powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. "Ciało, myśl, uczucia" czyli tydzień z tańcem

W sobotę, 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. W Bielsku-Białej dzień ten wzbogacany jest wydarzeniami realizowanymi w projekcie "TyDzień Tańca", wszechstronnie promującymi sztukę baletu, jednoczącymi wokół idei tańca artystów wielu dyscyplin.

Od 2008 roku TyDzień Tańca organizowany jest przez Studio Tańca Entrée. Pomysłodawczynią, organizatorką i uczestnikiem wielu wydarzeń jest Aleksandra Skowrońska, tancerka i założycielka Studia Tańca Entrée. Program tegorocznego Tygodnia Tańca pod hasłem "Ciało, myśl, uczucia" wypełnią: wernisaż wystawy fotografii, koncert skrzypcowy, warsztaty artystyczne, głośne czytanie baśni muzycznej i cykl wykładów.

- Człowiek żyjący w z zgodzie z samym sobą, uważa swoje ciało za piękne i użyteczne, rozumiejąc je, ceniąc i pracując nad jego rozwojem. Jest w równie dobrym kontakcie ze swoją czułością jak i ze swoją siłą, potrafi je odróżnić. Jeśli potrafimy kochać siebie samych, to zwykle potrafimy także kochać innych. W świecie, w którym dominuje chęć posiadania, sztuka dobrego życia nie jest łatwa do opanowania. Warto poświęcić chwilę na kulturę wyższą, odkryć lub odszukać piękno tak bardzo związane z ciałem, czyli sztukę baletu" - mówi Aleksandra Skowrońska.

W piątek, 28 kwietnia o godz. 18.00 w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa fotografii Pawła Mszycy "Doskonałe". W sesji zdjęciowej uczestniczyły adeptki sztuki baletu z Bielska-Białej i okolic.

- Chciałem sfotografować balet na łonie przyrody. Zazwyczaj widzimy piękne ciała tancerzy w zamkniętych pomieszczeniach. Byłem ciekaw, jak tancerki baletowe w swych ascetycznych strojach odnajdą się w obiektywie aparatu w przyrodzie - opowiada autor wystawy "Doskonałe" - Paweł Mszyca, 37-letni bielszczanin, podróżnik, grafik komputerowy, laureat kilku konkursów fotograficznych.

Po wernisażu rozpocznie się koncert skrzypcowy w wykonaniu Piotra Sadowskiego. Muzyka będzie wprowadzeniem do wykładu dr. hab. Wiesława Wójcika, filozofa i matematyka pt. "Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka".

W maju w Galerii Bielskiej BWA, w projekcie Tygodnia Tańca, odbędą się wykłady teologów Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelickiego: ks. dr. Marka Studenskiego, wikariusza generalnego diecezji bielsko-żywieckiej i wykładowcy pedagogiki (12 maja, godz. 18.30) oraz ks. dr. hab. Marka Uglorza, biblisty, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (19 maja, godz. 18.30) na temat znaczenia ciała w odniesieniu do religii i filozofii, a także w codziennym życiu.

"Tańcem można życiu i światu przywrócić harmonię pomiędzy duchowością i cielesnością; zobowiązaniem i swawolą; męskością i kobiecością; dorosłością i dziecięcością; kosmosem i chaosem; czasem i wiecznością. Kwintesencją tańca jest balet - taniec aniołów" mówi Marek Uglorz.

W programie Tygodnia Tańca nie brakuje propozycji dla najmłodszych. W sobotę, 29 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA o godz. 10.00 warsztaty artystyczne dla dzieci poprowadzi Małgorzata Krzempek. Będą wykonywane fragmenty kostiumów (m.in. skrzydła) dla młodych tancerek i tancerzy w rolach postaci z baśni muzycznej Siergieja Prokofiewa "Piotruś i wilk". Głośne czytanie baśni Prokofiewa wraz z jej taneczną interpretacją rozpocznie się po zakończeniu warsztatów.

Na wszystkie wydarzenia 10. Tygodnia Tańca w Galerii Bielskiej BWA wstęp jest bezpłatny po rezerwacji telefonicznej w sekretariacie galerii, pod nr tel. 33 812 58 61 - od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00.

Organizator: Studio Tańca Entrée. Współorganizator: Galeria Bielska BWA.

Kalendarium Tygodnia Tańca 2017 w Galerii Bielskiej BWA

28 kwietnia, piątek, od godz. 18.00 wernisaż wystawy fotografii Pawła Mszycy "Doskonałe", koncert skrzypcowy Piotra Sadowskiego, wykład dr. hab. Wiesława Wójcika "Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka".

Wystawa trwa do 21 maja.

29 kwietnia, sobota, od godz. 10.00 - warsztaty artystyczne prowadzone przez Małgorzatę Krzempek , głośne czytanie i interpretacja taneczna "Piotrusia i wilka" Sergieja Prokofiewa

12 maja, piątek, godz. 18.30 - wykład ks. dr. Marka Studenskiego "W drodze ku pełni człowieczeństwa . Taniec w procesie pełnego rozwoju człowieka"

19 maja, piątek, godz. 18.30 - wykład ks. dr. hab. Marka Uglorza