powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Kolejni artyści, którzy zagoszczą na Dniach Sztuki Współczesnej

Do Białegostoku powraca Teatr Biuro Podróży! Twórcy legendarnego spektaklu "Carmen Funebre", po raz kolejny zmierzą się z trudnym tematem wojny.

"Cisza w Troi" to przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.

Ludomir Franczak przedstawi projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Punktem wyjścia "Życia i śmierci Janiny Węgrzynowskiej" jest postać artystki, która całkowicie poświęciła się pracy twórczej, pozostając zarazem osobą nieznaną publiczności i środowisku artystycznemu. Franczak stawia pytania: Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały?

Studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka - syn, w którym trwa nieustająca walka o władzę, o dominację, o swoje JA, zaprezentuje Centrala 71/Supernova. Spektakl muzyczny "Matka Gyubala Wahazara"[na zdjęciu] otrzymał główną nagrodę Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!

Dni Sztuki Współczesnej w galerii R5! Istnienie galerii to permanentny proces, który zapoczątkowała ekspozycja poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Wystawa "Uparta obecność" to kolejny krok - biorący w niej udział Magdalena Franczak i Paweł Matyszewski, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy. Artyści zaproszą także na "Kwiatostany" - warsztaty, podczas których zostaną przygotowane kwiatowe wypieki.

Spektakle "Nazywam się wojna" (historie dzieci, które doświadczyły koszmaru wojny) oraz "Amor Omnia Vincit" (opowieść o życiu pisarza Hansa Christiana Andersena) zaprezentują w ramach DSW aktorzy z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, a Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi dzieci od lat dwóch do 102 na spektakl plenerowy "TUWIM Julek - PARA buch, FRAZY w ruch" według scenariusza Marty Guśniowskiej. Poznamy dzieciństwo niesfornego Tuwima Julka, a wszystko to w otoczeniu mobilnej scenografii, z wysmakowanymi lalkami i brawurową muzyką Jacka Budynia Szymkiewicza, doskonale znanego z zespołu Pogodno.

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi widzów na jeszcze jeden spektakl - "Joanna.Johanna.Johanan". Spektakl z muzyką na żywo Jacka Mazurkiewicza, który mogą także obejrzeć starsze dzieci (wiek: 12+), opowiada o znalezionej w poniemieckim domu na Dolnym Śląsku pięknej lalce Wraz z twórcami będziemy się zastanawiać, kim była jej właścicielka, a może właścicielki? Jakie były ich losy?

Zapraszamy!

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury

www.bok.bialystok.pl

www.facebook.com/dsw