powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Śpiewający Dzień Matki w Teatrze Szwalnia

26 maja, w Dzień Matki, Teatr Szwalnia gościć będzie zespół Sutari wraz z koncertem promującym ich najnowszą płytę "Osty".

SUTARI tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru - Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/Word "Najciekawszym nowym zespołem roku 2012". Zwyciężczynie 10. edycji "Battle of the Bands", konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata - World Music Network.

"Drugi album "OSTY", jest owocem kolejnych lat współpracy nas - Zosi Zembrzuskiej, Basi Songin i Kasi Kapeli - jako Sutari. W tym roku nasz zespół obchodzi 5-lecie swojego istnienia. W tym czasie miałyśmy okazję współpracować artystycznie w Polsce i za granicą. Poznałyśmy wielu wspaniałych wirtuozów swojego gatunku, od których mogłyśmy się wiele nauczyć. Występowałyśmy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzyki świata gdzie spotkałyśmy różnorodną publiczność. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły nam wrócić do studia nagrań ze świeżym spojrzeniem na naszą twórczość. W naszych inspiracjach nadal pozostajemy wierne źródłom polskiej muzyki tradycyjnej, sięgając zarówno do archiwów Polskiego Radia i PAN-u, jak i ożywiając zapisy Oskara Kolberga.

Na płycie znajdziecie melodie z Kujaw, Wielkopolski, Mazowsza. Pojawią się też nasze autorskie kompozycje, odnoszące się do poetyki ludowej i twórczo z nią dialogujące." "OSTY" to muzyczna opowieść, zawieszona pomiędzy baśnią a życiem realnym. Artystki kolejny raz sięgają po pieśni ludowe, by z właściwą sobie wrażliwością i wyobraźnią opowiedzieć o otaczającym je świecie z perspektywy kobiety. Opowiadają o zdarzeniach, które są wielowymiarowe jak osty - bowiem osty to zarówno piękne i pożyteczne zioła o leczniczym działaniu, jak i kłujące chwasty. Usłyszymy o różnych odcieniach miłości, o tęsknocie, strachu, zagubieniu, walce o własną godność i poszukiwaniu niezależności.

W świecie baśni bohater żeby dorosnąć musi wejść do ciemnego lasu. Musi być gotowym na spotkanie z nieznanym, z niebezpieczeństwem, z wilkiem. Pieśń, tak jak baśń, pomaga się z tym wilkiem oswoić. Prowadzi mądrością wielu pokoleń. Na płycie wilcze basy, w towarzystwie litewskich kankli, skrzypiec i głosów prowadzą przez las ciemnym, tajemniczym brzmieniem, czasem ukazując między drzewami polany pełne słonecznych, radosnych kompozycji.

***

26 maja, godz. 19.00

SUTARI / Koncert promujący płytę "Osty"

Bilety: 15/25 zł

rezerwacje@teatrszwalnia.pl i 696 287 352

BASIA SONGIN śpiew, wilcze basy, bęben obręczowy, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna)

KASIA KAPELA śpiew, skrzypce, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki)

ZOSIA ZEMBRZUSKA śpiew, skrzypce, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie)