powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. "Bystronogi" z Moskwy na finał XXIV BFO

W niedzielę 14 maja o godz. 18. Opera Nova zaprasza na ostatnie przedstawienie XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego w wykonaniu artystów Moskiewskiej Opery Kameralnej.

Tak wspomina swą wizytę w legendarnym już teatrze nestor polskich krytyków muzycznych, Józef Kański: "...Miałem za to szczęście oglądać spektakl przygotowany w roku 1978 w Moskiewskiej Operze Kameralnej, działającej podówczas w podziemiach jakiejś czynszowej kamienicy na obrzeżach Moskwy, w warunkach niemal konspiracyjnych. Odnośne władze, rzecz jasna, wiedziały o działalności teatru, ale przyznawały się do tego bardzo niechętnie. Oficjele indagowani przez cudzoziemca - choćby takiego, jak ja - wręcz podawali w wątpliwość istnienie takiej placówki. "A skąd się pan w ogóle o czymś takim dowiedział? - słyszałem w odpowiedzi na oględne, lecz uporczywe interpelacje. (...) Jednakże - dzięki informacjom od zaprzyjaźnionych muzyków - wiedziałem już swoje i znałem adres. Szczęście uśmiechnęło się do mnie zresztą podwójnie: pierwszy raz, gdy - znowu z pomocą moskiewskich przyjaciół - udało mi się zdobyć bilet na przedstawienie Rozpustnika, co graniczyło z cudem, jako że salka podziemnego teatru mogła pomieścić niespełna setkę widzów, a drugi raz, gdy okazało się, że przedstawienie opery Strawińskiego, po mistrzowsku wyreżyserowane przez Borysa Pokrowskiego i dynamicznie prowadzone niezawodną batutą Gennadija Rożdiestwienskiego, było doskonałe pod każdym względem" (Ruch Muzyczny 2010).

"Bystronogi" (oryg. Chołstomier) - opera Wladimira Kobekina jest nowym odczytaniem literackiego arcydzieła Lwa Tołstoja. Bohaterem i narratorem opowiadania Lwa Tołstoja jest koń, Bystronogi. Nie ma jednak wątpliwości, że opowieść ta dotyczy tego wszystkiego, co bliskie każdemu człowiekowi. Symboliczne przeniesienie dramatu ludzkiego na postać zwierzęcia, czyni to wyznanie jeszcze bardziej poruszającym, bo nie chronią bohatera żadne ludzkie prawa. To prawdziwie rosyjska opera, łącząca najlepsze tradycje muzyczne od Glinki po Strawińskiego i Szostakowicza. Koloryt muzyki zadziwiająco współgra z obrazami z powieści i przejawia się w melodiach: zdaje się znajomych i jednocześnie brzmiących współcześnie. Kobekin, zaliczany do najlepszych współczesnych twórców operowych Rosji, trzykrotny laureat ważkiej nagrody "Złotej maski", doświadczony dramaturg, mądrze rozkłada akcenty, każąc widzom z zapartym tchem przeżywać pełen zmian, radości i rozczarowań los Bystronogiego.

Światowa prapremiera opery odbyła się w 2012 r. w Moskiewskiej Operze Kameralnej, której Zespół mamy zaszczyt gościć po raz drugi w historii Bydgoskich Festiwali Operowych. Podwójną rolę tytułową (młodego i starego Chołstomiera) wykonywać będą Aleksander Polkownikow i Aleksiej Morozow. Za pulpitem dyrygenckim stanie Wladimir Agronskij.

Na spektaklu obecny będzie także kompozytor. Wladimir Kobekin następnego dnia (poniedziałek) wygłosi wykład dla studentów Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.