powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Dom Marynarza zmienia się w Konsulat Kultury

Ruszyły prace budowlane związane z adaptacją Domu Marynarza Szwedzkiego przy ul. Jana z Kolna w Gdyni na Konsulat Kultury. Po zmianach znajdzie się tam miejsce na salę teatralną, lokal gastronomiczny i patio z przeznaczeniem na koncerty. Obiekt zacznie pełnić nową funkcję za rok.

O nowym przeznaczeniu zabytkowego obiektu przy ul. Jana z Kolna wiadomo oficjalnie od 2015 roku, kiedy miasto za 2,9 mln zł kupiło pusty budynek o powierzchni ok. 1,2 tys. m kw. z myślą o zaadaptowaniu go na nową siedzibę Centrum Kultury.

Pod koniec 2015 roku pojawiły się wizualizacje obiektu po zmianach. Rok później został ogłoszony przetarg w formule "projektuj i buduj" na opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane.

Wykonawcą zostało gdyńskie przedsiębiorstwo Marbud, wyceniając swoje usługi na 7,85 mln zł. Firma zadeklarowała, że z projektem i realizacją upora się w 46 tygodni (ok. 11 miesięcy) i da gwarancje na swoje prace na rok i dwa miesiące.

Przez kilka tygodni trały prace projektowe, a w ostatnim czasie rozpoczęła się przebudowa.

Według zamierzeń, na parterze prowadzony będzie lokal gastronomiczny, połączony z punktem bibliotecznym, wspierający działalność kulturalną. Z kolei na pierwszym piętrze powstanie wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralno-konferencyjna z widownią na 200 osób.

Na tyłach budynku zaplanowano ogólnodostępne patio z przeznaczeniem na kameralne koncerty. Żeby mogło ono powstać, trzeba najpierw wyburzyć znajdującą się tam dobudówkę oraz parterowe garaże. Tam również pojawi się nowa część budynku.

- Główne prace budowlane potrwają do końca roku, później przyjdzie czas na prace wykończeniowe. Planujemy, że z Małego Kacka do centrum będziemy przenosili się latem - zapowiada Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.

Według szacunków całkowity koszt przebudowy miał wynieść 10,2 mln zł. Gdyni udało się uzyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 3,5 mln zł. Resztę trzeba dołożyć z budżetu miasta.

***

Budynek z historią

Przypomnijmy, że wybudowany w latach 1935-1936 budynek przy ul. Jana z Kolna jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków jako wybitny przykład architektury modernistycznej.

Został zaprojektowany przez Stanisława Płoskiego na zlecenie szwedzkiej instytucji Opieka nad Marynarzami Szwedzkimi. Niegdyś gromadzili się tu wierni Kościoła luterańskiego obrządku szwedzkiego.

Najbardziej kojarzony jest jednak jako siedziba szwedzkiego konsulatu. Stąd też nazwa Konsulat Kultury, która od przyszłego roku będzie oficjalną nazwą obiektu, a teraz funkcjonuje już m.in. w formie logotypów.