powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Rusza projekt "Teatralny Ty-Dzień Dziecka"

"Teatralny Ty-Dzień Dziecka" to prezent, który Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie przygotował dla dzieci z województwa zachodniopomorskiego.

Projekt realizowany jest we współpracy z teatrami z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji oraz ze szczecińskimi instytucjami i stowarzyszeniami. Jego najważniejsze założenie to połączenie sztuki z teatralną zabawą i działaniami edukacyjnymi oraz stworzenie przestrzeni, w której wszyscy - dorośli i dzieci, artyści i widzowie, Polacy i goście zagraniczni - będą mogli wymieniać się refleksjami, doświadczeniami i pomysłami związanymi z teatralną i okołoteatralną działalnością skierowaną do młodych odbiorców, a także będą się po prostu dobrze bawić.

Projekt ma charakter interaktywny i interdyscyplinarny. Część artystyczną stanowią: spektakle Pleciugi (prapremiera polskiej sztuki "Wodna opowieść" autorstwa Maliny Prześlugi i w reżyserii Roberta Drobniucha i spektakl "A kuku!") oraz osiem spektakli zagranicznych: "Brzydkie kaczątko" (Teatret Lampe, Dania), "Flora i fauna" (Dance Theatre Hurjaruuth, Finlandia), "Głupole" (Teatteri Mukamas, Finlandia), "Vera i woda" (Bíbí og Blaka, Islandia), "Dzień pod pierzynką" (Handbendi Brúđuleikhús, Islandia), "Metamorfoza" (National Theater of Iceland, Islandia), "Drzewo" (Kompani 13, Norwegia) oraz "Puszka! Opowieść o przyjaźni" (ZebraDans, Szwecja). W większości są to polskie premiery. Spektakle skierowane są do różnych grup wiekowych i wykorzystują rozmaite techniki teatralne - od tradycyjnego teatru lalek po m.in. teatr tańca.

Część edukacyjno-animacyjną tworzą warsztaty, spotkania oraz działanie w cyberprzestrzeni. Młodsze i starsze dzieci wezmą udział w artystycznych warsztatach teatralnych oraz plastyczno-językowych warsztatach "Słowo i obraz", podczas których stworzą ilustracje do siedmiojęzycznego (polsko-duńsko-fińsko-islandzko-norwesko-szwedzko-angielski) słownika. Słownik ten będzie później dystrybuowany w Polsce i wszystkich krajach partnerskich. Najnaje w wieku od 6 do 12 miesięcy wraz z rodzicami zaprosimy na warsztaty "Szumy i pluski", poświęcone wspólnemu, rodzinnemu poznawaniu rzeczywistości oraz tworzeniu prostych zabawek.

Zainteresowani kulturą skandynawską mogą przyjść na spotkania "Nie tylko Wikingowie", prowadzone przez Koło Naukowe "Viking" Uniwersytetu Szczecińskiego. Dla miłośników wspólnej lektury przygotowaliśmy spotkania czytelniczo-kulturalne "FIKa czytelnicza", współorganizowane przez Kluboksięgarnię FIKa. Tym zaś, którzy lubią buszować w Internecie, proponujemy polsko-angielski blog "MaMaMaBlog", poświęcony wychowywaniu dzieci, edukacji przez sztukę i związanych z tym zjawiskach.

Punktem kulminacyjnym teatralnego tygodnia stanie się "Teatralne jam session" - wspólna teatralna zabawa, w której każdy będzie mógł wziąć udział.

To jednak nie koniec działań projektu: po wakacjach zaprosimy wszystkich na dwie wystawy (jedną w przestrzeni miejskiej, a drugą w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie) i zaprezentujemy "Teatralnik" - gazetkę podsumowującą projekt. Przygotowany zostanie także film dokumentujący działania projektu; ponadto kontynuowany będzie "MaMaMaBlog".

W środę 19 kwietnia 2017 w Teatrze Lalek "Pleciuga" odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie zaprezentowano szczegółowy program działań projektu.

W piątek 21 kwietnia o godzinie 16.15 rozpoczyna się sprzedaż biletów. Bilety na wszystkie spektakle kosztują tylko 5 złotych. Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki. Na spotkania - wstęp wolny.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt wsparty przez Miasto Szczecin

Grafika: Kaja Depta-Kleśta