Kraków. Oświadczenie Związków Zawodowych Starego Teatru

Oświadczenie OZZ INICJATYWA PRACOWNICZA Narodowego Starego Teatru w Krakowie z dnia 23 maja 2017

«Dziś o godzinie 12.00 w MKiDN minister Piotr Gliński przedstawi nowych dyrektorów Narodowego Starego Teatru, pp. Marka Mikosa i Michała Gieletę. Słowo "przedstawi" należy tu rozumieć nie tylko jako formułę proceduralną, ale i całkiem dosłownie, ponieważ znakomita większość ludzi zajmujących się w Polsce teatrem, nie do końca wie, kim nowi liderzy Teatru Starego są. Jako Komisja Zakładowa OZZ INICJATYWA PRACOWNICZA, nie mieliśmy dotychczas okazji, by wypowiedzieć się na ich temat, minister nie zwrócił się do nas z prośbą o opinię na temat potencjalnych szefów NST.

Nie dała nam na to szans również procedura konkursowa. Niesłychanie krótki czas pomiędzy ujawnieniem nazwisk kandydatów a wyłonieniem zwycięzcy - było to zaledwie 5 dni- praktycznie uniemożliwił merytoryczną dyskusję o jakości przedstawionego przez nowych dyrektorów programu, a chcieliśmy o tym dyskutować, ponieważ propozycje artystyczne, które ze sobą przynoszą, odczuwamy jako gest odrzucenia tego, z czego Stary w ostatnich latach słynął: teatru opartego o wiarę w moc kreacji zespołowej.

Jako związek zawodowy pracowników zespołu artystycznego, mieliśmy nadzieję na istotny udział w procesie wyłonienia Dyrektora Starego Teatru, jednak zupełnie niezrozumiały proceduralny pośpiech, bardzo późny termin ogłoszenia samego konkursu oraz brak zainteresowania ze strony ministerstwa opinią związku na temat nowego dyrektora sprawiają przykre wrażenie, iż staliśmy się jedynie listkiem figowym, który miał służyć legitymizowaniu decyzji, podjętych poza naszymi plecami.

Jest wiele pytań, które chcielibyśmy ministrowi zadać: Dlaczego konkurs ogłoszono tak późno, dlaczego odbywał się w takim pośpiechu, po co zapraszać związki zawodowe skoro proporcje, które ukształtowały skład komisji konkursowej / 6 przedstawicieli ministerstwa przy dwóch przedstawicielach teatru/ całkowicie głos związków unieważniały. No i w końcu pytania o nowych dyrektorów Starego Teatru, o ich kwalifikacje, doświadczenie i program artystyczny. Mamy nadzieję, że te wszystkie pytania dzisiaj, o godzinie 12.00 w Warszawie zostaną zadane.

Kultury nie tworzy się dekretami, ani w konkretnym celu - kultura jest przestrzenią wolności i jesteśmy zdecydowani tej wolności wspólnie bronić. Jutro o godzinie 14 odbędzie się zebranie całego zespołu artystycznego Narodowego Starego Teatru, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie określenia wspólnego stanowiska.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego