powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Musical "Człowiek z La Manchy" po raz 150

Po raz 150. zaprezentowany zostanie w sobotę 22 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi musical "Człowiek z La Manchy". Po raz 100. w tytułowej roli Don Kichota zaprezentuje się solista i dyrektor artystyczny teatru - Zbigniew Macias.

Musical "Człowiek z La Manchy" Mitchella Leigha od lat grany jest na całym świecie. Opowieść o Don Kichocie rozgrywa się w dwóch planach: w sewilskim więzieniu i w La Manchy - krainie przygód Don Kichota i Sancho Pansy.

Spektakl Teatru Muzycznego w Łodzi miał premierę w maju 1998 r. Był wydarzeniem sezonu artystycznego 1997/98 - otrzymał aż trzy Złote Maski: za reżyserię Waldemara Zawodzińskiego, za scenografię Zawodzińskiego i Marii Balcerek oraz za najlepszą rolę męską Zbigniewa Maciasa.

Dyrektor Teatru Muzycznego Grażyna Posmykiewicz w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że choć wprzyszłym roku minie 20 lat od premiery musicalu, to nadal cieszy się on ogromnym powodzeniem. - Są widzowie, którzy oglądali "Człowieka z La Manchy" po kilka, czy kilkanaście razy - powiedziała. Według niej to bardzo ważne przedstawienie w repertuarze teatru, bo ciągle aktualne jest jego przesłanie.

W teatrze zwracają uwagę, że historia o błędnym rycerzu Don Kichocie z Manchy to jedna z najpiękniejszych legend. To również jedna z najbardziej wzruszających opowieści o mądrości i głupocie, o marzeniach i rzeczywistości, a także o teatrze i życiu.

W sobotę po raz setny w tytułowej roli Don Kichota zaprezentuje się solista i dyrektor artystyczny teatru - Zbigniew Macias (na zdjęciu).

Macias ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w 1982 r. Był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 1992 r. jest solistą Opery Narodowej w Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach operowych m.in. w Niemczech, Austrii, Francji czy w Chinach. Jako reżyser zadebiutował w Nowym Teatrze w Słupsku inscenizacją "Skrzypka na dachu" J. Bocka.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Łodzi.

Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.