powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Marszałkowskie 150 tys. zł na remont teatralnego dachu

Teatr im. Modrzejewskiej jest największym beneficjentem tegorocznych dotacji własnych samorządu województwa dolnośląskiego na renowacje i remonty zabytków. Przyznane 150 tys. zł wykorzystane zostaną podczas wakacji na drugi etap remontu dachu neorenesansowego obiektu oddanego do użytku przed 175 laty.

Nieremontowany przez wiele lat dach legnickiego teatru łatany był prowizorycznie i okazjonalnie. Szczególnie mocno ucierpiał w lipcu 2009 roku, kiedy nad Legnicą przeszła krótka, ale gwałtowna nawałnica, która poczyniła wielkie szkody w całym mieście. Od tego momentu dach systematycznie przeciekał przy okazji każdej większej ulewy. Dzwonek alarmowy rozległ się wiosną 2015 roku. Podczas jednego z przedstawień spektaklu "Iliada. Wojna" strugi wody lały się już nie tylko po ścianach, ale także na scenę i występujących na niej aktorów. Stało się jasne, że konieczna jest wymiana miedzianego poszycia i części drewnianej konstrukcji dachu.

Podniesiony przez dyrektora teatru alarm usłyszano w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim, który jest głównym organizatorem legnickiej sceny. Wojewódzki samorząd przyznał wówczas na remont dachu 180 tys. zł. Dodatkowe 32 tys. zł dołożył teatr z własnych środków, które pochodziły ze sprzedaży uszkodzonych fragmentów miedzianej blachy zdejmowanej z dachowego poszycia podczas remontu. Od początku było też jasne, że to dopiero pierwszy, najpilniejszy etap prac remontowych.

- Mam dla państwa dobrą wiadomość - zakomunikował w poniedziałek 10 kwietnia w siedzibie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy członek zarządu województwa dolnośląskiego Tadeusz Samborski. - Z tegorocznej puli środków z budżetu województwa na renowacje, rewaloryzacje i remonty zabytków postanowiliśmy przyznać legnickiemu teatrowi 150 tys. zł na drugi etap remontu dachu. To najwyższa tegoroczna dotacja dla jednego beneficjenta z naszego regionu. Dwa jubileusze, które w tym roku świętujecie (40 lat polskiej sceny dramatycznej w Legnicy i 175 lat teatralnego budynku), to dobra okazja, by docenić znaczenie teatru i wesprzeć go w potrzebie - dodał wicemarszałek.

Ogółem w roku 2017 na dolnośląskie zabytki samorząd wojewódzki przeznaczył z własnego budżetu (poza 70 mln zł przydzielonymi na zabytki przed dwoma tygodniami ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) 5 mln zł, które podzielone zostały na 146 podmiotów z 320 ubiegających się o te środki. Większość dotacji to kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (drugi po legnickim teatrze na liście obdarowanych jest Uniwersytet Wrocławski, który otrzyma 100 tys. zł na remont empory w Auli Leopoldina).

- Jeśli w przyszłym roku otrzymamy podobną kwotę, jak w roku bieżącym, to przystąpimy do trzeciego i już ostatniego etapu remontu naszego dachu - zadeklarował dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Neorenesansowy budynek legnickiego Teatru Miejskiego powstał w latach 1841-42 wg projektu Carla Ferdinanda Langhansa, twórcy m.in. teatrów we Wrocławiu, Szczecinie i Lipsku. Warto jednak wiedzieć, że główna scena i siedziba Teatru Modrzejewskiej to współcześnie zespół dwóch połączonych ze sobą obiektów zabytkowych. Nie tylko budynku teatralnego, ale też zbudowanego w latach 1737-1741 w stylu barokowym Starego Ratusza, który do roku 1928 był siedzibą władz miejskich Liegnitz.

--

Na zdjęciu: wicemarszałek Tadeusz Samborski i dyrektor Jacek Głomb