powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zachodniopomorskie. Święto lokalne na pograniczu polsko-niemieckim

Artyści i animatorzy wspólnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi badają mikrokosmos wsi Stolec oraz pobliskich miejscowości w Polsce i Niemczech. Wynikiem ich pracy będzie czerwcowe, otwarte dla wszystkich święto lokalne pogranicza.

MIEJSCA I GRANICE. ŚWIĘTO LOKALNE W STOLCU

Intrygująca historia granicznej wsi Stolec (niegdyś Stolzenburg siedziba znanego na Pomorzu rodu von Ramin, a po wojnie zamknięta zona najdalej wysunięta na zachód placówka WOP) wraz ze wszystkimi współczesnymi kontekstami przygranicznymi jest źródłem inspiracji dla artystów z Teatru Kana już od kilku lat. W 2014 r. współrealizowali w tym miejscu transgraniczny projekt, którego centrum była opowieść o ludziach i przestrzeni. "W tym roku postanowiliśmy wrócić w to miejsce i przesunąć granice relacji, proponując mieszkańcom wspólne kreowanie lokalnego święta. - opowiada Rafał Foremski, współtwórca koncepcji artystycznej wydarzenia - To nieoczywista droga, pełna niespodzianek, wymagająca rewizji wzajemnych wyobrażeń, lecz inspirująca. Zaprosiliśmy do niej również kilku ważnych dla nas artystów, otwartych na eksperyment i wyczulonych na pracę w indywidualnej przestrzeni. Dokąd nas ona zaprowadzi, przekonamy się niebawem."

Zaproszeni artyści, m.in. Paweł Romańczuk, Weronika Fibich, Natalia Szostak i Jacek Hałas, przez cztery dni będą jednocześnie gośćmi i współgospodarzami miejscowości Stolec. Ich przewodnikami po miejscu będą sami mieszkańcy - zarówno polskiej, jak i niemieckiej części pogranicza. Efektem tej współpracy będzie czterodniowe, otwarte święto lokalne. Odbędą się m.in. spacery śladem instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej, spektakl lalkowy stworzony z lokalną młodzieżą, warsztaty pocztówkowe i spotkanie wokół historii najstarszej na Pomorzu huty szkła.

Wielkim finałem będzie wspólna muzyczna uczta u stóp zabytkowego pałacu tuż nad brzegiem jeziora Stolsko, złożona z potraw przyniesionych przez uczestników i niemal zapomnianego repertuaru pieśni strażackich.

Akcja potrwa od 21 do 24 czerwca 2017 r.

Wydarzenie jest jednym z tzw. działań lokalnych, realizowanych w ramach międzynarodowego projektu "Caravan Next - Nakarmić przyszłość: Sztuka Zmienia Miasta", realizowanego przez Teatr Brama z Goleniowa w ramach unijnego programu "Kreatywna Europa".

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

####

Co: MIEJSCA I GRANICE. ŚWIĘTO LOKALNE

Kiedy: 21-24.06.2017

Gdzie: Stolec, Glashütte, Pampow, Blankensee

W sieci: MIEJSCA I GRANICE. ŚWIĘTO LOKALNE jest na Facebooku [link]. Aktualnych informacji można też szukać na stronie OT Kana [link] oraz stronie projektu "Caravan Next - Nakarmić przyszłość: Sztuka Zmienia Miasta" [link].

Organizatorzy: Ośrodek Teatralny Kana, Muzeum Pomorza w Greifswaldzie, Teatr Brama z Goleniowa

Partnerzy: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, OSP z Dobrej, Pałac Stolec, Dworek przy Świdwiu, Izba Muzealna w Glashütte, Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne "Oswajanie sztuki", Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu

Gospodyni miejsca: Luiza Ślusarenko-Supernak

Koncepcja artystyczna: Weronika Fibich, Rafał Foremski