powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Statystyki warszawskich scen - sezon 2016/17

Od kilkunastu lat prowadzę - dla własnej przyjemności - statystyki warszawskich teatrów, czyli ilość zagranych poszczególnych spektakli, ilość premier czy najczęściej grane tytuły w sezonie. Tym razem postanowiłem przybliżyć te liczby wszystkim tym, którzy interesują się sprawami stołecznych scen - pisze Maciej Łukomski.

W sezonie 2016 / 2017 w stołecznych teatrach odbyło się 78 premier i ok. 6738 spektakli. Najwięcej premier w kończącym się właśnie sezonie przygotował Teatr Dramatyczny. Na jego 4 scenach odbyło się 9 premier. Po siedem premier przygotował Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatry Krystyny Jandy i Teatr Studio. Po jednej premierze przygotowały m.in.: Teatr Roma i Teatr 6.piętro.

Najwięcej przedstawień zostało zagranych w Teatrze Polonia i Och -Teatrze - razem 934 spektakle. W obu teatrach odbyło się ponad 50 spektakli więcej, niż w poprzednim sezonie. Ponad 460 przedstawień odbyło się na dwóch scenach Teatru Muzycznego Roma. 440 spektakli zostało zagranych w Teatrze Capitol. Na trzech scenach Teatru Narodowego odbyło się 428 spektakli. Kolejne miejsca zajęły: Teatr Kamienica (385 przedstawień), Teatr Dramatyczny (376 spektakli) , Teatr Studio Buffo (370 spektakli) i Teatr Kwadrat (366 spektakli). Najmniej przedstawień zagrał Teatr Żydowski 116, Sabat - 154, Nowy Teatr - 140 i co ciekawe Teatr Wielki - 155.

W repertuarach warszawskich scen znajduje się 447 spektakli. Najwięcej tytułów w repertuarze - 70 spektakli - mają teatry Fundacji na rzecz Kultury Krystyny Jandy. 42 tytuły możemy z kolei obejrzeć na 4 scenach Teatru Dramatycznego, 36 w Teatrze Kamienica, a 29 w Teatrze Narodowym. Najmniej przedstawień ma w swoim repertuarze Teatr Muzyczny Roma, bo tylko 7.

Najczęściej granym tytułem w minionym sezonie był musical "Mamma Mia!" (na zdjęciu). W Teatrze Muzycznym Roma odbyło się 179 pokazów tego spektaklu. Na kolejnym miejscu znalazła się inna produkcja tego teatru musical "Księga Dżungli". Dużym powodzeniem cieszy się też musical "Piotruś Pan", bo Teatr Studio Buffo zagrał w ostatnich 10 miesiącach 80 przedstawień tego tytułu. Na kolejnych miejscach królują tak uwielbiane przez widzów farsy i komedie. 77 razy w Teatrze Kwadrat i na wyjazdach zagrano spektakl "Kłamstewka". W minionym sezonie repertuar Teatru Współczesnego zdominowało przedstawienie "Lepiej już było...". Tytuł ten zagrano 74 razy. Na kolejnych miejscach znalazły się musicale Teatru Studio Buffo: "Metro" i "Romeo i Julia" oraz "Dzieci z Bullerbyn" Teatru Syrena.

Najdłużej granymi spektaklami na warszawskich scenach jest monodram Krystyny Jandy "Shirley Valentine" (ponad 1000 pokazów) oraz musical "Metro" (ok. 2094 przedstawień!). Premiera obu spektakli odbyła się 26 lat temu. Od 25 lat w repertuarze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej znajduję się słynna inscenizacja opery "Nabucco". Od 18 lat melomani mogą podziwiać "Madame Butterfly" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. W czerwcu spektakl zostanie zagrany po raz 100. Olbrzymim powodzeniem cieszą się też "Szalone nożyczki" z Teatru Kwadrat, które znajdują się w repertuarze tej sceny od 18 lat. Odbyło się już ponad 900 pokazów tej komedii. Innym hitem tej sceny jest "Berek, czyli upiór w moherze" wystawiony ponad 550 razy. Olbrzymim powodzeniem cieszy się również spektakl "Kolacja dla głupca" z Teatru Ateneum. Przez 17 sezonów zagrano 900 spektakli.