Toruń. Bilety na "Pierwszy Kontakt" od poniedziałku

Teatry z całego kraju będą mówić o wojnach, przemocy, uprzedzeniach, kobietach i naszej współczesności. Od poniedziałku będzie można kupować bilety na IV Festiwal Debiutantów "Pierwszy Kontakt".

«- Wybieramy spektakle z udziałem lub w reżyserii debiutantów, ale to nie jest jedyne kryterium. Przedstawienie musi być jednocześnie dobre - mówi Bartosz Zaczykiewicz, zastępca dyrektora Teatru im. Horzycy do spraw artystycznych.

Dwanaście spektakli z ponad sześćdziesięciu zgłoszonych teatralna komisja zakwalifikowała na IV Festiwal Debiutantów "Pierwszy Kontakt", który potrwa w Toruniu od 20 do 26 maja. Przypomnijmy, że od kilku lat ten ogólnopolski przegląd Teatr Horzycy organizuje na zmianę z międzynarodowym "Kontaktem".

Będzie zatem Szekspir - "Tragedia Coriolanusa" z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu w reżyserii debiutantki Marty Streker.

Będzie "Ślub" [na zdjęciu] Gombrowicza przygotowany przez Teatr im. Kochanowskiego z Opola i Teatr Współczesny ze Szczecina, a wyreżyserowany przez jedną z najwybitniejszych polskich twórczyń scenicznych Annę Augustynowicz.

Będą dwa przedstawienia na podstawie reportaży białoruskiej noblistki Swiatłany Aleksijewicz. Jej "Cynkowych chłopców" - o radzieckich żołnierzach na wojnie w Afganistanie - w teatrze w Wałbrzychu wyreżyserował debiutant Jakub Skrzywanek. A książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" również debiutująca reżyserka Elżbieta Depta zaadaptowała na scenę teatru kieleckiego.

Będzie okazja obejrzenia głośnego autorskiego przedstawienia debiutantki Anny Karasińskiej "Ewelina płacze" z TR Warszawa czy "Żon stanu, dziwek rewolucji, a może i uczonych białogłów" Jolanty Janiczek w reżyserii Wiktora Rubina z teatru w Bydgoszczy.

Zaproszono oryginalne przedstawienie muzyczne Agaty Dudy-Gracz "Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła" (w głównej roli Magda Kumorek) z gdyńskiego Teatru Muzycznego. Przyjadą teatry z: Rzeszowa (ze znów dotykającym tematu wojny "Pogorzeliskiem"), Poznania ("Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii"), Opola ("Coś pomiędzy"), Gniezna ("Piaskownica"), Częstochowy ("Pospolite żywoty martwych Polaków").

Do jury zaproszono reżysera Adama Orzechowskiego, aktora Juliusza Chrząstowskiego i krytyka Jacka Wakara.

Konkursowi towarzyszyć będą: plenerowy teatr ognia, koncert muzyki elektronicznej, czytanie debiutanckich dramatów i wystawa fotograficzna.

Wstęp na "Pierwszy Kontakt" będzie można sobie zapewnić już od poniedziałku 24 kwietnia. Pojedyncze bilety kosztują od 15 do 50 zł. Za karnet na cały festiwal płaci się 300 zł, a karnety na trzy spektakle są po 60 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego