powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Ewa Makomaska w spektaklu muzycznym "Anda"

Spektakl muzyczny "Anda" w wykonaniu Ewy Makomaskiej, w Teatrze Polskim w Warszawie - ocenia Witold Sadowy.

Na dole w kawiarni Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie cieszy się zasłużonym powodzeniem znakomity spektakl muzyczny "Anda". Przywołujący pamięć o pierwszej kobiecie, która w roku 1913 ośmieliła się stanąć za pulpitem dyrygenckim i poprowadzić orkiestrę, wywołując skandal.

Anda Kitscmann (1885-1967), w której postać wciela się Ewa Makomaska, śpiewając jej piosenki, była wszechstronnie utalentowaną osobą. Aktorką, kompozytorką, dyrygentem i autorką licznych tekstów kabaretowych. Pisała je dla Poli Negri, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Ludwika Sempolińskiego i Ireny Kwiatkowskiej.

"Anda" w wykonaniu Ewy Makomaskiej z udziałem Zbigniewa Rymarza powstała na podstawie przemyśleń i rozmów, jakie przeprowadziła wykonawczyni tego przedstawienia z wybitną aktorką krakowską Martą Stepnicką. Po wojnie Anda znalazła się w Krakowie. W roku 1946, razem z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Marianem Eile otwierała pierwszy powojenny Kabaret "7 kotów ". Napisała dla niego większość tekstów. Wśród nich dla Ireny Kwiatkowskiej. Gwiazdy tego teatru.

Od strony muzycznej "Andę" opracował i przygotował Zbigniew Rymarz. Zasłużony pianista i kompozytor. Od lat dbający o pamięć "podkasanej Muzy".

Ewa Makomaska jako gwiazda tego przedstawienia i wykonawczyni piosenek autorstwa Andy Kitschmann z wielkim talentem i klasą prezentuje je publiczności. Jest pełna uroku. Znakomicie czuje epokę i kabaret. W każdej piosence jest wspaniała. Zmienia się wraz z pięknymi kostiumami, których ma mnóstwo. Widownia przyjmuje ją entuzjastycznie a artystka nie szczędzi jej bisów. To piękny i niezapomniany wieczór. Polecam go Państwu. A tak na marginesie - to może by warto było przenieść go na Scenę Kameralną Teatru Polskiego ?