Tarnów. Kulturalne remontowanie

Dwie tarnowskie instytucje kultury otrzymały dofinansowanie na remonty i modernizację - Centrum Sztuki Mościce przygotowuje się do unowocześnienia swojej głównej sali widowiskowej, która po zmianach spełniać będzie wysokie standardy pod względem komfortu widzów, scenicznego przekazu i wymagań artystycznych, natomiast Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zyska nowe zaplecze z nowocześnie wyposażonymi pracowniami i magazynami.

Choć zarówno Tarnowski Teatr [na zdjęciu], jak i CSM w nieodległym czasie przeszły gruntowną przebudowę, to nie wszystko w obu placówkach dopięte zostało na przysłowiowy ostatni guzik. Pewne prace przesunięto do II etapu modernizacji. Powód jak zwykle ten sam - finansowy. Obecnie po uzyskaniu niezbędnych funduszy w wymienionych instytucjach będzie można dokończyć to, co odłożono na później.

Z ogrodem na dachu

Już w rok po oddaniu nowego teatralnego budynku podjęto decyzję o remoncie jego zaplecza, w 2013 r. przygotowano koncepcję i projekt jego przebudowy, a w roku ubiegłym złożono wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, obydwa z pozytywnym tegorocznym finałem. W sumie teatr zyskał ponad 3 mln dofinansowania, z czego 2 mln pochodzi z funduszy unijnych, zaś 1,3 mln z programu Promesa 2017 ministerstwa.

- To bardzo dobra wiadomość dla nas. Istniejące zaplecze ma blisko pół wieku i nie było w tym czasie remontowane - mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.

- Najkrótsza podróż w czasie i przestrzeni od lat biegnie przez nasze wewnętrzne podwórko - od zaplecza do odnowionego głównego budynku - robiąc te 10 m, można się przemieścić o prawie 50 lat - dodaje żartobliwie, charakteryzując fatalny stan, w jakim znajdują się obecnie teatralne pracownie i magazyny.

W nowych zabudowaniach zaprojektowano większą przestrzeń magazynową na kostiumy, przewidziano salę prób, której dotąd w teatrze nie było - przylegać będzie do teatralnego gmachu i dawać aktorom możliwość bezpośredniego przechodzenia z niej na scenę. Ponadto wyremontowane i nowocześnie doposażone zostaną pracownie: stolarska, krawiecka oraz plastyczna. Zaplanowano wyburzenie garażu i wybudowanie od podstaw dwukondygnacyjnego magazynu na dekoracje do spektakli, który będzie skomunikowany z zapleczem scenicznym, a zainstalowany taśmowy przenośnik ułatwi sprawną zmianę scenografii. Nadbudowane zostanie też dodatkowe piętro na istniejącym budynku pracowni, które pomieści pięć pokoi gościnnych dla przyjezdnych twórców. Całość zwieńczona będzie zielonym dachem zapewniającym wypoczynek na świeżym powietrzu po stresującej pracy. Ta namiastka terenów zielonych była jednym z wymogów przy tworzeniu projektu, gdyż musiała go cechować innowacyjność i oryginalność architektoniczna. Dla lepszej komunikacji pojawi się również nowa klatka schodowa i winda, z której będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Całość inwestycji ma kosztować 6 mln, a jej realizacja potrwa co najmniej 12 miesięcy.

- Brakuje nam niespełna 3 mln zł, o przyznanie których pragniemy się zwrócić do władz miasta i miejskiej rady - wyjaśnia dyr. Balawejder. - Przy czym 1.3 mln uda się odzyskać z tytułu nadpłaconego podatku VAT, w praktyce więc podatnicy dopłaciliby ok. 1,5 mln zł do naszego przedsięwzięcia - wylicza. Sprawa rozstrzygnie się w czerwcu podczas najbliższej sesji Rady Miasta Tarnowa. Bez hojności prezydenta i rajców, czyli dopiętego budżetu nie można rozpocząć procedur przetargowych ani inicjować jakichkolwiek robót.

