powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wielkopolskie. Teatr wsród beneficjentów ministerialnych dotacji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało prawie 10 mln złotych dotacji na inwestycje i programy dla instytucji z terenu południowej Wielkopolski.

10 mln złotych dotacji MKiDN to potężny zastrzyk finansowy dla południowej Wielkopolski - oceniła w poniedziałek posłanka PiS Joanna Lichocka. Wśród beneficjentów dotacji są m.in. parafie, teatr w Kaliszu oraz Filharmonia Kaliska.

- W tym roku obszar Wielkopolski Południowej zyskał wyjątkowo dużo. Projekty nadsyłane przez instytucje kultury, samorządu i stowarzyszenia zyskały akceptację komisji konkursowych w wielu ministerialnych programach - powiedziała PAP Lichocka, członek sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Jak podkreśliła, prawie 10 mln zł dotacji to jest potężny zastrzyk finansowy dla przedsięwzięć realizowanych z myślą o mieszkańcach południa Wielkopolski.

Ministerialna lista przyznanych dotacji zawiera kilkadziesiąt pozycji. Największą kwotę, bo 500 tys. zł, otrzymała Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kobylinie na remont dachu wraz z drewnianą konstrukcją. Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Krzyża w Lesznie otrzymała 350 tys. zł na prace konserwatorskie zachodniej części XVIII - wiecznego muru. 450 tys. zł przyznano Parafii katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu na prace konserwatorskie i restauratorskie. Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Ostrzeszowie na kontynuacje prac konserwatorskich otrzymał 250 tys. zł. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Choczu dostała 300 tys. zł na remont dachu.

300 tys. złotych na wymianę pokrycia dachowego, osuszanie i wykonanie izolacji ścian budynku otrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka w Kaliszu. Teatrowi im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na 57. Kaliskie Spotkania Teatralne przyznano dotację w wysokości 300 tys. zł. Filharmonia Kaliska na zakupy inwestycyjne w ramach programu "235 lat przemysłu fortepianmistrzowskiego w Kaliszu" dostała 380 tysięcy zł. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej na program pn. "Upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem edukacyjnej platformy internetowej i aplikacji mobilnej" otrzymało dotację w wysokości 230 tys. złotych.

Poseł Lichocka podkreśliła, że charakterystyczne jest docenianie projektów składanych zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach. "Świadczy to o dużej trosce o dziedzictwo kulturowe i kreatywność Wielkopolan. Będziemy dążyć do tego, by jak najwięcej dobrze opracowanych wniosków zyskiwało wsparcie rządu" - zapewniła posłanka.