powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann"

29 czerwca Oddział Teatralny Muzeum Historycznego zaprasza na wernisaż wystawy "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann". Przypadająca w tym roku 120. rocznica śmierci Antoniny Hoffmann staje się okazją, by przedstawić sylwetkę jednej z najlepszych krakowskich aktorek teatralnych XIX wieku.

Dowiemy się kim była tytułowa bohaterka, jaki był jej wpływ na rozwój nowoczesnego aktorstwa polskiego. Ekspozycja zaaranżowana jest w taki sposób, by jednocześnie opowiedzieć o samym teatrze, warunkach pracy, warsztacie aktorskim i atmosferze artystycznej XIX-wiecznego Krakowa.

Wystawa o historii Teatru Krakowskiego drugiej połowy XIX wieku przez pryzmat Antoniny Hoffmann - postaci, która zainicjowała i konsekwentnie realizowała wielki przełom w dziejach polskiego aktorstwa.

Tytułowa bohaterka jest uosobieniem pracowitości, zaangażowania i najlepszych tradycji Teatru Krakowskiego. Ta piękna i niezależna kobieta, znakomita indywidualność artystyczna, uznawana jest dziś za matkę nowoczesnego aktorstwa polskiego. Debiutowała mając zaledwie 17 lat, zagrała prawie 400 ról i była niedoścignionym wzorem dla młodszych kolegów. Lata jej scenicznej kariery przypadają na niezwykle ciekawy okres rozwoju teatru i tworzenia się szkoły krakowskiej. Kraków zawdzięcza jej sławę pierwszorzędnego ośrodka teatralnego w kraju, to ona zapoczątkowała nowy sposób myślenia o aktorstwie i wprowadziła na scenę dzieła Juliusza Słowackiego.

Choć wystawa koncentruje się wokół Antoniny Hoffmann to zaaranżowana została tak by opowiedzieć o samym teatrze, warunkach pracy, warsztacie aktorskim i atmosferze artystycznej XIX-wiecznego Krakowa. Ważnymi postaciami, które pojawiają się obok głównej bohaterki jest Helena Modrzejewska - jej sceniczna rywalka, Stanisław Koźmian - dyrektor teatru, prywatnie partner Antoniny oraz Charlotta Wolter - gwiazda sceny wiedeńskiej.

Obchodzona w tym roku 120 rocznica śmierci artystki jest doskonałą okazją do przypomnienie sylwetki Antoniny Hoffmann, jej biografii i niezwykle bogatego wachlarza scenicznych kreacji. Wystawa odzwierciedla kobiece spojrzenie na XIX wieczny teatr i artystyczny Kraków.

***

Wystawa z okazji 120 rocznicy śmierci artystki

Czas trwania wystawy: 29 VI 2017 r. - 4 II 2018 r.

Miejsce wystawy: Galeria w Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3

Tytuł wystawy: Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.

Wernisaż : 28 czerwca 2017 rok, godz.17.00, Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kurator wystawy: Ewelina Radecka