Politycy rządzą teatrem?

21-03-2012
22-01-2020
Szczecin. Dymisja za krytykę prezydenta?
- Można wyjść z PZPR, ale PZPR z człowieka nie wyjdzie - tak krytykę prezydenta RP w wykonaniu Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie skomentowała Małgorzata Jacyna-Witt z PiS. Jekiel jej odpowiada: - Jako historyk analizowałem ruchy autorytarne, wiem, co mówię.
10-10-2018
Czyja jest kultura?
Niezależny od ministra kultury Teatr Polski w Poznaniu zaprosił Jana Tomasza Grossa. Piotr Gliński wezwał więc do zmiany "właścicieli" teatrów w Polsce. Jak wygląda taka zmiana, pokazuje przykład Polskiego we Wrocławiu. Cezary Morawski przeobraził scenę w machinę przynoszącą mu kokosy - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
28-08-2017
Śląskie. Wniosek radnych PiS o odwołanie marszałka - po "Klątwie"
Wniosek o odwołanie marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi (PO) - w kontekście wystawienia głośnego spektaklu "Klątwa" w prowadzonym przez samorząd województwa Teatrze Rozrywki w Chorzowie - złożyli podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku radni Prawa i Sprawiedliwości.
22-08-2017
Wrocław. List otwarty do minister Wandy Zwinogrodzkiej
Oddajcie nam "Dziady", nie niszczcie artystycznego teatru w Polsce.
04-05-2017
"Dobra zmiana" i samorządowcy z PO wspólnie niszczą progresywny teatr
- Spodziewam się marszu PiS przez teatralne instytucje - mówi reżyserka Weronika Szczawińska w rozmowie z Jakubem Majmurkiem w Krytyce Politycznej.
27-12-2016
Wrocław. Władza krytykuje Morawskiego
Marszałek województwa i część jego zastępców krytykują Cezarego Morawskiego za zwolnienia pracowników Teatru Polskiego i odmowę powołania wicedyrektora do spraw artystycznych.
06-12-2016
Białystok. Radny chce zabronić oglądania "Białej siły..."
Uczniowie nie powinni oglądać spektaklu "Biała siła, czarna pamięć" - uważa radny klubu prezydenckiego Dariusz Wasilewski. Białostocki magistrat odpowiada stanowczo, że nie zamierza reagować na takie wezwania.
29-11-2016
Nie zamierzam zawłaszczać sztuki
- Zależy mi na teatrze eklektycznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, bo będzie w nim klasyka, awangarda, rozrywka we właściwych proporcjach - rozmowa z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego o Teatrze im. Horzycy w Toruniu.
28-04-2015
Teatr Wilama Horzycy prosi o pomoc całą kulturalną Polskę
Aktorzy Horzycy: - Jeśli nasza sytuacja szybko się nie rozwiąże, praca teatru jest zagrożona. A marszałek nie chce z nami rozmawiać! - Takiego złamania standardów i dobrych obyczajów w kulturze nigdy jeszcze nie było - powiedziała ostro Jadwiga Oleradzka podczas wczorajszego spotkania w teatralnej Wejściówce - relacja Kariny Obary w Gazecie Pomorskiej.
24-04-2015
Komentarz Zespołu do wypowiedzi Marszałka
Jesteśmy zaskoczeni słowami, które wypowiedział pan Marszałek na temat Teatru im. Wilama Horzycy na konferencji prasowej w dniu 23 kwietnia 2015 poświęconej CKK Jordanki. Nie mamy wyjścia, musimy ustosunkować się do kilku wypowiedzi pana Marszałka - piszą Pracownicy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
24-11-2014
Zarzynanie kultury na Dolnym Śląsku
Na listopad przyszłego roku przypada 250. rocznica istnienia publicznego teatru w Polsce. Groźba, że na Dolnym Śląsku jubileuszu nie doczeka kilka wybitnych scen, jest realna - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
03-09-2014
Piekarska po wypowiedzi wicemarszałka Mołonia: Sorry, takich mamy polityków
"Strzępka? Nie znam tej pani" - odpowiadając w ten sposób na pytanie naszej dziennikarki dolnośląski wicemarszałek wystawia niechlubne świadectwo nie tylko sobie, ale i panującej klasie politycznej. I pokazuje miejsce, jakie w hierarchii wartości tej klasy zajmuje kultura - komentarz Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-09-2014
Wrocław. Teatr Polski ws. oświadczenia Marszałków Województwa Dolnośląskiego
Teatr Polski jako instytucja kultury nie powinien wchodzić w dyskusję na temat prywatnego wpisu Moniki Strzępki zamieszczonego na Facebooku. Czynienie z tego oręża przeciwko nam jest niezrozumiałe i kuriozalne.
02-09-2014
Wicemarszałek Mołoń: Strzępka? Nie znam tej pani
- On traktuje teatr jak swoją własność - mówi o zwalnianym z Teatru Polskiego dyrektorze Krzysztofie Mieszkowskim wicemarszałek Radosław Mołoń, odpowiedzialny w regionie za kulturę. - Z pieniędzmi się nie liczył.
28-07-2014
Poznań. Grobelny odwołał Ewę Wójciak z funkcji dyrektora ''Ósemek''
Prezydent Poznania odwołał Ewę Wójciak ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia. - Naruszała prawo i statut teatru - tłumaczy rzecznik prezydenta.
26-07-2014
Poduszkowce dla wybranych
"W instytucjach artystycznych tkwimy w modelu pracowników etatowych, To się rozmija ze współczesnym sposobem funkcjonowania takich instytucji" - mówi marszałek województwa wielkopolskiego. Wygląda jednak to, że do elastyczności nawołuje instytucja, która sama jest miękką poduszką chroniącą przed bezrobociem. Kogo? Swoich - pisze Agnieszka Gulczyńska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
07-06-2014
Poznań. Posłowie PiS ponownie szafują ''uczuciami religijnymi''
Posłowie PiS - Małgorzata Sadurska, Andrzej Jaworski, Bartosz Kownacki, Tadeusz Dziuba, Anna Sobecka i Maria Nowak - oburzeni na spektakl "Golgota Picnic" skierowali zapytanie do premiera w sprawie finansowania sztuki przez MkiDN Malta Festival w Poznaniu, na którym prezentowany ma być "obrażający uczucia religijne spektakl".
08-02-2014
Dotowanie kultury czy kultu?
Jeżeli rządząca koalicja rzeczywiście uważa budowę Świątyni Opatrzności za historyczną powinność państwa polskiego wynikającą jeszcze z decyzji Sejmu Czteroletniego, jeżeli istotnie według PO i PSL Jan Paweł II potrzebuje jeszcze jednego muzeum w ojczyźnie, niech Sejm uchwali wieloletni program rządowy finansowania tej budowy. Byłoby to o wiele bardziej uczciwe niż kombinowanie, jak ze świątyni zrobić instytucję kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-01-2014
To artyści wyprosili dyrektora teatru w Rzeszowie. Uruchomią lawinę
- Opinia publiczna w Rzeszowie powinna zwrócić uwagę na to, że zespół w teatrze rzeszowskim ma wpływ na zmiany na stanowisku dyrektora teatru, nie tylko politycy. Teatr jest naszym zadaniem publicznym. To nie jest instytucja wyłącznie rozrywkowa. Więc dialog z programem pana Cabana powinien dotyczyć realizacji tej misji. O jego ocenie nie powinien decydować marszałek, niezależnie od tego, jak bardzo poczuł się rozczarowany programem pana Cabana i jego realizacją, tylko organizacja widzów. Rozmowa OLGIERDEM ŁUKASZEWICZEM, prezesem Związku Artystów Scen Polskich.
15-07-2013
Zbyt długa opowieść o pewnym krótkim eksperymencie
A może środowisko teatralne zasługuje na takie konkursy jakie ma? Może takich konkursów skrycie pragnie? Bo przecież każdy może mieć nadzieję, że wreszcie przy którymś konkursie to właśnie jemu dopisze szczęście. Jeśli je solidnie wspomoże, rzecz jasna - Ireneusz Janiszewski o konkursach na dyrektora teatru.
18-05-2013
Rok katastrofy
Dobiegający końca sezon artystyczny przyniósł w polskim teatrze całą serię przykładów pokracznie pojętej polityki kulturalnej - pisze Michał Centkowski w dwutygodniku.com
28-03-2013
Protest w teatrze wciąż się tli
- Jesteśmy jak samochód, któremu każe się jechać na dwóch kołach zamiast na czterech - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
09-01-2013
Wicemarszałek Mołoń: Nie zgadzam się z polityką finansową Teatru Polskiego
- Doceniam kwestie artystyczne, ale nie zgadzam się z polityką finansową Teatru Polskiego. Dlatego robię to, na czym mi zależało: wprowadzam dyrektora finansowego/menadżera - osobę stojącą na straży finansów. Grzegorz Stryjeński będzie rekomendowany na to stanowisko - z Radosławem Mołoniem, wicemarszałkiem dolnośląskim rozmawia Małgorzata Matuszewska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
02-01-2013
Mrozek: Kto kupi sobie teatr - podsumowanie roku 2012
Na pierwszym planie protesty, petycje i dyrektorzy. Artyści wymierzali w rządzących ostre wypowiedzi - także poza sceną. Minister kultury odpowiadał na blogowe wpisy aktorów. A samorządowcom dostawało się jeszcze bardziej niż ministrowi - Witold Mrozek podsumowuje mijający rok teatralny.
19-12-2012
Rok 2012. Wiara i kryzys na scenie
Dominowały spektakle o religijności i buncie społecznym. Brakowało arcydzieł. Pogłębia się chaos administracyjny - o teatrze w mijającym roku pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-12-2012
Wrocław. Będzie menadżer w Teatrze Polskim
- Dziś wiem na pewno: miałem rację, kiedy zaproponowałem takie rozwiązanie - mówi odpowiedzialny za kulturę wicemarszałek Dolnego Śląska Radosław Mołoń. Swoją decyzję marszałek uzasadnia w żołnierskich słowach: - Za nagrody cześć i chwała, ale kasy ktoś musi pilnować.
11-12-2012
Wrocław. Urząd: dyr. Mieszkowski szasta pieniędzmi, ale dostanie drugą szansę
Niegospodarność, za wysokie wydatki na honoraria, pieniądze płacone mimo wątpliwości, czy zamówione dzieło zostało dostarczone, brak dbałości o interesy teatru w kontraktach z artystami... Tak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zrecenzował finansową stronę ubiegłorocznej premiery Teatru Polskiego.
23-11-2012
Nowak milionousty
Tadeusz Słobodzianek zeszłoroczne Warszawskie Spotkania Teatralne nazwał Agitpropem. A że właśnie oficjalnie przejął dowodzenie festiwalem, należałoby uczciwie spytać: a więc daliśmy się oszukać? - pisze Paweł Soszyński w portalu dwutygodnik.com.
07-11-2012
Poniedziałek: Za karę do końca roku nie gracie!
Nasza wszechpotężna warszawska PO-hydra nie lubi dialogu, różnorodności, spontanu, wolności, zabawy - pisze Jacek Poniedziałek w natemat.pl.
03-11-2012
Marszałkowskie teatry obroniły się, miejskie nie spróbowały
Ewa Michnik, Danuta Marosz, Jacek Głomb, Zuzanna Dziedzic zachowają stanowiska w dolnośląskiej kulturze bez konieczności startowania w konkursach - taką decyzję podjął zarząd województwa. To oznacza fiasko projektu wicemarszałka Radosława Mołonia, który do teatrów chciał wpuścić menedżerów - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-11-2012
Dolny Śląsk. Dyrektorzy teatrów bez konkursu zachowają swoje stanowiska
Dyrektorzy teatrów we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu pozostaną na stanowiskach jeszcze kilka lat. Bez konkursu. Taką decyzję podjął zarządu województwa dolnośląskiego.
31-10-2012
Dolny Śląsk. Zarząd województwa powołał dyrektorów instytucji kultury
Dyrektorzy Opery Wrocławskiej, teatrów w Wałbrzychu i Legnicy oraz Filharmonii Dolnośląskiej zostaną na stanowiskach przez trzy kolejne sezony artystyczne - zdecydował zarząd województwa dolnośląskiego. W części tych instytucji wprowadzono plan naprawczy finansów.
08-09-2012
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2011/2012
Miesięcznik Teatr publikuje doroczne podsumowanie sezonu z cyklu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi". 14 krytyków teatralnych typuje, najlepsze ich zdaniem, wydarzenia minionego sezonu.
06-09-2012
Wrocław. Wicemarszałek na konferencji w Polskim
Teatr Polski we Wrocławiu szykuje nowy sezon. Czy obędzie się bez wojny z wicemarszałkiem Radosławem Mołoniem?
26-07-2012
Minister kultury Bogdan Zdrojewski odpowiada na zarzuty Jacka Poniedziałka
- Kultura oczywiście nie chyli się ku upadkowi. Dawno nie było tak wielu dowodów na uznanie naszych artystów w Polsce i poza granicami - mówi minister Bogdan Zdrojewski w wywiadzie dla serwisu naTemat.pl
21-07-2012
Teatr czy laboratorium
Polityka kulturalna nastawiona tylko na eksperyment mogłaby wygonić publiczność z warszawskich teatrów - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
19-07-2012
Warszawa. Po spotkaniu Komisji ds. Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych ZASP
16 lipca odbyło się otwarte spotkanie Komisji ds Monitorowania Sytuacji Teatrów Publicznych w Polsce.
06-07-2012
Urzędnicza paranoja
Państwo demokratyczne przestało chronić podstawowe wartości kultury. Systematycznie uchyla się od odpowiedzialności za instytucje artystyczne (teatry, opery, filharmonie, muzea), osaczając je niezgodnymi z ich specyfiką przepisami i uregulowaniami, a także odbierając im prawo do autonomii twórczej - pisze Krzysztof Mieszkowski w dwutygodniku.com
01-07-2012
Całkiem nowy, ważny ZASP?
W Polsce brakuje silnej reprezentacji środowisk teatralnych, która mogłaby stać się partnerem dla ministerstwa i władz samorządowych w rozmowach na temat finansowania teatrów i reformy systemu. Pokazały to ostatnie wydarzenia: władza z łatwością ignorowała głosy ludzi teatru i symulowała dialog społeczny, podejmując decyzje arbitralnie i wygrywając podziały w środowisku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
30-06-2012
Kto jest artystą scen polskich?
W czwartek w Instytucie Teatralnym odbyło się spotkanie sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" i zapadła decyzja o masowym akcesie do Związku Artystów Scen Polskich - pisze Michal Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
29-06-2012
Scena obrotowa
Wraz z końcem mijającego sezonu w ruch pójdą dyrektorskie fotele. Jak na tej masowej zamianie miejsc wyjdzie polski teatr? - zastanawia się Aneta Kyzioł w Polityce.
28-06-2012
Warszawa. Dziś spotkanie ruchu "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem"
Dziś odbędzie się spotkanie uczestników protestu, który połączył w marcu ponad cztery tysiące ludzi teatru - przeciwko złym praktykom władz i komercjalizacji scen publicznych. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych czynnym włączeniem się w działania ruchu.
28-06-2012
Warszawa. Aktywiści ruchu "Teatr nie jest produktem..." w ZASPie?
Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz zaproponował aktywistom ruchu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" wstąpienie do związku. Ma to pomóc w utworzeniu silnej organizacji odpowiedzialnej za rozmowy z władzami o sytuacji w polskim teatrze.
27-06-2012
Poniedziałek odpowiada ministrowi Zdrojewskiemu
- Skoro ludziom się zabiera emerytury, to trzeba im to jakoś osłodzić - dlatego przykłada się tym znienawidzonym "celebrytom", tym wszystkim "darmozjadom", do których - oczywiście - aktorzy należą - tak Jacek Poniedziałek odpowiadał w Radiu TOK FM na słowa Bogdana Zdrojewskiego, który wcześniej - w Poranku TOK FM - odpierał zarzuty o słabe sprawowanie urzędu.
26-06-2012
Minister Bogdan Zdrojewski o zarzutach Jacka Poniedziałka
Jacek Poniedziałek w bardzo ostrych słowach skrytykował na swoim blogu ministra kultury - za słabość, fiasko Paktu dla Kultury i pięcioletnie nieróbstwo. Dostało się także prezydent Warszawy, którą aktor bez ogródek wysłał tam "gdzie jej miejsce - do bufetu". - Wulgarne, złośliwe słowa i ewidentnie fałszywe przykłady. W tekście nie ma jednego prawdziwego zdania - odpierał w TOK FM Bogdan Zdrojewski.
25-06-2012
Pawłowski: Księstwo Warszawskie Hanny Gronkiewicz-Waltz
Kolejna wpadka dworu Hanny Gronkiewicz-Waltz mnie nie zaskakuje, arogancja tej ekipy staje się już przysłowiowa. W tej sprawie widać jak na dłoni całą wykrętną politykę Platformy Obywatelskiej: oficjalnie to ugrupowanie wspiera inicjatywy oddolne i społeczeństwo obywatelskie, faktycznie podejmuje decyzje według własnego widzimisię, ignorując dialog społeczny lub go pozorując, jakby rządziło jakimś nowym Księstwem Warszawskim - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
22-06-2012
Warszawa. Nie ma decyzji dotyczącej WST
Jest zgoda na połączenie Teatru Dramatycznego z Teatrem Na Woli w jedną instytucję kultury pod wodzą Tadeusza Słobodzianka. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji urzędników, czy nowy Dramatyczny przejmie znów (jak przed laty) pieczę nad organizacją Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od kilku lat opiekuje się nimi Instytut Teatralny im. Raszewskiego.
22-06-2012
Jacek Poniedziałek: Ostry wpis na blogu wywołał burzę w sieci
- Żeby was aparatczycy, ta gała porządnie w łeb walnęła i żebyście się kiedyś opamiętali, co robicie - apeluje na sowim blogu znany aktor Jacek Poniedziałek. Jego pełen emocjonalnych zwrotów wpis, w którym krytykuje władze miasta Warszawy, ale i ministra kultury oraz premiera wywołał gorącą dyskusję na temat finansowania teatrów i placówek kultury. A raczej wskrzesił dyskusję, której konkluzji wciąż nie widać.
21-06-2012
Warszawa. Rada Warszawy za połączeniem teatrów Dramatycznego i Na Woli
Rada Warszawy podczas wczorajszego posiedzenia opowiedziała się za połączeniem w jedną instytucję teatrów Dramatycznego i Na Woli. Instytucją, która zachowa nazwę "Teatr Dramatyczny", zarządzać będzie Tadeusz Słobodzianek.
21-06-2012
Mrozek: Straci teatr, stracą widzowie, straci miasto
- Najbardziej kuriozalne jest to, że podejmując decyzję o połączeniu Teatru na Woli i Teatru Dramatycznego, niektórzy przedstawiciele powoływali się na uchwalony niedawno przez radę miejską Program Rozwoju Kultury. Władze miasta zobowiązują się w nim do społecznych konsultacji takich kroków i przeprowadzania konkursów na dyrektorów instytucji kultury. Nietrudno zauważyć, że zapisy PRK od samego początku warszawski samorząd koncertowo wręcz łamie - Witold Mrozek o połączeniu warszawskich scen pod dyrekcją Tadeusza Słobodzianka.
21-06-2012
Teatralny konglomerat zatwierdzony na nocnym głosowaniu
Małgorzata Zakrzewska, radna z PO, zachwalała ten pomysł, który jej zdaniem przyniesie zmniejszenie kosztów zarządzania teatrem, wspólną administrację i jak wnioskowała - również bardziej różnorodny repertuar. Sprawa połączenia podzieliła radnych i wywołała dyskusję trwającą niemal dwie godziny. Radni z innych ugrupowań przekonywali, że pomysł nie jest przemyślany i transparentny - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
20-06-2012
Przed zmierzchem
Od kilku miesięcy toczy się w Polsce dyskusja na temat ustroju teatralnego pod hasłem "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem". Warto przyjrzeć się dokładniej problemom, które w mediach codziennych przedstawiane są wyrywkowo i stronniczo - pisze Paweł Płoski.
19-06-2012
Sloboplex
Minister kultury Rzeczpospolitej i członek Rady Ministrów, ekscelencja Zdrojewski, na żądanie owładniętej piłko-szałem prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz Waltz, likwiduje teatry!!! - pisze Jacek Poniedziałek w blogu w portalu Natemat.pl.
19-06-2012
Warszawa. Trzy sceny dla Tadeusza Słobodzianka
Minister kultury Bogdan Zdrojewski pozytywnie zaopiniował kandydaturę dramatopisarza Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. Słobodzianek ma objąć stanowisko 1 października. 30 września kończy się kadencja obecnego dyrektora Pawła Miśkiewicza. Nadal nie wiadomo, co z festiwalem Warszawskie Spotkania Teatralne organizowanym przez Instytut Teatralny w Teatrze Dramatycznym.
18-06-2012
Warszawa. Multisceniczne imperium dla Słobodzianka
Czy Teatr Dramatyczny zmieni się od jesieni w jedno wielkie laboratorium dramatu? Pojutrze Rada Warszawy ma dać zgodę na zlikwidowanie Teatru Na Woli. Formalne zlikwidowanie, bo scena przy Kasprzaka będzie grać nadal - stanie się teraz tylko Średnią Sceną Teatru Dramatycznego. Duża i Mała są w PKiN.
18-06-2012
Warszawa. ZASP przeciw trybowi wyłaniania nowego dyrektora Dramatycznego
Zarząd ZASP negatywnie zaopiniował zamiar powołania przez władze Warszawy Tadeusza Słobodzianka na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego. W swoim stanowisku największa organizacja aktorska naszego kraju podkreśla, że nie chodzi tu o osobę Słobodzianka, ale o niejasny tryb wyłaniania kandydata.
31-05-2012
Między ignorancją a arogancją, czyli nowa era Gierka
W noc muzeów szedłem z dyrektor Joanną Mytkowską przez pusty, rozkopany Plac Defilad, szukając Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To nie jest metafora - pisze Michał Zadara w felietonie dla Krytyki Politycznej.
26-05-2012
Gust i polityka
Po ostatnich decyzjach w warszawskim ratuszu powstaje pytanie: czy władze stolicy chcą nas przekonać, że zarządzanie kulturą, tak jak "dobry teatr", powinno opierać się na trzymającym w napięciu dramacie? - pisze Agata Diduszko-Zyglewska w portalu dwutygodnik.com.
22-05-2012
Warszawa. Słobodzianek dyrektorem Dramatycznego
Decyzją prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, Tadeusz Słobodzianek, dramaturg i reżyser, dyrektor Teatru Na Woli, został dyrektorem Teatru Dramatycznego. Stanowisko obejmie 1 października.
20-05-2012
"Hamlety, balety", urzędnicy i artyści
Na czele przytłaczającej większości najważniejszych teatrów Europy stoją przedstawiciele środowiska artystycznego. Opinia, że model najlepszych instytucji teatralnych Unii Europejskiej został ukształtowany dzięki decyzjom "zręcznych i wydolnych ekonomistów", jest po prostu wyrazem niewiedzy - pisze Piotr Olkusz w Dialogu.
28-04-2012
Rzeszów. Kto może wygrać konkurs na dyrektora Maski?
Minister kultury odrzucił nominację ekonomistki Teresy Kubas-Hul na dyrektora Teatru Maska, na której tak zależało prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi. Minister zasugerował konkurs, no i ma: Ferenc tak ułożył jego warunki, by postawić na swoim.
26-04-2012
Gorąca debata o teatrze
Dyrektor z konkursu czy mianowany? Jaki teatr zasługuje na publiczne pieniądze? Co z socjalem dla artystów? - te i inne pytania padały wczoraj podczas emocjonującej debaty "Co z tym teatrem?" w Gazecie Wyborczej.
26-04-2012
Warszawa. Debata po proteście
Nie ma konfliktu między środowiskiem teatralnym a resortem kultury, jest spór między samorządami a artystami - to jeden z wniosków debaty "Co z tym teatrem?", która odbyła się wczoraj. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewniał, że będzie wspierać artystów.
21-04-2012
Warszawa. Kto powalczy z Łysakiem o Teatr Dramatyczny?
W mediach pojawiły się już nazwiska Tadeusza Słobodzianka i Olgierda Łukaszewicza. Jednak stołeczne Biuro Kultury jeszcze oficjalnie nie potwierdziło tych kandydatur.
19-04-2012
Rzeszów. Minister przeciw dyrektorskiej nominacji w Masce
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, nie zgodził się na nominację Teresy Kubas-Hul, polityka Platformy Obywatelskiej i ekonomistki, na dyrektora teatru Maska. Na to stanowisko chciał ją wcisnąć prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Teatr odetchnął, ale tylko na chwilę.
16-04-2012
Słupki na scenie
Jest coraz większy problem z polskim teatrem. Urzędnicy marzą o jego urynkowieniu, tymczasem artyści protestują pod hasłem "Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem" - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
14-04-2012
Władza słucha
Na premierę "Czy pan to będzie czytał na stałe?" Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika przyszedł wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, znany z próby odwołania dyrektorów kilku dolnośląskich scen. Chciał odczytać własne oświadczenie, ale pod wrażeniem przedstawienia zrezygnował. Chciałoby się, żeby władza częściej słuchała artystów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
14-04-2012
Wrocław. Pierwsza głowa musi spaść, relacja ze spektaku-protestu
Premiera "Czy pan to będzie czytał na stałe?", spektaklu-protestu. Teatr Polski we Wrocławiu pęka w szwach. W pierwszym rzędzie - dolnośląski marszałek Radosław Mołoń, jeden z głównych bohaterów dramatu. A atmosfera przypomina bardziej strajkowy wiec, niż pokaz spektaklu.
13-04-2012
Warszawa. Aktorzy proponują: Dramatyczny dla Łysaka
Władze miasta wciąż nie powołały nowego dyrektora Teatru Dramatycznego. Zespół proponuje na to stanowisko Pawła Łysaka, obecnego szefa Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
13-04-2012
Zatwardziały marszałek na scenie
Nie zazdroszczę wicemarszałkowi województwa dolnośląskiego, Radosławowi Mołoniowi. Gdy wczoraj, 12 kwietnia, przyszedł na premierę "Czy pan to będzie czytał na stałe" Michała Kmiecika i Marzeny Sadochy do Teatru Polskiego we Wrocławiu - zobaczył na scenie siebie, pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem - dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
13-04-2012
Sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" do ministra Zdrojewskiego
W związku z częstymi próbami obchodzenia lub nadużywania przepisów ustawy o działalności kulturalnej sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" zwracają się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie, wspólnie ze środowiskiem teatralnym, prac nad ustawą teatralną - czytamy m.in. w liście.
12-04-2012
Dolnośląskie. Bunt na scenie
Urzędnicze zakusy, żeby mocno kontrolować instytucje artystyczne, wywołały niespotykaną dotychczas reakcję środowisk twórczych. Zbuntowani artyści dają odpór swoją sztuką. Dziś we Wrocławiu premiera "Czy Pan to będzie czytał na stałe?" Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika. W sobotę w Wałbrzychu - "O dobru" Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki.
12-04-2012
Skibińska: "Nie" dla Szekspira na stadionie
- Teatr potrzebuje dofinansowania, nie da się jednocześnie malować ścian i robić sztuki - rozmowa z aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu EWĄ SKIBIŃSKĄ przed dzisiejszą premierą spektaklu "Czy Pan to będzie czytał na stałe?".
11-04-2012
Wrocław. Mieszkowski i Kmiecik o premierze-proteście
"Czy Pan to będzie czytał na stałe?" to tytuł spektaklu-protestu, którego premiera odbędzie się jutro w Teatrze Polskim. Najnowsza produkcja ma być formą protestu ludzi teatru wobec władzy zapowiadają dyrektor Krzysztof Mieszkowski i reżyser Michał Kmiecik.
10-04-2012
Wrocław. Premiera-protest w Polskim
Aktorzy Teatru Polskiego przygotowują sztukę, która jest "kontynuacją protestu ludzi teatru wobec władzy". "Czy Pan to będzie czytał na stałe?" to przedstawienie, którego premierę zaplanowano na 12 kwietnia na Scenie na Świebodzkim.
07-04-2012
Graj, graj, póki się nie nauczysz
Od jakiegoś czasu w teatrach czuję się jak w księgarniach, gdzie półki uginają się pod najnowszymi tytułami, ale nie ma co czytać. Warsztat młodych aktorów coraz poważniej kuleje. Gdy na scenie jednocześnie znajdą się przedstawiciele najstarszego i najmłodszego pokolenia, różnicę w przygotowaniu aktorskim przede wszystkim słychać - pisze Anna Klimczak w Kulturze Liberalnej.
06-04-2012
Zabrze. List otwarty twórców spektaklu "Nieskończona historia"
Wobec zarzutów formułowanych pod adresem przedstawienia w zabrzańskim teatrze oraz prób ingerencji w kształt przedstawienia pod groźbą ściągnięcia go z afisza zdecydowaliśmy się publicznie zająć stanowisko i przedstawić wydarzenia, które spotkały nas po premierze - piszą twórcy spektaklu w Teatrze Nowym.
06-04-2012
Włodzimierz Paszyński do Romana Pawłowskiego
Roman Pawłowski, Krytyk Jedynie Słuszny, Mądry i Licencjonowany (w skrócie KJSMiL), niczego, niestety, z mojej odpowiedzi na oświadczenie Doroty Sajewskiej nie zrozumiał - pisze Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
06-04-2012
Wrocław. Spektakl-protest już 12 kwietnia
Trwają próby przedstawienia "Czy pan to będzie czytał na stałe?" Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika w reż. Michała Kmiecika. Prapremiera polska odbędzie się na Scenie na Świebodzkim w czwartek 12 kwietnia.
05-04-2012
Jacek Poniedziałek: nam nie chodzi o kasę, kasę, kasę, kasę
- To nie jest tak, że w tylko tym roku odebrano nam pieniądze. Od 2010 r. w sumie obcięto nam finansowanie o ponad dwadzieścia 20 proc. - mówił w TOK FM o sytuacji teatrów Jacek Poniedziałek, aktor Nowego Teatru. - Już w zeszłym roku było bardzo ciężko, w tym jest tragicznie. Dla nas oznacza to, że od września nie będziemy grać. Bo nie mamy za co.
05-04-2012
Odpowiedź Romana Pawłowskiego na list wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego
Zadaniem urzędników jest zapewnienie twórcom warunków do pracy i rozwoju, a publiczności - dostępu do kultury. Urzędnik nie powinien wypowiadać się o artystycznym programie teatru. Nawet jeśli jest polonistą - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
05-04-2012
Piotr Polak pisze do wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego
Pięknie Pan pisze o swoim wyobrażeniu Teatru! Absolutnie rozumiem, że nie chce Pan w nim barbarzyńców. Ale ja chcę! I nie jestem sam! I oskarżam Pana o ignorancję, jeśli Pan nie umie tego zrozumieć! - pisze Piotr Polak w odpowiedzi na list wiceprezydenta Warszawy, Włodzimierza Paszyńskiego.
05-04-2012
Sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem..." piszą do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz
04-04-2012
Będę bronić teatrów
Nie wyobrażam sobie, by instytucją artystyczną zarządzał menedżer, który nie ma doświadczeń w kulturze - mówi minister Zdrojewski w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpospolitej.
04-04-2012
Wrocław. Dramatem strzelają w wicemarszałka Mołonia
Teatr Polski w bitwie o sztukę szykuje nową armatę, z której wystrzeli najnowszą premierą. "Czy Pan to będzie czytał na stałe?", to spektakl protest przeciw ostatnim pomysłom na reorganizację pracy dolnośląskich scen. Być może jego bohaterem będzie także ich autor - wicemarszałek województwa.
04-04-2012
Odpowiedź na oświadczenie Pani Doroty Sajewskiej
Z uwagą przeczytałem Pani oświadczenie. W pierwszej jego części pisze Pani "o faktach" - spektaklach, których tytuły i autorzy świadczyć mają o ich literackich korzeniach. Sporą ich część udało mi się obejrzeć, zwykle - niestety - przy bardzo niekompletnej widowni - pisze Włodzimierz Paszyński w odpowiedzi na list Doroty Sajewskiej.
03-04-2012
Lepiej prosto do marszałka
Niechże zrozumieją decydenci, że nie ma takiego konkursu, który urodziłby dyrektora teatru z prawdziwego zdarzenia. Pewną szansę dawałby zamknięty konkurs ofert. Organ założycielski, czyniąc dyskretne rozeznanie (np. poprzez dyrektora Wydziału Kultury, jeśli ma olej w głowie), składałby oferty sprawdzonym, gotowym już kandydatom. Każdy z nich w wypadku zainteresowania propozycją przyjeżdżałby do marszałka i opowiadał, jak będzie wyglądał teatr, gdy on obejmie dyrekcję - pisze Sławomir Pietras w tygodniku Angora.
02-04-2012
Polski, Współczesny, Powszechny
- Nie walczymy o stołki, ale o dostęp widzów do teatru - mówią sygnatariusze listu ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem".
02-04-2012
Ratunku! Prezydent Tadeusz Ferenc dusi Maskę
Nominacją Teresy Kubas-Hul na dyrektora teatru Maska prezydent Tadeusz Ferenc pogrąży ten teatr. Jacek Malinowski, który teraz prowadzi Maskę, z tego powodu zamierza opuścić Rzeszów. Zatroskane o kulturę miasta zabiegają o takie osobowości. Rzeszów - zniechęca. A godni następcy jakoś się tu nie pchają - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
02-04-2012
Oświadczenie sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem"
Jako sygnatariusze listu "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem" dziękujemy wszystkim, którzy poparli ten apel. Są wśród nas aktorzy i reżyserzy, dramaturdzy i scenografowie, pracownicy techniczni i administracyjni, dyrektorzy teatrów, muzycy i tancerze, teatrolodzy, krytycy i widzowie. Ludzie teatru - oświadczenie protestujących z dzisiejszej konferencji prasowej.
02-04-2012
Warszawa. Przedstawiciele środowiska domagają się ustawy o teatrze
Niezwłocznego rozpoczęcia prac nad ustawą o teatrze domagają się od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiciele środowiska teatralnego. Od władz samorządowych żądają wprowadzenia jasnych procedur dotyczących powoływania dyrektorów.
30-03-2012
Warszawa. Sajewska pisze do wiceprezydenta
Oświadczenie Doroty Sajewskiej, dramaturga Teatru Dramatycznego w sprawie wypowiedzi wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego o kanonie literackim.
30-03-2012
Warszawa. Dramatyczny chce rozmawiać z władzami miasta
Teatr Dramatyczny w Warszawie w nadesłanym PAP oświadczeniu zarzuca ratuszowi mylne wyobrażenie o działalności teatru i brak komunikacji pomiędzy nim a władzami miasta. Deklaruje gotowość do rozmów z miejskimi urzędnikami.
28-03-2012
Czekając na menadżera
Nasze Towarzystwo (w sporej części) przeszło swoje z urzędnikami wszelkiej maści, jednakże wszystko mieściło się w jakiejś szeroko pojętej normie. Tak było. Ale czasy się zmieniły - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne.
28-03-2012
Legnica. Drużyna Głomba jedzie do Warszawy
Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej jest jednym z uczestników akcji protestacyjnej w obronie teatru artystycznego. Aktorzy zamanifestują to w stolicy podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych.
28-03-2012
Teatr to nie produkt ...
... a widz to nie klient. Pod tym hasłem twórcy zaprotestowali wczoraj - w Międzynarodowym Dniu Teatru - przeciw komercjalizacji publicznych scen. Kto ich poprze? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
28-03-2012
Wrocław. Wicemarszałek Mołoń rezygnuje
Radosław Mołoń, wicemarszałek Dolnego Śląska, wycofał się ze swojego pomysłu, by podległymi mu teatrami kierowali nie dyrektorzy artystyczni, a menadżerowie.
28-03-2012
Ewa Wanat: Teatry sprywatyzować, a Polskę niech promują hydraulik i złodziej
Prawie tysiąc ludzi teatru z całej Polski podpisało sie pod listem protestującym przeciwko temu, jak decydenci traktują polski teatr artystyczny. To trochę tak, jakby wszyscy dziennikarze - od Nie po Nasz Dziennik, od Urbana po Ziemkiewicza - wystąpili w jakiejś wspólnej sprawie. Z tym, że w teatrze nie chodzi o podziały ideowe (choć i te oczywiście są), lecz raczej o różne interesy pisze radaktorka naczelna Radio TOK FM na swoeim blogu.
27-03-2012
Wrocław. Bunt zamiast święta
Artyści polskich scen obchodzą Międzynarodowy Dzień Teatru, protestując przeciwko decyzjom urzędników. Na sztandarach - wicemarszałek Dolnego Śląska Radosław Mołoń, który wraz z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz tworzy parę niechlubnych bohaterów Warszawskich Spotkań Teatralnych.
27-03-2012
List ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem"
My, ludzie teatru, chcemy podzielić się z Państwem swoim głębokim zaniepokojeniem dotyczącym funkcjonowania teatrów publicznych w Polsce.
26-03-2012
Rzeszów. Konflikt interesów potencjalnej dyrektor Maski?
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Teresa Kubas-Hul, wkrótce może objąć funkcję dyrektora Teatru Maska. Zdaniem przedstawicieli Fundacji im. Stefana Batorego, byłby to konflikt interesów i powinna ona zrezygnować z szefowania sejmikowi.
26-03-2012
W czyich rękach kwitnie teatr?
W przekonaniu, że w Europie Zachodniej obowiązuje jakiś inny system niż u nas, jest na pewno element - charakterystycznego dla Polski - myślenia imitacyjnego, w tym przypadku sprawa jest dość zabawna, bowiem chodzi o imitację czegoś, co w rzeczywistości nie istnieje - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
24-03-2012
Gramatyka teatru
Urząd marszałkowski zawiesił wprawdzie swoją decyzję o losie teatrów na Śląsku, jednak problem miejsca i funkcji teatru na komercjalizującym się coraz bardziej rynku sztuki pozostał - pisze Anka Herbut w portalu dwutygodnik.com
24-03-2012
Legnica. Prezydent za zmianą statutu teatru
Na poniedziałkowej sesji radni zajmą się zmianami w statucie Teatru im. Modrzejewskiej, które zmierzają do rozdzielenia funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego. Mimo, że wicemarszałek Radosław Mołoń już się z nich wycofał.
21-03-2012
Rzeszów. Dyrektor Maski - menadżer bez konkursu
Teresa Kubas-Hul ma zostać dyrektorem Teatru Maska w Rzeszowie. - Czekamy tylko na zgodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - potwierdza informację Gazety Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. Do teatru znowu wkracza polityka?
21-03-2012
Wrocław. Nie będzie na razie menedżerów w teatrach
Po protestach środowisk artystycznych wicemarszałek Radosław Mołoń przeprosił dyrektorów dolnośląskich teatrów i zawiesił projekt wprowadzenia menedżerów do instytucji kultury - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
21-03-2012
Dlaczego marszałek chce zniszczyć swoje najlepsze teatry?
Podobnie jak szkoła czy szpital, publiczny teatr nie jest firmą, a do sprawnego zarządzania nim nie wystarczy dyplom MBA lub doświadczenie w biznesie - Witold Mrozek o pomyśle wrocławskich decydentów.
21-03-2012
Nie akceptuję tych zmian
- Jesteśmy jedynym województwem, gdzie nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przyniosła taki pomysł. W większości teatrów wykorzystano możliwości ustawy, nie organizowano konkursów dla dobrych dyrektorów, którzy podpisali nowe kontrakty - o pomyśle marszałka Mołonia mówi Barbara Zdrojewska, radna PO Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury, Nauki i Edukacji.
21-03-2012
Skok na teatry - Pawłowski o konfliktach wokół teatrów
Dawno już w polskich teatrach tak nie wrzało. Konflikt wokół Dramatycznego w Warszawie, kontrowersje przy obsadzie dyrekcji w Teatrze Studio, protesty w teatrach na Dolnym Śląsku - każdy tydzień przynosi wiadomości o kolejnych konfliktach. Co się dzieje? Dla samorządów, których budżety się kurczą, teatry są dużym obciążeniem. Stąd często chaotyczne decyzje, które wywołują opór.
20-03-2012
Wrocław-Legnica. Marszałek degraduje artystów
Utytułowanych szefów dolnośląskich scen mają zastąpić menedżerowie.
20-03-2012
Tu potrzebny jest krok milowy
Polskie teatry dalej tkwią w starych korytach, jak za PRL-u. Dosłownie i w przenośni. Tak się składa, że od kilku lat dolnośląskie sceny brylują artystycznie nie tylko na polskich festiwalach. To jest dobry moment, żeby tę rzeczywistość wykorzystać i spróbować zburzyć stare struktury - Krzysztof Kucharski komentuje projekt powołania menedżerów do kierowania teatrami.
19-03-2012
Wrocław. Aktorzy mówią "nie" pomysłowi marszałka. Będzie protest
We wtorek we foyer Teatru Polskiego jego aktorzy spotkają się z kolegami z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy. Wspólnie będą rozmawiać o zmianach, jakie w ich placówkach chce wprowadzić zarząd województwa. Już wiadomo, że na te zmiany się nie zgadzają - pisze Katarzyna Kaczorowska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
19-03-2012
Wrocław. Artyści Teatru Polskiego przeciwko rządom menedżerów
Zespół Teatru Polskiego we Wrocławia protestuje przeciwko decyzji wicemarszałka województwa dolnośląskiego Radosława Mołonia, który postanowił, że podległymi mu instytucjami kultury będą kierować nie dyrektorzy artystyczni, ale wyłonieni w konkursach menedżerowie.
19-03-2012
Dyr. Mieszkowski: Nie da się przeliczyć kultury na pieniądze
W czasach komercjalizacji kultury trzeba chronić sztukę przed bezwględnymi prawami ekonomii. Jeśli poddamy się jej, teatry stracą swoją rangę artystyczną i ucierpi na tym nasza demokracja. Boję się społeczeństwa menedżerów - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu.
17-03-2012
Dolnośląskie. Szefowie "marszałkowskich" teatrów stracą stanowiska?
Ewa Michnik, Krzysztof Mieszkowski, Jacek Głomb - dyrektorzy naczelni i artystyczni Opery Wrocławskiej, Teatru Polskiego i legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej - być może do końca roku pożegnają się ze stanowiskami. O sprawie dowiedzieli z mediów. - Powinni znać ustawę - kwituje marszałek Mołoń. - Ustawę znam świetnie, ale wynika z niej, że konkurs może zostać rozpisany, ale nie musi - uważa Krzysztof Mieszkowski.
17-03-2012
Teatr to nie jest fabryka. Kto powinien w nim rządzić?
Wicemarszałek Radosław Mołoń, ogłaszając swój plan wprowadzenia menedżerów do instytucji kultury, popełnił zasadniczy błąd. Polega on na tym, że nie zauważył kilku różnic, które dzielą te placówki od fabryki, do której je zresztą porównał. I już na starcie tej rewolucji zachował się jak słoń w składzie porcelany - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
16-03-2012
Będzie rewolucja w teatrach?
Poważne zmiany czekają Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Od stycznia 2013 r. zaczną nimi kierować menedżerowie kultury, którym będą podlegać szefowie artystyczni. Pomysł wzbudził potężny opór wśród obecnych szefów tych scen - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
15-03-2012
Dolnośląskie. Instytucjami kultury będą zarządzali menedżerowie
Zarząd województwa dolnośląskiego chce rozdzielić funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji kultury, które mu podlegają. Zmiany w pierwszej kolejności dotkną Operę Wrocławską, Teatr Polski we Wrocławiu oraz Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy.
14-01-2012
"Wieczni" dyrektorzy odejdą z kultury? Takie nowe prawo
Trudniej wdrapać się na dyrektorski fotel, a wygodnie posiedzieć na nim można tylko kilka lat. Stanowisko szefa instytucji kulturalnej przestało być "dożywotnią" posadą. Teraz dyrektorzy tych placówek mogą być zatrudniani wyłącznie na kontrakty. Czy to wywróci do góry nogami podkarpacką kulturę? - pyta Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.