powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Hiob" Woskriesinnia u Słowackiego

Dziś o 18-tej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego gościnnie wystąpi Lwowski Teatr Woskriesinnia, który zaprezentuje spektakl "Hiob" do tekstu Karola Wojtyły.

Sztuka ta została napisana przez Karola Wojtyłę w 1940 roku pod wpływem doświadczeń z września 1939 roku. Należy do tej części twórczości, która nawiązuje swą treścią do Starego Testamentu.

Przedstawienie zachwyca obrazem, wielogłosowym śpiewem , ruchem, niepowtarzalną scenografią i kostiumami. Widowiskowy charakter spektaklu pomaga aktorom wyrazić niezmienność ludzkiej natury i boską wierność obietnicy nagrody.

Spektakl grany jest w języku ukraińskim i polskim.

Miejski Teatr Woskriesinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę.

Teatr "Woskriesinnia" pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna - absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITES bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. Każda premiera dla Jarosława Fedoryszyna jest poszukiwaniem od zera najwłaściwszych środków wyrazowych i budowaniem formuły Teatru, bliskiego sercu, i wyrażającego niepokój czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć.