powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tarnów. Plany nowego dyrektora Teatru Solskiego

Z początkiem bieżącego miesiąca stanowisko dyrektora artystycznego Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie objął aktor i reżyser Marcin Hycnar, tarnowianin. Nowy szef artystyczny miejskiej sceny od razu ostro wziął się do pracy - w minionym tygodniu nie tylko rozpoczął próby do spektaklu we własnej reżyserii, ale zaprezentował również plan premier na przyszły sezon teatralny.

Wiemy więc, jakich nowych realizacji możemy się spodziewać po wakacjach. Będzie feministycznie.

- Moje plany repertuarowe wynikają z takiego, rzekłbym, "eklektycznego" myślenia o teatrze w Tarnowie. Zdaję sobie sprawę, że to jest jedyny teatr w mieście, że ma on swoje prawa i obowiązki zarazem. Z drugiej strony sądzę, że tylko różnorodność jest twórcza, w związku z tym najbliższy sezon, jak i w ogóle mój pomysł na ten teatr jest taką mieszanką. Bo chciałbym, żeby każdy z mieszkańców miasta znalazł w repertuarze coś dla siebie - deklaruje Marcin Hycnar [na zdjęciu].

Na początek postanowił dać się poznać widzom i aktorom jako reżyser, przygotowując prapremierową polską inscenizację sztuki "Porachunki z katem" irlandzkiego dramatopisarza i reżysera filmowego, Martina McDonagha. Ta czarna komedia, nagrodzona dwa lata temu prestiżowym brytyjskim wyróżnieniem teatralnym - Laurence Olvier Award, a także innymi laurami, zainauguruje 15 września Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia.

- Mam sentyment do McDonagha, bo, pisałem o nim pracę magisterską na wydziale reżyserii. Grałem ponadto w jednej z jego sztuk w reżyserii Agnieszki Glińskiej i pomyślałem sobie, że dobrze by było, żeby na wstępie dyrektor artystyczny spotkał się z jak najliczniejszą częścią zespołu i przedstawił się też publiczności - wyjaśnia swój wybór dyr. Hycnar.

Prapremier będzie w sezonie więcej, bo aż trzy tytuły z zaplanowanych realizacji będą prezentowane po raz pierwszy nie tylko w Tarnowie, ale w ogóle w kraju. Przy czym wszystkie pozostałe spektakle wyreżyserują kobiety. Sezon zapowiada się zresztą bardzo feministycznie, bowiem przebiegał będzie pod hasłem "Kobiety o kobietach". A założenie jest takie, by zaproszone do miasta nad Białą panie, realizując różnorodne teksty - od klasycznych po współczesne, przyjrzały się sytuacji kobiet we współczesnym świecie, zmierzyły ze stereotypami, opowiedziały o wielkich bohaterkach i zwykłych dziewczynach.

Na pierwszy ogień pójdzie Kasia, tytułowa postać z "Poskromienia złośnicy", bowiem jedną z najbardziej popularnych komedii Szekspira przeniesie na tarnowską scenę Anna Gryszkówna, aktorka i reżyser, a premiery przedstawienia należy się spodziewać w niecodziennym terminie - w wieczór sylwestrowy.

Następnie w marcu 2018 obejrzymy "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reżyserii Bożeny Suchockiej, tym samym spotkamy się z literacką postacią, o której Maria Janion pisała: "rzadka w naszej literaturze postać kobieca wyposażona w pełnię suwerenności, to wspaniała bohaterka tragiczna". Pod koniec kwietnia natomiast w atmosferze bardziej kameralnej czeka nas na Małej Scenie prapremiera widowiska "Siostra twojej siostry" w inscenizacji Anny Wieczur-Bluszcz na podstawie scenariusza filmowego Lynn Sheltonn. Rzecz opowiada o skomplikowanej relacji dwóch sióstr i przyjaciela jednej z nich, łącząc zgrabnie niebanalność i nastrojowość fabularną z humorem.

Pewnym przerywnikiem w tej galerii damskich bohaterek i dobrą wiadomością dla najmłodszych widzów Solskiego będzie zaplanowana na początek czerwca 2018 "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, z którą w Tarnowie zmierzy się Daria Kopiec - absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi i studentka Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej.

Ostatnią zaś nowością w repertuarze będzie spektakl pt. "Heroiny" Agaty Biziuk, reżyserki i dramatopisarki, który powstanie na podstawie jej autorskiego scenariusza napisanego specjalnie dla Tarnowskiego Teatru. Tekst zapowiada się obiecująco - jako próba spojrzenia na dobrze znane w polskiej historii postaci kobiece pod zupełnie nowym kątem. Na tę premierę teatr zaprosi publiczność na Scenę Underground około 17 czerwca 2018. Dyrektor Hycnar zaznacza jednak, że otwarty jest na aktorskie inicjatywy, których jak dotąd nie brakowało tarnowskiemu zespołowi, a to oznacza, że można się spodziewać w przyszłym sezonie jeszcze jakiejś teatralnej niespodzianki.

- Jestem pełen nadziei, zapału i chęci, żeby w Tarnowie jeszcze więcej osób przychodziło do teatru. Mam taką nadzieję i przeczucie, że plan, który założyłem, sprawi, że każdy znajdzie w tych propozycjach coś dla siebie - konkluduje nowy szef artystyczny.

Warto na koniec odnotować, iż wraz ze zmianą na stanowisku dyrektora artystycznego zmienił się też kierownik literacki miejskiej sceny - funkcję tę od 1 czerwca br. pełni Agata Zdziebłowska, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Ponadto do zespołu aktorskiego dołączą dwie artystki - Katarzyna Pośpiech, którą tarnowska publiczność miała okazję już poznać i polubić w roli Małej Mi w "Lecie Muminków", oraz Ewa Jakubowicz, która właśnie rozpoczęła w Tarnowie próby do sztuki McDonagha w dyrektorskiej reżyserii.