powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Wracają "Dziady po Białoszewskim"

Na scenę Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, po dłuższej nieobecności, wraca spektakl "Dziady po Białoszewskim". Jego twórcami są laureaci zorganizowanego przez Teatr Kubuś ogólnopolskiego Konkursu dla Debiutantów.

Spektakl zrealizowany został w ramach projektu "Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego twórcami są laureaci zorganizowanego przez teatr "Kubuś" ogólnopolskiego Konkursu dla Debiutantów.

Za reżyserię odpowiada autorka konceptu i scenariusza - Anna Retoruk, za scenografię - Justyna Banasiak, a muzykę - Paweł Sowa.

W 2016 roku spektakl otrzymał NAGRODĘ TAJNEGO JURORA na VII Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie.

Spektakl okazał się dużym sukcesem. Jego wysoką wartość artystyczną potwierdzają najbliższe międzynarodowe festiwale, na których zostanie pokazany:

Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie,

Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej,

Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku.

Przedstawienie zakwalifikowało się również do II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", zorganizowanego przez MKiDN oraz Instytut Teatralny w Warszawie.

"Dziady po Białoszewskim" to spektakl:

NIECODZIENNY, choć ściśle związany z banałem i codziennością. To właśnie one zachwycały wyjątkowego poetę i prozaika Mirona Białoszewskiego, który jest bohaterem spektaklu. Scenariusz powstał w oparciu o jego dziennik "Chamowo" i utwory z tomu "Odczepić się".

ORYGINALNY, nie tylko ze względu na jedyną w swoim rodzaju twórczość artysty, ale też różnorodność scenicznych form. Spektakl zabiera nas w fascynujący świat poezji Białoszewskiego i dosłownie ożywianej materii. Ruchome książki, fotografie, obiekty? Oto prawdziwy teatr przedmiotu!

MŁODY, gdyż jego twórcami są debiutanci.

Zapraszając na spektakl, zapraszamy zatem na niecodzienne "spotkanie" z Mironem Białoszewskim, w młodej, oryginalnej interpretacji.

Spektakl będzie można zobaczyć:

23 kwietnia (niedziela) o godz. 18.00

24 kwietnia (poniedziałek) o godz. 10.00 i 13.00