powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pokaz jiutamai Hanasaki Tokiyo w Instytucie Teatralnym

Dziś o 19.00 Instytut Teatralny zaprasza na klasyczny taniec i muzykę Japonii w mistrzowskim wykonaniu - pokaz jiutamai Hanasaki Tokijyo.

W pierwszej połowie czerwca 2017 roku mistrzyni tańca jiutamai (Hanasaki Tokijyo) oraz wielki wirtuoz fletu shakuhachi (Ishikawa Toshimitsu) przyjadą wraz z zespołem do Polski aby zaprezentować polskiej publiczności tradycyjny taniec i muzykę japońską z nurtu jiutamai, zarówno poprzez występy sceniczne, jak i w formie warsztatów. Polskie tournée będzie obejmować pokazy spektaklu oraz warsztaty w Krakowie (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), we Wrocławiu (Teatr Impart) oraz w Warszawie. Poza wyżej wymienionymi mistrzami tradycyjnych sztuk japońskich obecny będzie również mistrz tradycyjnego japońskiego makijażu scenicznego (Kanda Mitsunaga), specjalista od tradycyjnych japońskich strojów scenicznych oraz akompaniator grający na shamisenie, Kikuo Yuji. Dobór uznanych w Japonii wykonawców i twórców oprawy wizualnej gwarantuje najwyższy poziom prezentowanego przedstawienia.

Jiutamai to klasyczny taniec japoński tradycyjnie wykonywany przez kobiety. Jego korzenie sięgają okresu Edo (1603-1868), kiedy to aktorki-tancerki wygnane ze scen teatru kabuki przeniosły się ze swoją sztuką w zacisze herbaciarni i przestrzeni prywatnych. Dziś jednak znów możemy podziwiać taniec jiutamai na najważniejszych scenach Japonii.

Jiutamai charakteryzuje niezwykła elegancja oraz precyzja ruchu. Choć pomalowana na biało twarz pozostaje nieruchoma, taniec ten wyraża bardzo głębokie emocje. Historia opowiadana jest zazwyczaj przez pojedynczą tancerkę. Zachodzi tutaj wyjątkowa relacja, pomiędzy nią a interpretującym historię widzem. Jiutamai wykorzystując bardzo oszczędne środki ruchowe i scenograficzne, potrafi przenieść widza w świat dawnej Japonii oraz zanurzyć w pojedynczych historiach jej mieszkańców.

Hanasaki Tokijyo - mistrzyni tańca jiutamai, głowa szkoły Hanasaki-ryu z siedzibą w Tokio, prezes Stowarzyszenia Hanasaki Jiutamai. Jest zarazem nauczycielką i performerką, regularnie występuje w Teatrze Narodowym w Tokio, a także na wielu innych scenach w całej Japonii. Jest również jedną z najbardziej znanych przedstawicielek swojego stylu na arenie międzynarodowej: wielokrotnie występowała między innymi we Francji, na Litwie oraz w Polsce. Jej misją jest propagowanie, zarówno w swoim kraju, jak i poza jego granicami, tradycyjnych sztuk japońskich: tańca, muzyki, śpiewu, a także tradycyjnego makijażu, sztuki perukarskiej oraz tradycyjnego stroju japońskiego, a więc wszystkich elementów, które składają się na widowisko, jakim jest jiutamai.

www.tokijyo.com

Bilety: 50 zł normalny, 20 zł ulgowy, rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 791 877 377

Organizatorzy: Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha, Fundacja Pompka, Fundacja Nami.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Japonii w Polsce.