powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kalisz. Weekend otwarcia KST za nami. Od środy mistrzowie

Występem bydgoskiego Teatru Polskiego rozpoczęła się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. A już w środę (17 maja) blok mistrzowski otworzy spektakl "Wieloryb The Globe", w którym zobaczymy Krzysztofa Globisza powracającego na scenę po ciężkiej chorobie.

KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Wydarzenie potrwa do niedzieli (21 maja).

Kaliskie Spotkania Teatralne to jedyny w Polsce festiwal poświęcony aktorom i sztuce aktorskiej. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego i w innych lokalizacjach na terenie Kalisza przez ponad tydzień (13-21 maja) odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze osiągnięcia rodzimej sztuki scenicznej. Najważniejszym elementem wydarzenia jest program konkursowy. W tym roku aż 8 zespołów teatralnych z całej Polski walczy o Grand Prix przyznawane przez jury profesjonalne oraz nagrodę przyznawaną przez kaliską publiczność.

Zaangażowanym społecznie i politycznie spektaklem "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" [na zdjęciu] rozpoczęła się w sobotę tegoroczna edycja wydarzenia. Przedstawienie przywołujące postaci zapomnianych kobiecych bohaterek bogate było również w nawiązania do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Publiczność nagrodziła spektakl owacjami na stojąco.

Uzupełnieniem programu głównego, jak co roku, będą pokazy mistrzowskie. Są to prezentacje wybitnych kreacji największych gwiazd polskich scen. W tym roku do Kalisza przyjadą Krzysztof Globisz, Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Jan Peszek. Już w środę (17 maja) odbędzie się pierwszy pokaz mistrzowski - "Wieloryb the Globe" w reżyserii Evy Rysowej. Przedstawienie opowiada historię wyrzuconego na brzeg oceanu wieloryba, któremu pomocy udzielają dwie działaczki Greenpeace'u. Spektakl to 100-minutowe spotkanie z doskonałą kreacją Krzysztofa Globisza. Przedstawienie oparte na tekście Mateusza Pakuły dedykowane jest odtwórcy głównej roli, który powraca na scenę po ciężkiej chorobie. Drugim pokazem mistrzowskim będzie farsa "Kto nas odwiedzi", w której zobaczymy doskonały duet aktorski - Jadwigę Jankowską-Cieślak i Jana Peszka. Spektakl w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego prezentuje historię starszego państwa - milady i jej lokaja, którzy od lat w noc sylwestrową praktykują nietypowy rytuał. Pokaz zaplanowany jest na niedzielę (20 maja).

Przed nami jeszcze 7 dni festiwalowych emocji i 11 spektakli. Pokazom przedstawień towarzyszy również bogaty program dodatkowy, na który złożą się koncerty, czytania dramatów i spotkania z artystami. Sprzedaż biletów odbywa się za przez stronę internetową www.kaliskie.org/bilety oraz w kasach kaliskiego teatru. Ceny wahają się między 25 zł a 70 zł. Miłośnicy teatru mogą także nieodpłatnie wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących KST, takich jak spotkania z twórcami, koncerty i wieczorne imprezy.