powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Tajwan. Agata Skwarczyńska nagrodzona w Tajpej

Agata Skwarczyńska zostałą laureatką Głównej, Złotej Nagrody 4. edycji World Stage Design - najważniejszej, obok Quadriennale Scenografii w Pradze, wystawy poświęconej scenografii teatralnej.

W Tajpej zaprezentowała 2 scenografie: nagrodzoną Golden Award "Trędowata. Melodramat" [na zdjęciu] z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz "Antoniusza i Kleopatra" z Teatru im. Jaracza w Łodzi (obie realizacje w reżyserii Wojciecha Farugi).

***

Agata Skwarczyńska

Scenografka, kostiumolożka, reżyserka światła, zajmuje się również tkaniną artystyczną.

Stworzyła scenografię do licznych spektakli teatralnych. Współpracowała z m.in.: Pawłem Wodzińskim (kostiumy, reżyseria świateł) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy: Krasiński. Nie-Boska Komedia. Instalacja teatralna, 2008; Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna, 2010, Mickiewicz. Dziady. Performance, 2011 , Ślub, 2012, Thermidor, 2015 i Ifigenia, 2014 (Teatr Polski w Bielsko-Białej). Z Wojciechem Farugą (scenografia, kostiumy, reżyseria światła): Wszyscy Święci, 2012, Trędowata. Melodramat, 2014 (Teatr Polski w Bydgoszczy), Betlejem, 2013, Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią, 2015 (Teatr Dramatyczny Wałbrzych), W środku słońca gromadzi się popiół, 2014 (Stary Teatr w Krakowie), Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś, 2014 (Teatr Polski w Bielsko-Białej), Lalka. Najlepsze przed nami, 2015 (Teatr Powszechny w Warszawie), Antoniusz i Kleopatra, 2016 (Teatr Jaracza, Łódź), Mewa, 2017 (Teatr Powszechny w Warszawie). Z Kubą Kowalskim (scenografia, kostiumy): Zachodnie wybrzeże, 2016 (Teatr im. Żeromskiego w Kielcach), Diabeł i tabliczka czekolady, 2017 (Teatr im. Osterwy w Lublinie). Ponadto współpracowała z: Remigiuszem Brzykiem, Łukaszem Chotkowskim, Bartoszem Frąckowiakiem, Igą Gańczarczyk, Agnieszką Olsten, Justyną Sobczyk, Nilsem Torpusem, Pawłem Szkotakiem, Pawłem Łysakiem. Od 2007 roku współpracuje z Teatrem 21.

Wraz z Ewą Machnio była kuratorką polskiego pawilonu podczas Quadriennale - Performance and Space Design w Pradze (2011). W 2015 r otrzymała indywidualną nagrodę Złotą Maskę za scenografię do przedstawienia "Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

W 2016 roku wygrała zaproszenie na rezydencje artystyczną w Craft Village, New Delhi, Indie.

*