powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Jork. Premiera "Poskromienia złośnicy" baletu Teatru Bolszoj

W ramach nowojorskiego XXII Lincoln Center Festival w środę odbędzie się amerykańska premiera spektaklu baletowego "Poskromienie złośnicy" Teatru Bolszoj w choreografii Jean-Christophe'a Maillota. Do 30 lipca Bolszoj da w Nowym Jorku sześć spektakli.

Dwuaktowe przedstawienie na motywach sztuki Szekspira z baletem moskiewskiego teatru przygotował francuski choreograf Jean-Christophe Maillot. Jak podaje TASS "premiera odbędzie się w nowojorskim David H. Koch Theater".

Podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku piastujący od 21 lat funkcję dyrektor festiwalu Nigel Redden stwierdził: "Z radością witamy zespół baletu Teatru Bolszoj". Podkreślił, że: "występy baletu Teatru Bolszoj to mosty ponad granicami państw, które łączą ludzi w miłości do teatru".

Zdaniem kierownika zespołu baletowego Teatru Bolszoj, Machara Wazijewa, "Poskromienie złośnicy" to wspaniały, dynamiczny spektakl, wystawiony z ogromnym artystycznym smakiem". Jak zaznaczył, wykonawcy głównych ról Jekatierina Krysanowa i Władisław Łantratow "to artyści, którzy błyszczą w spektaklu".

Z taką oceną zgodził się choreograf Jean-Christophe Maillot. "Ujrzałem w ich grze dokładnie to, co pragnąłem zobaczyć na scenie" - powiedział.

Balet przygotowano na motywach sztuki Williama Szekspira, a partyturę muzyczną zestawiono z fragmentów dzieł Dmitrija Szostakowicza, wykorzystując także fragmenty muzyki napisanej do filmów, m.in. "Hamleta", "Szerszenia" i "Moskwa-Czeriomuszki".

Tancerzom akompaniować będzie New York City Ballet Orchestra, którą poprowadzi Igor Dronow. Do 30 lipca br. moskiewski teatr da w Nowym Jorku sześć spektakli.

Lincoln Center Festival - święto jednego z największych kompleksów teatralno-koncertowych w Nowym Jorku - odbywa się od 1996 r. Jego celem jest prezentacja rozmaitych gatunków widowisk - od baletu i koncertów muzyki klasycznej po performansy i wideo-art. Na nowojorskim festiwalu gościły w przeszłości najsłynniejsze teatry muzyczne i dramatyczne, m.in. Covent Garden z Londynu, La Scala z Mediolanu, Opera Narodowa z Paryża, Opera Niderlandzka z Amsterdamu, Los Angeles Opera i Nowy Teatr Narodowy z Tokio.