powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Prapremiera "Kurska" Pawła Huellego na "Darze Pomorza"

Najnowsza sztuka Pawła Huellego "Kursk", to inspirowana faktami wstrząsająca historia katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa. Prapremiera odbędzie się 6 maja na żaglowcu "Dar Pomorza".

Najnowocześniejsza łódź podwodna z napędem atomowym, na której doszło do wybuchu, zbyt długo pozostawała pod wodą. Ostatecznie wrak wyciągnięto z wody dopiero po upływie roku. Na pokładzie było 118 członków załogi. Nikt nie przeżył. "Kursk" to opowieść o ich ostatnich dramatycznych chwilach, o osobistych tragediach ich rodzin, przed którymi ukrywano fakty, a także o decyzjach władz i nieodwracalnych konsekwencjach tych decyzji.

Krzysztof Babicki: - Minęło kilkanaście lat od zatonięcia "Kurska", ale sprawa nadal jest bardzo tajemnicza i prowokuje wiele pytań. To stwarza dla dramaturga i dla teatru możliwość konstrukcji dramatycznej. Tragedia rosyjskiej łodzi podwodnej jest oczywiście podstawowym tematem sztuki, ale my opowiadamy tę historię w szerszym kontekście historycznym. Paweł Huelle w swojej sztuce opiera się na autentycznych wydarzeniach, także na odnalezionych dokumentach, ale oczywiście wiele postaci w dramacie, wiele scen to literacka fikcja. W przypadku "Kurska" nie mogę nie wspomnieć o tym, że Huelle jako dramaturg Teatru Miejskiego w Gdyni wszystkie role pisał dla konkretnych aktorów naszego teatru. Spektakl realizujemy w klaustrofobicznej przestrzeni "Daru Pomorza". Oczywiście, w pewnym sensie, umiejscowienie akcji na okręcie nie jest przypadkowe.

***

Miło nam poinformować, że dramaturg naszego teatru Paweł Huelle otrzymał Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną 2017.

To nagroda przyznawana przez marszałka województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury.

Paweł Huelle otrzymał ją "za wybitną twórczość literacką, powieści, opowiadania, sztuki teatralne, eseje, zawsze mocno związane z Gdańskiem i Pomorzem. Za mistrzowskie konstruowanie wątków łączących nasz region z kulturą europejską oraz za twórczość, która pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie".