Zielona Góra. Lubuski wraca do klasyki

- Cieszę się, że wracamy do klasyki, pięknych kostiumów i dawnych obyczajów - mówi Robert Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiego. - W piątek premiera spektaklu "Oświadczyny/Niedźwiedź" Antoniego Czechowa.

«"Oświadczyny/Niedźwiedź" to dwa jednoaktowe "żarty sceniczne" Czechowa z 1888 r. Mimo swojego sędziwego wieku, nadal bawią i nie tracą na aktualności. W ostatnim czasie sięgnął po nie m.in. katowicki Teatr Korez, pora na wersję zielonogórskiej sceny - w debiutanckiej reżyserii absolwenta łódzkiej PWSFTviT, Juliusza Dzienkiewicza.

Powrót do dawnych obyczajów

- Choć relacje między ludźmi są dynamiczne, pełne napięć i zmagań, negocjacji - nie znaczy to wcale, że są przez to złe. Konflikt jest wręcz wpisany w historię, jaką tworzą kochankowie. Gdy przebywam z postaciami Czechowa, one nie tylko mnie bawią, ale również przypominają mi o tym, że w chaosie zwykłych ludzkich poczynań, pełnych nieporadności i nie do końca wyartykułowanych zamiarów, w tym bałaganie często sprzecznych pragnień, może urodzić się prawdziwe uczucie - mówi reżyser, Juliusz Dzienkiewicz.

Robert Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiego: - Czechow opowiada o rzeczach bardzo uniwersalnych, które nie tracą na aktualności. Ogromnie mnie cieszy, że wracamy do tak pięknych sztuk i kostiumów, dawnych obyczajów, klasycznego stylu i szarmanckich zachowań. Warto przypomnieć sobie tamtą atmosferę. Aktorzy mierzą się z trudnymi rolami, dochodzi do konfrontacji młodości i piękna z doświadczeniem i mądrością.

Tęsknota za klasyką

Cieszą się również aktorzy, którym dobrze napisana sztuka daje duże pole do popisu. - Marzyłam, żeby wrócić do Czechowa, bo praca z tekstem, który jest po prostu świetnie napisany, jest samą przyjemnością. Literatura rosyjska ma światową klasę, paradoksalnie, rzadko występuje w teatrach - mówi Joanna Koc (gra Natalię Stiepanowną).

- Tęsknota za klasyką i kostiumem pojawia się nie tylko u widzów, ale i wśród aktorów. To dlatego wielu z nas wybrało właśnie ten zawód, by się przebierać, naklejać wąsy i mówić piękne słowa. To dla nas, aktorów, ogromne wyzwanie - dodaje James Malcolm, który wciela się w postać Iwana Wasiliewicza Łomowa.

--

"Oświadczyny/Niedźwiedź" Antoniego Czechowa, premiera w Teatrze Lubuskim w piątek 7 kwietnia o godz. 19. Bilety po 60 zł. Kolejne spektakle 8, 9, 28, 29, 30 kwietnia o godz. 19. Bilety po 40 i 45 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego