powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Teatr zaprasza na zajęcia

- W trakcie warsztatów filmowych, fotograficznych, teatralnych i literackich grupa międzypokoleniowa podąży tropami dawnej Sceny Lalkowej, a wyniki swojego śledztwa przedstawi w postaci filmu, wystawy fotograficznej i listów - o bezpłatnych warsztatach w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze mówi Emilia Adamiszyn w rozmowie z Leszkiem Kalinowskim z Gazety Lubuskiej.

Lubuski Teatr przypomina o Scenie Lalkowej, prosi mieszkańców o wspomnienia, ale też zaprasza na darmowe warsztaty filmowe, fotograficzne, teatralne i literackie...

- Zapraszamy do niezwykłej detektywistycznej przygody. W latach 1962-1991 działała przy Lubuskim Teatrze odrębna Scena Lalkowa. Jakie ślady po niej pozostały? W trakcie warsztatów filmowych, fotograficznych, teatralnych i literackich grupa międzypokoleniowa podąży tropami dawnej Sceny Lalkowej, a wyniki swojego śledztwa przedstawi w postaci filmu, wystawy fotograficznej i listów. Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty.

Kiedy i gdzie zaplanowaliście zajęcia z młodzieżą?

- Zajęcia odbywać się będą w Lubuskim Teatrze od 26 do 30 czerwca, w godzinach 10.00-14.00. Składać się one będą z następujących bloków działań: "Reportaż filmowy", który poprowadzi Jacek Katos. "Śladami jako tematem fotografii" zajmie się Paweł Janczaruk. Kolejny warsztat pod hasłem "Zachować ślady przedstawienia. W archiwum teatralnym" będę miała przyjemność poprowadzić sama. "Klasyczne techniki lalkowe. Animacja" zdradzi uczestnikom spotkania Beata Sobicka-Kupczyk. I wreszcie warsztat "Jak kiedyś pisano listy, a dziś jak się pisze?" poprowadzi Anna Feleniak.

Gdzie się można zapisać?

- Zapisy przyjmujemy drogą elektroniczą. Czekamy na zgłoszenia pod adresem: emilia@teatr.zgora.pl. Można też zapisać się, dzwoniąc pod numer telefonu 664 713 710. Udzielimy też szczegółowych informacji o naszych warsztatach.

Stanowią one część projektu "Halina Lubicz: ślady i nawiązania". Na czym on polega?

- W magazynach i archiwum Lubuskiego Teatru znajdują się zbiory dokumentów, lalek teatralnych, rekwizytów pozostałych po działającej w latach 1962-1991 przy Lubuskim Teatrze Sceny Lalkowej. Jej założycielką była Halina Lubicz, aktorka Lubuskiego Teatru. Przywołanie bogatej tradycji tej sceny, a także działań pedagogiczno-teatralnych Haliny Lubicz (prowadzenie korespondencji z dziećmi w imieniu postaci z przedstawień) posłużyło jako inspiracja do działań animacyjno-artystycznych. Teatr czeka na wspomnienia? Zależy nam też na tym, by zgłosili się do nas mieszkańcy, którzy pamiętają Scenę Lalkową i powspominali ją. Z tych opowieści, krótszych i dłuższych, powstanie reportaż filmowy. Wszystkich, którzy zechcą podzielić się wspomnieniami, zapraszamy do teatru 27 czerwca o 17.00.