powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Wesele" w ramach "Teatru powszechnego"

Centrum Kultury Zamek zaprasza 25 maja na pierwszą z tegorocznych premier w ramach programu "Teatr powszechny". Janusz Stolarski wraz z członkami pracowni teatralnych działających przy "Domach pod fontanną", przygotowuje "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Po fantastycznej "Niszy" zrealizowanej w 2016 roku przez Janusza Stolarskiego z członkami pracowni teatralnych działających przy "Domach pod fontanną", artyści postanowili pracować wspólnie dalej przygotowując kolejny spektakl. Tym razem sięgnęli po wielką literaturę.

- Ponad sto lat temu Wyspiański w "Weselu" dokonał wiwisekcji polskiego społeczeństwa. Nie oszczędził nikogo. Z szaf powyciągał polskie trupy, rozszarpał stare i nowe rany. Postawił diagnozę, dając szansę na terapię - nikt jej jednak nie podjął. Przeciwnie - obrażeni goście bronowickiego wesela na krakowskiej premierze, przeklinali autora. Ponad sto lat, a dla nas diagnoza Wyspiańskiego wciąż brzmi prawdziwie. Zapraszamy gości na "Wesele" - Janusz Stolarski (na zdjęciu).

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu "TEATR POWSZECHNY" - całorocznego, autorskiego programu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, na który składają się spektakle tworzone przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem.

**

Janusz Stolarski - aktor, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie. Występował w: Drugim Studio Wrocławskim, Państwowym Teatrze w Kielcach, Teatrze Polskim w Poznaniu, grupie teatralnej Sekta Lecha Raczaka, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Studio w Warszawie i Orbis Tertius Trzecim Teatrze Lecha Raczaka. Gościnnie brał udział między innymi w spektaklach "Don Juan" i "tryptyk wyspiański" w Teatrze Starym w Krakowie, "Rzeźnia Lila Róż" Teatru Usta Usta w reżyserii Marcina Libera oraz "Przypadki Pana von K." Polskiego Teatru Tańca. Od 1994 roku współtworzy Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT. Jest laureatem wielu nagród za monodramy. Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą (Niemcy, Rumunia, Mołdawia, Hiszpania, Francja). Od 2016r. współpracuje z Teatrem pod Fontanną w ramach zamkowego projektu "Teatr powszechny".

--

Teatr pod Fontanną składa się z członków pracowni teatralnych działających przy "Domach pod fontanną" - dwóch ośrodkach zajmujących się rehabilitacją społeczno-zawodową osób po kryzysach psychicznych.