powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Szwalnia kończy sezon

Zakończył się bogaty w premiery, spektakle i projekty kolejny sezon Teatru Szwalnia. Teraz przed grupą pracowite wakacje.

Sezon 2016/2017 był dla Teatru Szwalnia szczególnie udany. Udało nam się zorganizować pierwszy w Łodzi i województwie przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK. Dziewięciotygodniowy cykl wydarzeń został doceniony przez publiczność, dzięki czemu zostaliśmy wyróżnieni Plastrem Kultury w kategorii OFF Roku. Urząd Miasta Łodzi również nas docenił i dofinansował kolejną edycję przeglądu. Otrzymaliśmy również wsparcie finansowe na realizację V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest. Wakacyjne miesiące będą dla nas czasem intensywnej pracy nad programem szwalnia.DOK2. Do 20 lipca można zgłaszać swoje realizacje do części konkursowej MONOfestu.

W tym sezonie przygotowaliśmy aż sześć premier. Produkcją przeglądu szwalnia.DOK było wydarzenie "Wolny Kurdystan" w realizacji Marcina Brzozowskiego i Kacpra Majewskiego, a w ramach VI Szwalni Kultury wraz z młodzieżą przygotowaliśmy muzyczny spektakl "5x5". Pierwszą premierą 2017 roku było "Czarne słońce. Sytuacja sensoryczna" wg koncepcji i w realizacji Patrycji Terciak, która została uhonorowana Stypendium artystycznym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru. W ramach Dotknij Teatru 2017 przygotowaliśmy aż trzy premiery: spektakl dla dzieci "Dom duszy" wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz i Iwony Dróżdż, instalację performatywną "Tsunami tendenko" Katarzyny Skręt oraz spektakl "Bóg rzeczy małych" w reż. Marcina Brzozowskiego.

Teatr Szwalnia to nie tylko miejsce prezentacji własnych spektakli, ale przede wszystkim przestrzeń prezentacji ciekawych wydarzeń z Polski i zagranicy. W tym sezonie gościliśmy wiele działań muzycznych, m.in. projekt Viribus Organum, Jazzowy Chór Wytwórni, kapelę Tęgie Chłopy i zespół Sutari. Kolejny raz odwiedzili nas przyjaciele z Czech - zespół Teď, nádech a leť ze spektaklem "Kura nie jest ptakiem, Ukraina nie jest za granicą". Ogromną wielopokoleniową publiczność zebrał spektakl "Jest tylko życie" Nieformalnej Grupy Teatralnej złożonej z aktorów 60+. Jak co roku ugościliśmy na naszej scenie Teatr Pinokio. W ramach Festiwalu Teatralna Karuzela odbyła się prezentacja spektaklu "Zardzewiałe gwoździe i inni bohaterowie" Teatru Tamtam z Holandii.

Wielkim powrotem na Scenę na rampie były prezentacje "Łysej śpiewaczki" Eugene Ionesco w reż. Ewy Mirowskiej. Weszliśmy także we współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i zrealizowaliśmy projekt/plener artystyczny "Zapomniane. Kopernika 41" w budynku dawnego Zespołu Szkół Kolejarskich. W ramach Dotknij Teatru na BIS na naszych scenach odbyły się prezentacje najciekawszych realizacji powstałych podczas tej edycji, m.in. zaprezentowaliśmy "Dom duszy" oraz "Boga rzeczy małych". Spektakl Marcina Brzozowskiego został nagrodzony kilkuminutowymi owacjami na stojąco. Pierwszy raz w historii Teatru Szwalnia cały zespół przeczytał performatywnie sztukę "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi w ramach wspólnego świętowania Dnia Dziecka i Dnia Sąsiada. Ponadto jak co roku uruchomiliśmy Pogotowie Kolędnicze i odwiedziliśmy Wasze domy z pieśnią na ustach. W tym roku wzięliśmy też udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

Nadchodzący sezon to nie tylko prezentacje w ramach szwalnia.DOK2 i MONOfestu. Planujemy rozpocząć kreatywne warsztaty Sensoplastyka dla najmłodszych dla dzieci do 3 lat oraz Akademię Teatralną - warsztat interdyscyplinarny dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Wszystkie informacje o warsztatach będą dostępne na stronie www.teatrszwalnia.pl.

Dziękujemy widzom i wszystkim, którzy nas wspierają za tak wspaniały sezon pełen pięknych i wartościowych spotkań, rozmów, ale również wspólnego milczenia. Widzimy się już we wrześniu!

Do zobaczenia w Teatrze Szwalnia!