powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Wydarzenia edukacyjne i artystyczne na Łódź Young Fashion

Łódzka ASP - organizator Łódź Young Fashion - przedstawiła we wtorek partnerów, dzięki którym pierwsza edycja tego międzynarodowego konkursu dla projektantów wzbogacona zostanie o warsztaty, wykłady i wydarzenia artystyczne. Zwycięzcę konkursu poznamy w październiku.

Łódź Young Fashion (ŁYF) to święto mody połączone z międzynarodowym konkursem dla młodych projektantów z rekordową w skali europejskiej nagrodą główną w wysokości 30 tys. euro. Przy jego organizacji - obok Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń - współpracować będzie dziesięć instytucji, m.in. uczelnie, muzea, szpital.

- Partnerzy zasilają nas wiedzą i kompetencjami. ŁYF jest imprezą edukacyjno-artystyczną, dlatego poprosiliśmy uczelnie i instytucje kultury, by wspomogły nas merytorycznie - podkreśliła rektor łódzkiej ASP Jolanta Rudzka-Habisiak na konferencji prasowej we wtorek.

Dla władz miasta - które na organizację ŁYF przeznaczyły 1 mln zł - wydarzenie jest odwołaniem do włókienniczej tradycji Łodzi i potwierdzeniem jej pozycji ośrodka mody i przemysłów kreatywnych.

Wśród partnerów wydarzenia znalazły się m.in. łódzkie uczelnie - Politechnika, Szkoła Filmowa, Akademia Medyczna i Akademia Muzyczna.

Jak poinformował rektor Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek, siłami studentów łódzkiej uczelni zrealizowany zostanie cykl reportaży dotyczących ŁYF. Z kolei łódzki Uniwersytet Medyczny w Łodzi przedstawi wykład poruszający problem zdrowego odżywiania osób zajmujących się modelingiem.

- Akademia Muzyczna dostała trudne zadanie zilustrowania muzyką pokazów mody. Będzie to muzyka wykonywana na żywo, zarówno przez studentów jak i wykładowców. Poza tym planujemy występ zespołu muzycznego połączony z pokazem naszych studentów kierunku choreografia i techniki tańca - wyjaśniła prorektor ds. dydaktyki Akademii Muzycznej im. Bacewiczów Elżbieta Aleksandrowicz.

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej wprowadzi uczestników w tajniki myślenia projektowego (design thinking) i tekstroniki. Zaprezentuje też wykład "Być dobrze zasznurowaną. Gorset w dziejach mody". Instytut Włókiennictwa przybliży najnowsze trendy w projektowaniu tkanin.

- Moda nie mogłaby istnieć bez materiałów, a nasz instytut zajmuje się projektowaniem materiałów włókienniczych i opracowaniem dla nich zupełnie nowych funkcji, bo nowoczesne tkaniny już nie tylko zdobią, ale też np. poprawiają samopoczucie osób, które je noszą - zaznaczyła pełnomocnik ds. naukowych w Instytucie Włókiennictwa Małgorzata Cieślak.

W programie ŁYF znalazły się również wykłady poświęcone historii mody przygotowane przez Centralne Muzeum Włókiennictwa, pokazy filmów o tematyce modowej w Muzeum Kinematografii oraz Akademia Młodych Projektantów, w ramach której prowadzone będą szkolenia z dziedziny modowej ilustracji, fotografii, dziennikarstwa, projektowania biżuterii oraz prawa autorskiego.

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi wspólnie z Fundacją Pełną Piersią po raz czwarty - i po raz pierwszy w ramach ŁYF - zorganizuje Bra Day, czyli Breast Reconstruction Awareness Day (Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi). Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w 2011 r. w Kanadzie, jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.

- Nasze wspaniałe modelki - pacjentki, które przeszły rekonstrukcję piersi - zaistnieją na wybiegach pokazując piękno, które nie poddaje się chorobie. Jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który już po raz czwarty organizuje Bra Day - zaznaczył dyrektor szpitala im. Kopernika Wojciech Szrajber.

Na wtorkowej konferencji rektor ASP zaprezentowała również jedną z trzech statuetek Manequine 2017, przygotowanych dla laureatów konkursu, którzy zostaną wybrani przez jury - zasiądzie w nim m.in. światowej sławy kreatorka Junko Koshino. Do finału Łódź Young Fashion Award 2017 zakwalifikowanych zostanie 15 kolekcji młodych - poniżej 30 roku życia - projektantów z całego świata.