Bytom. O tańcu - w cyklu Porozmawiajmy o Operze

Najbliższe spotkanie - 14 maja o godz. 16.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura w nawiązaniu do obchodzonego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca - poświęcone będzie właśnie sztuce tańca, a gośćmi Violetty Rotter-Kozery - dwóch wybitnych polskich choreografów: Henryk Konwiński i Emil Wesołowski oraz Ewa Głowacka - primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, obecnie pedagog Polskiego Baletu Narodowego.

Podczas majowego spotkania zaprosimy naszych gości do świata jednego z najbardziej fascynujących widowisk teatralnych; przyjrzymy się zarówno historii pojawienia się baletu na scenie, jak i najpopularniejszym spektaklom baletowym i ich twórcom. Henryk Konwiński, Emil Wesołowski i Ewa Głowacka opowiedzą o pasji, dzięki której ich przyjaźń przetrwała długie lata, ale także o odmiennych poglądach na rolę tańca w operze.

Przypomnijmy, iż bohaterami zainaugurowanego w marcu br. cyklu spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru. Gospodarz cyklu - związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera - zaprasza ciekawych i nietuzinkowych ludzi, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego, zdradzają tajemnice tworzenia - od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Przedstawiamy trendy we współczesnym teatrze operowym, ale nie zapominamy też o historii i tradycji. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem.

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 32 396 68 15, 396 68 77.

Cykl spotkań "POROZMAWIAJMY O OPERZE.." odbywa się w ramach projektu "OPERA BLISKO CIEBIE" - lekcji teatralnych dla uczniów szkół podstawowych o ograniczonym dostępie do kultury". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego