powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Malta" w raporcie Komisji Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała pierwsze wydanie "Monitora miast kultury i kreatywności". W opracowaniu, stworzonym przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Poznań został oceniony najwyżej spośród wszystkich polskich miast.

Twórcy raportu przypominają, że to właśnie w stolicy Wielkopolski co roku odbywa się Malta Festival Poznań, który został uznany przez Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE) za "najbardziej innowacyjny festiwal w Europie".

Festiwal "Malta" jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał w 2015 roku Nagrodę EFFE dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy. W uzasadnieniu nagrody opisany został jako: "prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej kulturze i koprodukujący spektakle teatralne a także inicjujący projekty z obszaru sztuk performatywnych, muzyki i sztuki społecznie zaangażowanej".

Vincent Baudriller, przewodniczący międzynarodowego jury, dyrektor Theatre Vidy w Lozannie i były dyrektor Festival d'Avignon, wręczając w Paryżu nagrodę Michałowi Merczyńskiemu (na zdjęciu), dyrektorowi Malta Festival Poznań dodał, że Jury Nagród EFFE doceniło festiwal "na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do kuratorowania programów wokół wybranych tematów i idei". I właśnie tę opinię przytaczają twórcy Monitora miast kultury i kreatywności.

Cieszymy się, że "Malta" ma wkład w rozwój całego Poznania!

Przygotowujemy się już do kolejnej edycji festiwalu. Idiomem Malta Festival Poznań 2018 będzie "Skok w wiarę", a jego kuratorami: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Sehgers z kultowej flamandzkiej grupy teatralnej Needcompany.