powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Urodziny Dwutygodnika.com

Dwutygodnik.com, internetowy magazyn poświęcony kulturze wydawany przez Narodowy Instytut Audiowizualny świętuje dziś 8. urodziny.

Na przestrzeni kilku lat ukazało się ponad 200 numerów, a powołany do życia w 2009 roku magazyn stał się w krótkim czasie jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów kulturalnych w Polsce. Magazyn wydał właśnie "Efekt ekranu" - publikację w formie e-booka poświęconą najnowszej kulturze cyfrowej.

Ten wydawany przez NInA magazyn online (born digital), łączy najlepsze tradycje polskich czasopism literackich z nowoczesnym dziennikarstwem internetowym, dziennikarską rzetelność z atrakcyjnym designem strony.

W każdym numerze ukazuje się około trzydziestu nowych materiałów. W ciągu ośmiu lat istnienia magazyn opublikował ponad 7000 artykułów m.in. rozmów z ludźmi kultury, recenzji spektakli, koncertów, książek czy wystaw, analiz trendów i opisów zjawisk współczesnej kultury, a także felietonów, szkiców, wierszy i esejów. Dla Dwutygodnik.com pisali i piszą m.in. Dorota Masłowska, Weronika Murek, Ziemowit Szczerek, Henryk Grynberg, Michał Paweł Markowski, Jan Gondowicz, Maria Poprzęcka.

Dwutygodnik.com świadomie łączy najlepsze tradycje polskich periodyków z technologią i nowoczesnym designem. Dzięki przejrzystej formule, bezpłatnemu dostępowi do treści czytelnik ma możliwość obcowania z kulturą w sposób prosty i regularny. Artykuły przystosowane są do potrzeb osób niedowidzących. Dwutygodnik.com skupia autorów różnych pokoleń, formacji i dziedzin. Umożliwia debiuty, publikując zarazem głosy najważniejszych intelektualistów polskich.

W każdym kolejnym numerze jego twórcy starają się przekraczać tradycyjne podziały na dziedziny sztuki, wprowadzając autorskie rubryki, nowatorsko traktujące tematy związane z kulturą.

W lutym na łamach Dwutygodnik.com ukazał się numer tematyczny pt. "Fantazja", po raz pierwszy w historii Instytutu dostępny także do pobrania e-book w formacie EPUB lub MOBI!

Dwutygodnik.com to także wyjątkowe wydawnictwa. W ramach wspólnej serii Dwutygodnik.com i słowo obraz/terytoria ukazały się m.in. "Wte i wewte. Z tłumaczami o przekładach" Adama Pluszki, czyli zbiór kilkunastu rozmów z tłumaczami literatury pięknej, zaś z wydawnictwem Czarne Dwutygodnik.com wydał "Wśród przyjaciół" - prozatorski debiut Macieja Sieńczyka.

Pod koniec lutego ukazała się wyjątkowa publikacja Dwutygodnik.com "Efekt ekranu", złożona z tekstów poświęconych najnowszej kulturze cyfrowej - zarówno zupełnie nowych, powstałych na potrzeby publikacji i tych, które ukazywały się już na łamach magazynu. O najważniejszych zjawiskach i przemianach w kulturze cyfrowej piszą tacy autorzy jak Aleksandra Przegalińska, Jakub Dymek, Olga Drenda, Marek Krajewski, Iwona Kurz. W książce można przeczytać o wirtualnej rzeczywistości, elektronicznej literaturze, zjawisku slow web; o starych technologiach, które się nie udały; o algorytmach, które piszą książki; o postinternecie, prywatności i sucharach. Darek Arest pisze o wpływie - lub jego braku - nowych technologii na kino; Karolina Plinta zastanawia się, czym jest interaktywność w dobie ciągłego usieciowienia, a Mirek Filiciak w tekście "Nisze na stosie" mówi o roli algorytmów w kształtowaniu dzisiejszego świata, nie tylko kultury. W specjalnym tekście zamówionym przez dyrektora NInA na zakończenie działalności NInA, profesor Zygmunt Bauman pisze o krainie pomiędzy erą utopii a epoką retrotopii, w której się aktualnie znajdujemy. W książce znajdą się także liczne rozmowy, m.in. z Lvem Manovichem, Casparem Sonnenem, Pawłem Janickim, z nowomediową grupą artystyczną panGenerator i Hubem Wydawniczym Rozdzielczość Chleba.

Publikacja zawiera również infografikę przedstawiającą najważniejsze momenty i zjawiska ostatnich dwunastu lat cyfrowej kultury oraz działań NInA i (wcześniej) Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

Książka od 24 lutego jest dostępna jako ebook do pobrania w formacie MOBI, EPUB lub pdf ze strony nina.gov.pl: http://nina.gov.pl/aktualnosci/efekt-ekranu/ oraz Dwutygodnik.com: http://www.dwutygodnik.com/artykul/7051-efekt-ekranu.html.

Redaktor naczelną Dwutygodnik.com jest Zofia Król, z redakcją związana od 2009 roku.