powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Debiutanci w Teatrze Horzycy

W sobotę 20 maja rozpoczyna się czwarta edycja Festiwalu Debiutantów "Pierwszy Kontakt" - pierwsze w Polsce spotkanie teatralnych debiutantów - reżyserów i aktorów, które jest prezentacją i promocją najciekawszych młodych twórców teatralnych.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu znalazło się 12 spektakli konkursowych i 31 debiutujących twórców.

Festiwal Debiutantów "Pierwszy Kontakt" to zbliżenie młodej widowni i młodego teatru w mieście wielkich teatralnych tradycji, w którym od ponad 20 lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". Pierwsza edycja festiwalu "Pierwszy Kontakt" odbyła się w maju 2011, w tradycyjnym terminie "Kontaktu". Oba festiwale odbywają się w Toruniu na przemian.

Festiwal otworzy spektakl "Pogorzelisko" (na zdjęciu) Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Cezarego Ibera. To opowieść o podróży, która odkryje przed rodzeństwem, Jeanne i Simone, historię ich matki, horror wojny, siłę przyjaźni, okrucieństwo zemsty i siłę wybaczania, a w końcu ich własne pochodzenie. Początek spektaklu 20 maja o godz. 17.00 (Teatr im. Wilama Horzycy, Pl. Teatralny 1, duża scena).

Natomiast o godz. 20.45, na małej scenie Teatru Horzycy swój reżyserki debiut w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, zaprezentuje Jakub Skrzywanek ze spektaklem "Cynkowi chłopcy" na podstawie reportażu laureatki Literackiej Nagrody Nobla - Swietłany Aleksijewicz.

Wcześniej, o godz. 16.00 w teatralnej kawiarni "Wejściówka" odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Tomka Tyndyka "Labirynt / The Maze", aktora TR Warszawa.

O godz. 22.30 czeka nas natomiast widowisko w plenerze - grupa Be Fire oraz Chór Akademicki UMK, zaprezentuje spektakl w reżyserii Niko Niakasa, aktora Teatru Horzycy. Czy debiutanci podpalą teatr? Dowiecie się w sobotę na placu przed Teatrem. Wstęp wolny.

W programie festiwalu znalazły się także spektakle z TR Warszawa ("Ewelina płacze"), Teatru Muzycznego w Gdyni ("Kumernis czyli o tym, jak świętej panience broda rosła"), spektakl koprodukcji Teatru Kochanowskiego z Opola i Teatru Współczesnego w Szczecinie ("Ślub"), Teatru Polskiego w Bydgoszczy ("Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy"), Teatru Polskiego w Poznaniu ("Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii"), Teatru Żeromskiego w Kielcach ("Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"), Teatru Bogusławskiego w Kaliszu ("Tragedia Coriolanusa"), Teatru Kochanowskiego w Opolu ("Coś pomiędzy"), Teatru Fredry w Gnieźnie ("Piaskownica") oraz Kolektywu Supernova ("Pospolite żywoty martwych Polaków").

W jury festiwalu zasiądzie Adam Orzechowski, Juliusz Chrząstowski i Jacek Wakar.