- Bardzo zależy nam na przeprowadzeniu tej inwestycji w jak najszybszym czasie, bo wiąże się to z utrudnieniem pracy całego teatru. Myślę, że zaprojektowany zielony dach na nowym budynku magazynowym będzie cieszył oko tarnowian już od przyszłych wakacji, a pracownicy techniczni odczują znaczną poprawę warunków pracy - podkreśla dyrektor Solskiego.

Nowoczesność na miarę XXI wieku

W złym stanie znajduje się również główna sala widowiskowa w Centrum Sztuki Mościce.

- Ma już ponad 40 lat i reprezentuje standardy z lat 70-tych ubiegłego wieku. Ratujemy ją cały czas - kleimy, podklejamy, naprawiamy, mocujemy spadające kasetony, poprawiamy sufit. Podobnie jest ze sceną - pracujemy na starych sznurach, przestarzałych sztankietach, które ograniczają nasze scenograficzne możliwości. Tak dalej być nie może - stwierdza Agnieszka Kawa, dyrektor CSM. - Tym bardziej że robimy bardzo trudne programy, choćby Scenę Otwartą z teatrami tańca z różnych stron świata, duże koncerty wymagające odpowiednich warunków technicznych. Jest też coraz więcej takich instytucji kultury i podmiotów twórczych, których nie możemy zaprezentować widzom, bo nie spełniamy stawianych wymogów - przyznaje.

To się jednak wkrótce zmieni, bowiem Centrum Sztuki Mościce otrzymało właśnie pieniądze na zmodernizowanie reprezentacyjnej sali - ponad 4,6 mln zł na ten cel pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego, a blisko 2 mln dofinansowania udało się uzyskać z funduszy europejskich. Projekt zakłada daleko idące zmiany, które pozytywnie odczują zarówno publiczność, artyści, jak i pracownicy placówki.

Widzowie zasiądą w wygodniejszych i łatwiej dostępnych fotelach dzięki dodatkowym przejściom. Obiekt dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, zaś dzięki planowanej pętli indukcyjnej i audiodeskrypcji stanie się realizacja programów dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku. Komfort odbiorcom koncertów i spektakli zapewni ponadto nowa klimatyzacja i nowoczesna akustyka z możliwością dostosowania jej do rodzaju scenicznej prezentacji. Natomiast dla potrzeb kina zainstalowany zostanie najnowszy system ATMOS, dający efekt dźwięku przestrzennego. Sufit, który dziś bardziej przypomina biurowy, stanie się stricte technicznym - do stalowej konstrukcji zamocowane zostaną nowoczesne urządzenia mechaniczne, nagłośnieniowe i oświetleniowe. To sprawi, że poszerzy się funkcjonalność sali - będzie można w niej organizować multimedialne widowiska oraz wykorzystywać na konferencje. Co ważne, zwiększy się bezpieczeństwo osób w niej przebywających i pracujących, gdyż spełniać będzie wyśrubowane obecnie wymagania przepisów przeciwpożarowych i BHP.

Remont Sali Dużej w CSM to z jednej strony znakomita wiadomość dla uczestników kultury i bywalców instytucji, z drugiej utrudnienie, bo główna przestrzeń kinowa, teatralna i koncertowa zostanie zamknięta i wyłączona z użytkowania na pół roku.

- Będziemy pracować na małej sali kinowej i na Antresoli. W okresie wakacji zaplanowaliśmy imprezy plenerowe - w czerwcu "Muzykę z kocyka", w lipcu Muzyczne Tarasy. Będziemy ewentualnie szukać innych miejsc na działalność. Scena Otwarta w tym roku będzie miała na przykład charakter "festiwalu wędrownego". Spektakle baletowe pokazywać będziemy w różnych obiektach, w Krakowie czy w Tarnowie w teatrze - wyjaśnia dyrektor Kawa.

Kiedy rozpocznie się remont? Tego na razie precyzyjnie określić się nie da, bowiem właśnie przed kilkoma dniami nie został rozstrzygnięty pierwszy przetarg na wykonawstwo, prawdopodobnie trzeba będzie ogłosić kolejny.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego