powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bezpłatnie i dla każdego. Oglądaj spektakle w "Encyklopedii teatru polskiego"

Od 23 czerwca na stronie "Encyklopedii teatru polskiego" prowadzonej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego będzie można oglądać rejestracje kilkudziesięciu spektakli powstałych w ostatnich 10 latach na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Dostęp do nich otrzyma każdy użytkownik i będzie on bezpłatny. Wspólna inicjatywa obu instytucji towarzyszy finisażowi trzyletniego programu TPB i jest związana z rozpoczęciem udostępniania w Encyklopedii zbiorów multimedialnych gromadzonych przez Pracownię Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego.

Już od najbliższego piątku, od godziny 8:00, każdy użytkownik, który wejdzie na stronę "Encyklopedii teatru polskiego" (www.encyklopediateatru.pl), będzie mógł - bez spełniania dodatkowych warunków - zapoznać się z ponad 20 spektaklami, które od 2007 roku oglądali widzowie na scenach Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Znajdą się wśród nich zarówno przedstawienia, których premiery odbyły się w ostatnim sezonie (m.in. "Komuna Paryska" Agnieszki Jakimiak i Weroniki Szczawińskiej w jej reżyserii oraz "Bóg w dom" Grzegorza Niziołka i Katarzyny Szyngiery w reżyserii tej ostatniej), jak i wcześniejsze - doceniane przez widzów i krytyków oraz nagradzane w konkursach i na festiwalach - spektakle (m.in. "Wielki Gatsby" Francisa Scotta Fitzgeralda w reżyserii Michała Zadary, "Szwoleżerowie" Artura Pałygi w reżyserii Jana Klaty, "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka, "Burza" Williama Shakespeare'a w reżyserii Mai Kleczewskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Marcina Libera, "Wojny, których nie przeżyłam" Agnieszki Jakimiak w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, "Granice" Julii Holewińskiej w reżyserii Bartka Frąckowiaka, "Ślub" Witolda Gombrowicza i "Mickiewicz. Dziady. Performance" w reżyserii Pawła Wodzińskiego oraz "Dybuk" Ignacego Karpowicza w reżyserii Anny Smolar). Wszystkie rejestracje dostępne będą w jednym miejscu dzięki utworzeniu specjalnej sekcji widocznej na stronie głównej Encyklopedii.

Nie tylko spektakle

Publikacja zapisów spektakli Teatru Polskiego w Bydgoszczy będzie symboliczną inauguracją procesu udostępniania w internecie zbiorów multimedialnych gromadzonych przez Pracownię Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Do tej pory w zakładce "Multimedia" można było zapoznać się z katalogiem zbiorów, które udostępniane były wyłącznie w czytelni Instytutu. Wkrótce wiele spośród tych materiałów będzie dostępnych dla wszystkich użytkowników na zasadzie "otwartego dostępu" a także w trybie "dostępu ograniczonego" (tylko dla zalogowanych użytkowników).

Zgromadzenie i udostępnienie w zbiorach Encyklopedii rejestracji wspomnianych przedstawień towarzyszy finisażowi trzyletniego programu Teatru Polskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Pawła Wodzińskiego i Bartosza Frąckowiaka. - Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Teatralnego i Teatru Polskiego finisaż ten nie tylko kończy ważny okres w dziejach bydgoskiej sceny, ale też rozpoczyna jej istnienie w innej formie i w innym medium. Teatr Polski, który w swojej działalności na wielu polach i na różne sposoby realizował idee teatru publicznego, staje się w ten sposób pionierem jeszcze jednej formy jego istnienia. Udostępnienie rejestracji spektakli w stworzonej w Roku Teatru Publicznego "Encyklopedii teatru polskiego" to niezwykle ważny etap w jej funkcjonowaniu. Pozostaje mieć nadzieję, że za przykładem Bydgoszczy pójdą inne teatry publiczne w Polsce - podkreśla prof. Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego.

Czym jest Encyklopedia teatru polskiego?

Internetowa "Encyklopedia teatru polskiego" to efekt współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Prace nad jej stworzeniem trwały dwa lata, zaangażowanych w nie było 100 redaktorów. Za koordynację prac ETP odpowiada jej inicjatorka Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego), nadzór nad hasłami rzeczowymi sprawuje prof. Małgorzata Leyko, działania merytoryczne programują profesorowie Wojciech Dudzik - prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych oraz Dariusz Kosiński.

"Encyklopedia" zaprezentowana została po raz pierwszy w grudniu 2015 roku, a jej premiera zbiegła się w czasie z zakończeniem obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Pozostaje jednym z kluczowych projektów zrealizowanych i kontynuowanych po zakończeniu jubileuszu.

To dzieło całego środowiska i pierwsza próba opracowania słownika biograficznego i encyklopedii przedmiotowej polskiego teatru. To także projekt, który - z założenia - nigdy się nie zakończy i będzie stale rozwijany.