powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Balet z Wilna w hołdzie dla Edith Piaf na BFO

W kilka tygodni po wileńskiej premierze, Litewski Teatr Opery i Baletu zaprezentuje na XXIV Bydgoskim Festiwalu Operowym spektakl "La Piaf" w choreografii Maura Bigonzettiego. Spektakle odbędą się 9 i 10 maja o godz. 19.

Choreografie Maura Bigonzettiego, współczesnego twórcy o międzynarodowej sławie są pełne humoru, wrażliwości, wykorzystują klasyczną technikę do nowoczesnych form. Jego język tańca jest niezwykle dynamiczny i tworzy wspaniałe obrazy. Artysta w swych pracach składa hołd wspaniałym twórcom: ich bohaterami są Bach, Caravaggio, Mozart. Najnowszą kreacją choreografa jest ProgettoHaendel w Teatro alla Scala w Mediolanie.

Z kolei najnowsza pozycja repertuarowa wileńskiego Baletu to "La Piaf", której libretto stanowi biografia legendarnej francuskiej pieśniarki. Tancerze wykonują ją do odtwarzanej z taśmy muzyki m.in. Jacquesa Brela, Gabriela Faure, Maurice'a Ravela, Francisa Poulenca i samej Edith Piaf. Bigonzetti pokazywał już "La Piaf" w wykonaniu Baletu Staatsoper z Hanoweru. Balet ten zobaczymy na 24. Bydgoskim Festiwalu Operowym w kilka tygodni po wileńskiej premierze, jest to jedyny tytuł baletowy tegorocznego BFO - "La Piaf" wykonana zostanie we wtorek i środę (9 i 10 maja - o godz. 19).

Litewski Teatr Opery i Baletu odwiedzał Bydgoszcz już dwukrotnie. W tym roku reprezentuje go zespół Baletu, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Pastor.