powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Performans teraz" w CSW Zamek Ujazdowski

Od 29 czerwca do 2 lipca Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na program performatywny "The Way We Perform Now [Performans teraz]".

Co łączy sztuki wizualne i taniec? Czego uczy się eksperymentalna choreografia od kultury klubowej? Tego i wielu innych rzeczy o współczesnym performansie dowiecie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, podczas wydarzenia "The Way We Perform Now [Performans teraz]", promującego nowy numer magazynu "Obieg". Na uczestników weekendu czeka rave party z choreografami, chodzenie tyłem po parku oraz wizyta w niezwykłym sklepie z butami. Wystąpią między innymi: Alex Cecchetti, Jean-Pascal Flavien, Frédéric Gies, Marysia Stokłosa, Tancereczki, Marta Ziółek i inni.

W zeszłym roku magazyn "Obieg", wydawany przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zmienił swoją formułę. Internetowy, dwujęzyczny kwartalnik poświęcony jest szeroko rozumianej humanistyce. Kolejny, czwarty numer dedykowany będzie performansowi. Redaktorzy przyjrzą się w nim przemianom zachodzącym w tradycyjnym formacie wystawy, który traci dziś na znaczeniu na rzecz innych form łączących sztuki wizualne ze sztukami performatywnymi, literaturą i muzyką. Poświęcą uwagę odmiennej roli widza, który coraz częściej staje się performerem i aktywnym uczestnikiem zdarzenia.

Nowy numer "Obiegu" będzie swego rodzaju programowym manifestem, pisanym w kontekście zarówno historii instytucji, jak i nowych technologii oraz przemian zachodzących w praktykach artystycznych pod wpływem prezentacji sztuki żywej w przestrzeniach galerii.

Zapraszamy do lektury nowego numeru magazynu oraz do wzięcia udziału w specjalnej performatywnej promocji kwartalnika od 29 czerwca do 2 lipca.

Dowiemy się, co łączy sztuki wizualne i taniec oraz czego uczy się eksperymentalna choreografia od kultury klubowej. Zajmiemy się również kwestią ciała performera oraz pracy wykonywanej w ramach rozciągniętych w czasie wystaw performatywnych. Wspólnie z zaproszonymi artystami sprawdzimy, co oznacza dzisiaj zwrot performatywny w sztukach wizualnych, a także jakie są jego konsekwencje dla instytucji.

W planach jest zwiedzanie wystawy Laury Limy i rozmowa z artystką, pokaz nowego projektu Marysi Stokłosy we współpracy z artystką wizualna Alicją Bielawską, spacerowanie tyłem po ogrodzie z Alexem Cecchettim, wizyta w nietypowym sklepie z butami razem z artystą Jean-Pascalem Flavienem, choreograficzny techno rave z Frédérikeiem Giesem oraz warsztaty uzdrawiania poprzez praktykę disco. Będzie też koncert przebojów z Mathiasem Ringgenbergiem, otwarta rozgrzewka z Martą Ziółek i impreza disco z setami DJ-skimi przygotowanymi przez Tancereczki (Paweł Sakowicz/Mateusz Szymanówka) oraz innych artystów.

***

magazyn "Obieg", performans, warsztaty, DJ, rave, bar

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

29 czerwca - 2 lipca

Kuratorki: Agnieszka Sosnowska, Joanna Zielińska

Koordynatorka: Olga Kozińska

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Dofinansowano ze środków: Instytutu Francuskiego w Paryżu, Instytutu Francuskiego w Warszawie, Przedstawicielstwa Generalnego Rządu Flandrii w Polsce, Mondriaan Fund, Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia, Miasta Stołecznego Warszawa.

Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

***

PROGRAM The Way We Perform Now [Performans teraz]:

Czwartek, 29.06

17:00-21:00 Alex Cecchetti, "Tamam Shud", epizod 5, "Spacerując tyłem" / performans / miejsce: Ogród Botaniczny w Warszawie

18:00 - oprowadzanie po wystawie "Pokój i pół" Laury Limy / miejsce: zbiórka w holu głównym / wstęp wolny

19:30 Marysia Stokłosa, "Wychodząc od działania" / performans + rozmowa / miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

***

Piątek, 30.06

17:00-21:00 Alex Cecchetti, "Tamam Shud", epizod 5, "Spacerując tyłem" / performans / miejsce: Ogród Botaniczny w Warszawie

16:00-19:00 Jean-Pascal Flavien "Los Angeles Models" / performans / miejsce: Sala Kolebkowa, Laboratorium

17:00-1:00 Raimundas Malašauskas, wystawa do noszenia oraz trailer do "Hypnotic Show" / różne lokalizacje w Zamku Ujazdowskim oraz projekcje w kinie

19:00 PRICE, "Greatest Hits" / performans-koncert / miejsce: Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium

20:30 Marta Ziółek, "CRYSTAL Workout" / otwarta rozgrzewka + spirytualny aerobik / miejsce: Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium

22:00-1:00 Obieg Party: Tancereczki, Mathias Ringgenberg, Marta Ziółek / miejsce: Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium

***

Sobota, 1.07

12.00-19.00 Jean-Pascal Flavien "Los Angeles Models" / performans / miejsce: Sala Kolebkowa, Laboratorium

12:00-1:00 Raimundas Malašauskas, wystawa do noszenia oraz trailer do "Hypnotic Show" / miejsce: różne lokalizacje w Zamku Ujazdowskim oraz projekcie w kinie

19:00, Laura Lima - wykład oraz rozmowa z artystką / miejsce: Sala Widowiskowa, Laboratorium / wstęp wolny

21:00-1.00 Frédéric Gies + dj Fiedel & Anton Stoianov, "Good girls go to heaven, bad girls go everywhere" / performans-impreza / miejsce: Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium

***

Niedziela, 2.07

14:00-17:00 Frédéric Gies, "Technosomatics" / warsztat / miejsce: Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium

OPISY WYDARZEŃ:

Alex Cecchetti

"Tamam Shud", epizod 5, "Spacerując tyłem"

czwartek, 29.06, od 17:00 do 21:00, piątek, 30.06, od 17:00 do 21:00

miejsce: Ogród Botaniczny w Warszawie

kuratorzy: The Book Lovers

Performans "Spacerując tyłem" Alexa Cecchettiego odbywa się w Ogrodzie Botanicznym. Uczestnicy zostają kolejno zaproszeni, by dosłownie wejść tyłem na ścieżkę narracji. Prowadzi ich przewodnik, szepcząc do ucha fantastyczne anegdoty o niezwykłym miejscu i florze ogrodu. Głos performera nakłada się na obrazy, które stopniowo pojawiają się w polu widzenia uczestnika poruszającego się w tył.

oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Sosnowskiej po wystawie Laury Limy "Pokój i pół"

czwartek, 29.06, 18:00

miejsce: zbiórka w holu głównym

to cykl interaktywnych oprowadzań po wystawach. W ramach cyklu, każdą wystawę można obejrzeć na różne sposoby.

Maria Stokłosa

"Wychodząc od działania"

czwartek, 29.06, 19:30

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa

Współpraca: Alicja Bielawska (artystka wizualna), Eleonora Zdebiak (dramaturżka), Katarzyna Słoboda (teoretyczka) oraz zaproszeni świadkowie.

Na cykl "Wychodząc od działania" złoży się czterdzieści performansów adresowanych do różnej publiczności w różnych miejscach w Warszawie. Nie będzie premiery ani nie powstanie końcowy produkt. Tworzenie spektaklu i jego regularne prezentacje odbywają się równolegle z rozwojem metody pracy oraz badaniem wątków, które powracają w kolejnych odsłonach. Performans rozciągnięty w czasie staje się tożsamy z procesem. Praktyka choreograficzna otwiera się na widza, który jest definiowany za każdym razem na nowo poprzez okoliczności prezentacji. Punktem wyjścia tej pracy jest praktyka improwizacyjna Meg Foley o nazwie "Action is Primary". Od 2016 choreografki indywidualnie kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając się rezultatami badań podczas regularnych spotkań online.

Jean-Pascal Flavien

"Los Angeles models [Makiety Los Angeles]"

piątek, 30.06, 16:00-19:00

sobota, 1.07, 12:00-19:00

miejsce: Sala Kolebkowa, Laboratorium

"Los Angeles models" to seria 43 modeli architektonicznych, głównie budynków mieszkalnych, realizowana przez artystę w latach 1999 - 2002. Każdy model jest swego rodzaju zapisem lub scenariuszem, który może służyć do odtworzenia potencjalnego budynku czy też sytuacji życiowej. Każdy model zapakowany jest w oznakowanym pudełku po butach, które stanowi trzecią warstwę symboliczną pracy określając styl i wzór butów, etykieta opisuje ich rozmiar, kolor, koncept oraz diagram przedstawiający budynek. Sposób prezentacji łączy w sobie ideę dopasowania obuwia do stopy, wędrówki przez miasto lub krajobraz, zamieszkiwania domu i zamieszkiwania miejsca. Pudełka poukładane są na półkach, sposób prezentacji zaprasza do czytania etykietek. Na życzenie odwiedzającego osoba obsługująca otwiera wybrane pudełka i prezentuje je na stole. Ona zaprezentuje szczególne właściwości danego domu i zaprezentuje historię.

PRICE

"Greatest Hits"

30.06, 19:00

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

performer: PRICE (Mathias Ringgenberg)

muzyka: Marc Hofweber & Alban Schelbert oraz PRICE

PRICE to fikcyjna postać - gwiazda popu - w którą od kilku lat wciela się szwajcarski artysta Mathias Ringgenberg, przebywający obecnie na rezydencji w Zamku Ujazdowskim. PRICE pozwala mu badać mechanizmy popu głównego nurtu oraz eksperymentować z muzycznymi i performatywnymi formatami. PRICE jest nie tylko queerowy, ale także queeruje sztukę, kwestionując granice między performansem, teatrem a muzyką popularną. "Greatest Hits" to tytuł jego debiutanckiego albumu oraz performansu-koncertu.

Marta Ziółek

"CRYSTAL Workout"

30.06, 20:30

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

Otwarty spirytualny aerobik z Martą Ziółek oraz zaproszonymi gośćmi: Agnieszką Kryst i Katarzyną Sikorą. CRYSTAL Workout to autorski hybrydowy trening inspirowany różnymi technikami pracy z ciałem. Stanowi transową mieszankę tańca i workoutu. To zaproszenie do ponad godzinnego widowiska, treningu i doświadczenia. Prosimy o przyjście w przebraniu inspirowanym kryształami. Trening jest otwarty dla osób w każdym wieku.

Obieg Party

30.06, 22:00

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

Po treningu i duchowej rozgrzewce przechodzimy płynnie w imprezę z okazji wydania czwartego numeru magazynu "Obieg". Techno i polskie ballady oraz układy taneczne w wykonaniu kolektywu DJ-skiego Tancereczki (Mateusz Szymanówka & Paweł Sakowicz), a także Mathiasa Ringgenberga oraz Marty Ziółek.

Laura Lima

Wykład, a po nim rozmowa z artystką

sobota, 1.07, godz. 19:00

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

spotkanie w języku angielskim

Podczas wykładu brazylijska artystka Laura Lima przedstawi własny słownik pojęć artystycznych, który wypracowuje od początku lat 90. Artystka tworzy sytuacje czy obrazy, w których następnie umieszcza żywe istoty - ludzi albo zwierzęta - przez cały czas trwania wystawy. Choć projekty Limy mają wyraźnie performatywny rys, ona SAMA uparcie unika takich określeń, jak "performans" czy "instalacja", w jej działaniach nie ma bowiem momentów narracyjnych, scenariusza czy nawet zakończenia. Nie ma również prób ani chęci tworzenia choreografii ruchów. Spotkanie towarzyszy wystawie Pokój i pół Laury Limy.

Frédéric Gies + dj Fiedel & Anton Stoianov

"Good girls go to heaven, bad girls go everywhere"

sobota, 1.07, 21:00

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

pomysł i choreografia: Frédéric Gies

DJ: Fiedel

scenografia: Anton Stoinanov

produkcja: Weld

Podziękowania: Paz Rojo

"Good girls go to heaven, bad girls go everywhere" to zaproszeniem do spędzenia wspólnie w jednym miejscu 3 godzin i 38 minut. Ten szczególny eksperyment powstał jako efekt współpracy choreografa Frédérica Giesa, artysty wizualnego Antona Stoianova oraz DJ-a Fiedela, który jest rezydentem słynnego berlińskiego klubu Berghain. Podczas performansu zaraźliwe techno wypełnia całą przestrzeń.

Berlińskie techno i scena klubowa były miejscem spotkania trzech artystów i początkiem współpracy rozwijanej od 2014 roku. Ich doświadczenie i zróżnicowane zaangażowanie w tę scenę ma bezpośredni wpływ na formę tego performansu, który jest zaproszeniem do badania indywidualnego ruchu, jak również tańczenia wspólnie na scenie.

Frédéric Gies

"Technosomatics" / warsztat

niedziela, 2.07, 14:00-17:00

miejsce: Sala im. W.Krukowskiego, Laboratorium

"Technosomatyka" to autorska praktyka ruchowa opracowana przez Frédérica Giesa, który dzieli się nią poprzez warsztaty otwarte dla wszystkich, którzy lubią tańczyć techno i są zainteresowane badaniem własnego ciała. Oparta jest oparta na zbiorowej i indywidualnej eksploracji gruczołów dokrewnych i czakr poprzez taniec klubowy do muzyki techno, a także na procesie odwrotnym - eksploracji tańca klubowego podczas koncentrowania się na gruczołach i czakrach. Proponuje również inny rodzaj doświadczenia zbiorowego i społecznego odbiegający od m.in. tańca na parkiecie, oferując bezpieczną przestrzeń, w której można wymykać się nakazom społecznym, doświadczać wspólnie samotności oraz oddawać się odmiennym stanom świadomości.

Raimundas Malašauskas

wystawa do noszenia oraz trailer do "The Hypnotic Show"

piątek , 30.06, od 17:00 do 1:00, sobota, 1.07, od 12:00 do 1:00

miejsce: różne lokalizacje w Zamku Ujazdowskim oraz projekcje w kinie

W ramach promocji magazynu "Obieg" prezentujemy "wystawę do noszenia". Stylowy kołnierz powstał dla 30. edycji kalifornijskiego magazynu "The Thing", który publikuje przedmioty. Kołnierz jest wynikiem współpracy kuratora Raimundasa Malašauskasa i projektanki mody oraz scenografki Sandry Straukait oraz artystki Eleną Narbutait. Został wykonany z bawełny. Na materiał naniesiono wzór z notatnika Raimundasa, który kurator upuścił do wody, a następnie podarował Elenie. Kołnierz został zaprojektowany i wykonany przez Sandrę. Obiekt przeznaczony jest do noszenia. Dodatkowo, w U-jazdowski Kino pokazujemy "retroaktywny" film towarzyszący wystawie "The Hypnotic Show", zrealizowany dla Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Film prezentowany jest między wybranymi seansami kinowymi.

ZAPISY:

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Bezpłatne wejściówki dostępne są pod adresem: performans@u-jazdowski.pl w tytule maila prosimy podać tytuł wydarzenia]. W miarę dostępnych miejsc wejściówki będą również dostępne bezpośrednio przed wydarzeniami.