Kalwaria Pacławska. Misterium Męki Pańskiej

W Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla trwają ostatnie przygotowania do plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które wprowadza w atmosferę zbliżających się świąt wielkanocnych - poinformował w dziś (6 kwietnia) PAP koordynator tego przedsięwzięcia o. Krzysztof Hura z tamtejszego zakonu franciszkanów.

«Pierwsza część misterium - "Wieczernik" - rozpocznie się w sobotę przed Domkiem Matki Bożej. Część druga - "Pójdziesz na krzyż" - odbędzie się w niedzielę na Gradusach, biorąc początek przy Ratuszu Piłata. Misterium Męki Pańskiej będzie powtórzone w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

W tym roku w biblijne postaci wcieli się ponad 70 osób. Aktorami-amatorami są mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej i okolicznych miejscowości, a także Przemyśla, ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Reżyserem tego wielkiego plenerowego widowiska, które przyciąga tłumy pielgrzymów z całej Polski, a także z Ukrainy, jest Zbigniew Wiarski - niegdyś aktor i reżyser słynnego przemyskiego "Fredreum", najstarszego w Europie stałego teatru amatorskiego.

Misteria Męki Pańskiej, organizowane w Kalwarii Pacławskiej od 1995 r., odbywają się we wspaniałej naturalnej scenerii Pogórza Przemyskiego i zabytkowego zespołu klasztornego ojców franciszkanów (na zdjęciu).»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego