy strona, na której będzie można podpisać się pod manifestem "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem".
26-03-2012
Teatr protestuje
Warszawskie Spotkania Teatralne zaczęły się od protestu. Przeciwko nieudolnej polityce kulturalnej i niekompetencji decydentów. Po spektaklach czytanyjest list od ludzi teatru - pisze Dorota Wyżyńska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej. Dorota Wyżyńska
26-03-2012
Apel sygnatariuszy listu Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem
Jutro Międzynarodowy Dzień Teatru, podczas którego tradycyjnie przed spektaklami odczytywane jest specjalne orędzie. W związku z narastającymi zagrożeniami dla działalności teatrów artystycznych w Polsce, apelujemy o publiczne odczytywanie z tej okazji listu Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem. Dajmy tym samym świadectwo naszej determinacji i solidarności w walce o teatr, wyłączony z rynkowego reżimu.
25-03-2012
Na dobry początek - protest
Pierwszy wieczór WST - i już jest gorąco. Nie tylko dlatego, że jeden z widzów w trakcie Dziadów Pawła Wodzińskiego wstał i głośno zaprotestował przeciwko przedstawieniu i formule festiwalu w ogóle - pisze Witold Mrozek, tym razem na swoim blogu z Warszawskich Spotkań Teatralnych.
25-03-2012
Wielka bitwa o polski teatr
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została dziś spoliczkowana na otwarciu Warszawskich Spotkań Teatralnych, podobnie jak Radosław Mołoń - wicemarszałek Dolnego Śląska. To obecnie najbardziej chyba znienawidzony przez ludzi teatru polityczny duet - pisze Mike Urbaniak w natemat.pl