Częstochowa. Akcja "Do zaczytania"

Częstochowska redakcja "Wyborczej" od kilku tygodni przypomina bibliotekę, i to naprawdę bardzo dobrze zaopatrzoną. Trwa rozwożenie książek zebranych w ramach akcji "Do zaczytania". Część egzemplarzy już trafiła do potrzebujących.

«"Do zaczytania" wystartowało w połowie maja. Pierwszym etapem była zbiórka audiobooków oraz książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję organizują aktorka Teatru im. Mickiewicza Sylwia Oksiuta-Warmus oraz Beata Kulczyńska, założycielka grupy "Częstochowskie Anioły". Współorganizatorem akcji jest zaś częstochowska redakcja "Wyborczej".

- "Do zaczytania" jest zrywem serc i umysłów. Może idealistycznie, a nawet banalnie zabrzmi przekonanie, że książka stanowi wrota do innego świata, poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię, daje nadzieję, otuchę, wiarę, potrafi być przyjacielem i dobrym doradcą, ubogacającym umysł i duszę, ale szczerze w nie wierzę - przyznaje Sylwia Oksiuta-Warmus.

Ideą akcji było utworzenie takich czytelniczych kącików w miejscach, w których książki mogą rozjaśnić czyjąś codzienność. Książki można było oddawać do ostatniego dnia czerwca. Odbiór akcji przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorek! W sumie uzbierało się kilkadziesiąt kartonów książek. Egzemplarze można było przynosić nie tylko do redakcji "Wyborczej" przy ul. Racławickiej 6a, ale też do częstochowskiego teatru, Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego, siedziby Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Agape", Księgarni Między Kartkami, Cafe Belg, Pubu Szuflada, Restauracji Pecorino, Klubokawiarni Pestka, kawiarni Dwa Koty Cafe oraz lokalu A nóż widelec. Swoją zbiórkę prowadziły też Szkoła Podstawowa nr 38 oraz Gimnazjum nr 13 w Częstochowie (szkoły uzbierały łącznie kilka naprawdę dużych kartonów).

Książkowe i audiobookowe dary przekazały też wydawnictwa Marina, Albatros i Olesiejuk. "Do zaczytania" wsparły także Czytelnia Publiczna Latającego Centrum Promocji Młodych i organizatorzy Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!".

Przekazane książki mają specjalne pieczątki!

Dzięki uprzejmości jednej z firm, organizatorki akcji otrzymały specjalne pieczątki z nazwą akcji. Pomysłodawczynią wielkiego stemplowania jest Beata Kulczyńska. Warto zaznaczyć, że autorką projektu pieczątki jest dziennikarka "Wyborczej" Eliza Kwiatkowska.

Dzięki pieczątkom można było oznaczyć egzemplarze, które przekazano w ramach "Do zaczytania". Wielkie stemplowanie zorganizowano m.in. w Teatrze im. Mickiewicza i w redakcji "Wyborczej".

Zostając przy redakcji, to właśnie tutaj od kilku tygodni mieści się książkowy magazyn. Pudła wypełnione literackimi propozycjami dla małych i dużych piętrzą się w każdym kącie. Choć stanowi to spore utrudnienie, nikt z pracowników redakcji i biura ogłoszeń nie narzeka. Wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o pakowanie, noszenie i rozwożenie pudeł - w "Wyborczej" trwa pełna mobilizacja.

Pierwsze paczki wręczono już w czerwcu

Pod koniec czerwca pierwsze zaczytane paczki ruszyły w drogę. Kilka pudełek trafiło do Punktu OSL przy ul. Warszawskiej 13, który prowadzi Fundacja Chrześcijańska "Adullam".

- Z tej biblioteczki korzysta grupa seniorów, a także mieszkańcy Starego Miasta. To taki punkt, do którego przychodzi się odpocząć, zdobyć jakieś informacje, porozmawiać i właśnie poczytać. Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że dzięki akcji "Do zaczytania" trafią do nas książki, postanowiliśmy pomalować nasz czytelniczy regał. To, że wygląda jak nowy, to zasługa wolontariuszek fundacji. Dotychczas mieliśmy tylko starsze pozycje, takie przekazane głównie w ramach "domowych porządków". Teraz zyskaliśmy sporo nowych wydań - mówi Anna Klim-Jaworska z Adullam.

Seniorzy, którzy głównie będą korzystali z biblioteczki, od razu "zaklepali" pierwsze tytuły do zaczytania. Pan Marek od razu sięgnął po książkę "Piechniczek. Tego nie wie nikt", pani Walentyna wybrała m.in. "Domowe sposoby na lepszą pamięć", pani Maria wolała autobiograficzną "Białą Masajkę", zaś pan Marian - jeden z największych przebojów literackich ostatnich czasów, czyli "Dziewczynę z pociągu".

Potem książkowy, a właściwie audiobookowy transport pojechał do Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego Dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie. Przypomnijmy, że to właśnie tej placówce częstochowska "Wyborcza" zadedykowała już dwie akcje świąteczne. Zaś dzięki "Do zaczytania" po raz kolejny udało się doposażyć znajdującą się w ośrodku bibliotekę dla osób niewidomych. Wśród zebranych audiobooków są choćby powieści Kinga, Cobena czy Sparksa.

Upominki przyjęły bibliotekarka Grażyna Olejnik i pracownik biurowy Ewa Lewicka.

- Nasi czytelnicy na pewno się ucieszą - zaznaczały.

Pierwszego dnia lipca wyruszyły kolejne transporty. Książki trafiły wówczas m.in. na oddział neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Nie minęło kilka dni, a na oddziale pojawiła się biblioteczka. Pacjenci już wybierają interesujące ich tytuły.

Z darów cieszą się też mieszkańcy Domu Samotnej Matki "Oaza" przy ul. Staszica. Tam konieczne były dwa transporty. W pierwszym pojechały też gry i pluszaki, które przekazano przy okazji akcji "Do zaczytania". W drugim - książki dla małych i dużych - bo mamy mają co poczytać (do zaczytania czeka choćby "Przeminęło z wiatrem").

Najmłodsi mieszkańcy "Oazy" od razu zainteresowali się pakunkami - i co bardzo miłe, mimo ciężaru, zaproponowali pomoc w noszeniu. Transport pozostawiony został jednak w rękach dorosłych, za to dzieciaki powybierały sobie od razu upominki. Dopytywali także o kolorowanki, ale i takie egzemplarze były w pudełkach.

Pierwsze "dostawy" książek trafiły już również do przytulisk dla osób bezdomnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Agape, oddział pediatryczny szpitala przy ul. Bony, a także do Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 przy ul. św. Barbary.

Akcja "Do zaczytania" będzie kontynuowana. Planowana jest bowiem organizacja czytelniczych spotkań w szpitalach i innych ośrodkach. Do udziału w nich swoich kolegów po fachu oraz ludzi częstochowskiej kultury zachęca już Sylwia Oksiuta-Warmus.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego