powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Ok. 14 mln zł dofinansowania dla NCKF

Ok. 14 mln zł unijnego dofinansowania na dwie ścieżki dydaktyczne i pracownię badawczą dostanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). Całkowita wartość projektu wynosi 20 mln zł.

Powołane i prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz łódzki magistrat Narodowe Centrum Kultury Filmowej działalność rozpoczęło z początkiem ub. roku na terenie "EC1 - Łódź Miasto Kultury" - kompleksu dawnej elektrociepłowni zamienionego w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych.

W wyniku realizacji projektu powstaną dwie ścieżki dydaktyczne - "Materia kina", prezentująca kolejne fazy produkcji filmu, oraz poświęcone archeologii kina "Mechaniczne oko", a także multimedialna pracownia badawcza. Ścieżki dydaktyczne i pracownia zostaną udostępnione odwiedzającym w 2020 roku.

Jak mówi dyrektor NCKF Rafał Syska, "Materia kina" wykorzysta "najnowsze trendy myślenia o kinematografii". Odwiedzający będą mogli poznać kino od strony nie tylko artystycznej, ale także technologicznej i ekonomicznej; zobaczyć film, jako grę zespołową, efekt pracy kilkuset osób o różnych kompetencjach i pełniących różne funkcje.

Syska zwraca uwagę, że tym, co odróżni "Materię kina" od pozostałych wystaw, będzie możliwość wybrania gry, jako jednego z trybów zwiedzania. Następujące po sobie stanowiska zostaną powiązane w rozgrywkę, w ramach której zwiedzający będą realizować zadania związane z różnymi etapami produkcji filmu, takie jak np.: skompletowanie ekipy realizatorskiej, wybór obsady, zaplanowanie ruchów kamery, wymyślenie tytułu i projektu plakatu czy zaplanowanie budżetu produkcji i promocji.

Dyrektor NCKF przypomniał, że w marcu tego roku "EC1 Łódź - Miasto Kultury" uzyskało unijne dofinansowanie na wyposażenie przestrzeni edukacyjnych NCKF, które będą towarzyszyć wystawom, m.in. właśnie "Materii kina". Powstaną tu sale przeznaczone do realizacji efektów specjalnych, montażu i charakteryzacji, animacji poklatkowej i fotografii, pracy ze sprzętem operatorskim czy eksperymentów dźwiękowych, a także do prowadzenia lekcji i warsztatów.

- Projekty edukacyjne NCKF będą ujmować kino szeroko. Nie tylko jako sztukę i narzędzie komunikacji, ale również jako technologię, przemysł i jedną z wielu sfer świata rozrywki. Naszym celem jest dotarcie do różnych odbiorców: od zainteresowanych nurtami filmowymi, po zafascynowanych innowacjami technicznymi i ciekawych, jak wyprodukować film w systemie crowdfundingu - mówi kierownik działu edukacji filmowej w NCKF Michał Pabiś-Orzeszyna.

Według niego, przedsmak tego, co zostanie zaprezentowane na wystawie "Materia kina" i jak będzie wyglądała prowadzona przez NCKF edukacja filmowa, da ruszający we wrześniu projekt "Historie przyszłości". -Będziemy oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy, a przede wszystkim kręcić je profesjonalnym sprzętem pod czujnym okiem zawodowców - reżysera, instruktora aktorskiego, operatorów, dźwiękowców, oświetleniowców i scenografa - mówił Pabiś-Orzeszyna.

Druga z dofinansowanych ścieżek dydaktycznych - "Mechaniczne oko", będzie "podróżą w czasie od technologii cyfrowych, przez kino "analogowe", do dziewiętnastowiecznej kultury techniczno-wizualnej. - Pokażemy bogactwo urządzeń optycznych i spektakli audiowizualnych przez pryzmat funkcji społecznych, jakie pełniło kino - tłumaczy Syska. Dodaje, że z pieniędzy unijnych sfinansowana zostanie także pracownia badań nad kulturą filmową wraz z multimedialną czytelnią, zlokalizowana w panoramicznych salach z widokiem na dworzec Łódź Fabryczna.

Syska przypomina, że realizacja trzeciej ekspozycji stałej, "Kina Polonia", poświęconej historii kina na ziemiach polskich, uzyskała już wcześniej dotację w ramach wspomnianego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.