powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Wystawa zdjęć Audrey Hepburn autorstwa Miltona H. Greene'a

Ponad 30 fotografii przedstawiających hollywoodzką aktorkę Audrey Hepburn będzie można od piątku zobaczyć w Domku Miedziorytnika we Wrocławiu. Zdjęcia autorstwa Miltona H. Greene'a pochodzą z kolekcji liczącej ponad 3 tys. fotografii, którą miasto Wrocław zakupiło w 2014 r.

Zbiór fotografii autorstwa Greene'a pochodził ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa kupiło go dla miasta Wrocław w 2014 r. za 6,4 mln zł. Otwierana w piątek wystawa będzie czwartą publiczną prezentacją fragmentów tej kolekcji. Wcześniej prezentowane był m.in. fotografie przedstawiające Marilyn Monroe oraz Marlenę Dietrich.

Tym razem zwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 30 fotografii Audrey Hepburn. To m.in. portrety, fotogramy z planów filmowych oraz fotografie prywatne.

Kustosz Domku Miedziorytnika Marek Stanielewicz podkreślił, że do zakupionej przez Wrocław kolekcji zdjęć Greene'a niesłusznie przylgnęła opinia, że to wyłącznie fotografie przedstawiające Marlin Monroe. "W kolekcji tkwią nieskończone możliwości realizacji fascynujących wystaw reporterskich, fotografii dzieci, przyrody, świata mody, fotografii społecznych, znakomitych portretów, reportaży rodzinnych, fotografii teatralnych i baletowych, eksperymentów twórczych i pionierskich zdjęć drukowanych cyfrowo" - podkreślił Stanielewicz.

Kustosz uważa, że Green miał wyjątkowy talent zjednywania sobie ludzi, których fotografował. "To jest dar, który dał artyście okazję do realizacji całych sesji fotograficznych np. z osobą tak zamkniętą jak Marlena Dietrich. Jego fotografie są znakomicie skadrowane już na negatywie, mają odkrywczą kompozycję i niezwykłą wrażliwość na światło" - dodał Stanielewicz.

Ekspozycja będzie pokazywana w Domku Miedziorytnika do 14 sierpnia.

Po śmierci Greene'a w 1985 r. kolekcję, której dziś posiadaczem jest Wrocław przejął jeden z banków. Następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. Kiedy rozpętała się afera wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 r. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które sprzedano za 69 tys. zł. Przyszłość pozostałej części zbioru - ponad 3 tys. fotografii Monroe - negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji.

Kolekcja zakupiona przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa znajduje się w depozycie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Została uznana za "dobro kultury narodowej". Archiwum Państwowe ma zadbać o ochronę i konserwację fotografii oraz o to, by kolekcja nie został rozproszona. Oprócz zdjęć Monroe, w kolekcji znajdują się również fotografie przedstawiające m.in. Grace Kelly, Judy Garland, Andy'ego Warhola, Elizabeth Taylor, Sophię Loren, Audrey Hepburn, Alfreda Hitchcocka czy Paula Newmana.