powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Laureaci Teatralnej Karuzeli

W sobotę zakończył się VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. 11 spektakli konkursowych oceniło jury profesjonalne i dziecięce.

WERDYKT JURY PROFESJONALNEGO

Jury w składzie: Sylwia Chutnik, Alicja Morawska-Rubczak, Kalina Zalewska, po obejrzeniu jedenastu przedstawień konkursowych, postanowiło przyznać:

NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 3000 zł: dla twórców spektaklu "Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy" i aktora Michaiła Szełomencewa z Teatru Karlsson Haus z Sankt Petersburga, za poetycki obraz współczesnej Rosji i wiarę w możliwość opowiedzenia prostą formą ważnych i głębokich treści.

NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 2000 zł: Dla twórców spektaklu "Krzyżacy" z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, za odnalezienie w klasyce współczesnych kontekstów, bliskich naszym czasom bohaterów, a przede wszystkim siłę ostatniej sceny.

NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 2000 zł: Dla twórców spektaklu "Zardzewiałe gwoździe i inni bohaterowie" Teatru Tamtam z Holandii, za nadanie życia pozornie bezużytecznym przedmiotom oraz docenienie i rozwijanie wyobraźni widzów. Dzięki nim gwoździe nigdy nie będą tym, czym były dotychczas.

NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 2000 zł: Dla najlepszego zespołu artystycznego - Teatrowi Animacji z Poznania za spektakle "A niech to Gęś kopnie!" oraz "Miłość nie boli, kolano boli (czyli dzieci piszą, dorośli grają)" za fenomenalne zgranie, inwencję, precyzję i wielość talentów.

oraz nagroda specjalna w wysokości 1000 zł:

dla Marty Guśniowskiej, czyli człowieka (a raczej Gęsi) orkiestry: za reżyserię, tekst i główną rolę w spektaklu "A niech to Gęś kopnie!" Teatru Animacji z Poznania. Doceniamy bystrość i poczucie humoru autorki, umiejętność stworzenia spójnego świata oraz podjęcie trudnego tematu w formie filozoficznej przypowieści.

Jury pragnie podziękować organizatorkom i organizatorom VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela za stworzenie różnorodnego programu, reprezentującego bogactwo form teatralnych - spektakli dających niebanalne odpowiedzi na pytanie: "Kto ty jesteś?".

WERDYKT JURY DZIECIĘCEGO

I miejsce - spektakl "Miłość nie boli, kolano boli" Teatru Animacji z Poznania

II miejsce - spektakl "A niech to gęś kopnie!" Teatru Animacji z Poznania

III miejsce - spektakl "Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy" Teatru Karlsson Haus z Rosji

Wyróżnienia:

dla spektaklu "Jeden gest" Nowego Teatru z Warszawy - za brak dymu i za otworzenie oczu

dla spektaklu "Krzyżacy" Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska - za emocje

dla spektaklu "Polska 120" Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha - za pomysł i wykonanie

dla spektaklu "Król Maciuś Pierwszy" Teatru Banialuka z Bielska-Białej - za odpowiednią długość

dla spektaklu "DOoKOŁA" Art Stations Foundation z Poznania - za abstrakcję

dla spektaklu "Kolorowa, czyli biało-czerwona" Grupy Banina - za to, że aktor nauczył się tekstu na pamięć, improwizował i dialogował z publicznością

dla spektaklu "Zardzewiałe gwoździe i inni bohaterowie" Teatru Tamtam z Holandii - za pomysł i efekty specjalne

dla spektaklu "Miravella" Teatru ACT2 z Francji - za scenografię i kostiumy