powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Szwalnia zaprasza

Teatr Szwalnia zaprasza i rodziców na spektakl "Dom duszy" oraz na działanie performatywne dotyczące wydarzeń z 11 marca 2011 roku w Japonii.

Program "Dotknij Teatru 2017" w Teatrze Szwalnia okazał się frekwencyjnym sukcesem. 1 i 2 kwietnia były bardzo intensywne, ponieważ na czterech scenach odbyły się trzy premiery: spektaklu dla dzieci "Dom duszy", spektaklu dla dorosłych "Bóg rzeczy małych" oraz instalacji performatywnej "Tsunami tendenko".

8 i 9 kwietnia, godz. 17.00, 17.40 i 18.20

"Tsunami tendenko", instalacja performatywna, koncepcja i realizacja: Katarzyna Skręt

Bilety: 15 zł, konieczna rezerwacja miejsc, w jednym pokazie może wziąć udział max. 10 osób

rezerwacje@teatrszwalnia.pl i 696 287 352

"Tsunami tendenko" to próba wydobycia wspomnień w postaci pojedynczych zmysłów - zapamiętanych zapachów, obrazów zapisanych przez oko, dźwięków, smaków, ale także faktur, uczucia w ciele na samą myśl o TYM. Przerażającym żywiole, który wzbudza tak wielki strach, że od samego początku przygotowuje się ciało na możliwość ucieczki, opuszczenie domu i bliskich.

Poruszenie tego, co jest pomiędzy słowami, co skrywa milczenie, a może co ochrania? Spotkanie na poziomie bolesnej traumy, próba współodczuwania i zrozumienia. Bycia z drugim człowiekiem mimo wszystko. Mimo milczenia, mimo smutku, na przekór wyrytym w ciele słowom: tsunami tendenko.

Jest czas, w którym należy przestać uciekać. To pokój, w którym zamknięte są wszystkie emocje, wspomnienia, wciąż powracające upiory. Takim pokojem jest drugi człowiek, któremu powierzasz swoją opowieść.

Instalacja performatywna inspirowana jest reportażem Katarzyny Boni "Ganbare! Warsztaty umierania", poruszającym temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku - trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu elektrowni w Fukushimie.

Swoimi opowieściami dzielą się: Miwa Tajima, Patrycja Świeczkowska i Norihisa Miyagi

Koncepcja, realizacja, narracja: Katarzyna Skręt

Wideo: Norihisa Miyagi, found footage, Łukasz Cieślak aka Łukasz z Bałut (napisy)

Głos w słuchawce telefonu: Grzegorz Mikołajczyk

Tłumaczenie rozmowy: Shizuka Suzuki

Identyfikacja graficzna: Martyna Kowalczyk

***

23 kwietnia, godz. 12.00, 14.00

"Dom duszy" (na zdjęciu), spektakl dla dzieci od 6 lat, koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz i Iwona Dróżdż

Bilety: 15 zł, konieczna rezerwacja miejsc: rezerwacje@teatrszwalnia.pl i 696 287 352

"Dom duszy" to historia małej rybki głębinowej, która z mroków i ciemności dna oceanicznego próbuje wydostać się ku słońcu, ku jasności. W podróży do samej siebie, towarzyszy jej pytanie o istotę duszy, jak o nią dbać, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze? Na swojej drodze spotyka inne stworzenia, które krok po kroku prowadzą ją do celu. Spektakl poprzez piękną i prostą metaforę stawia dzieci przed filozoficznym pytaniem, na które nawet dorosłym nie łatwo odpowiedzieć. Czym jest dusza?

Scenariusz spektaklu powstał m.in. z fragmentów książek "Maum. Dom duszy" Heekyoung Kim i Iwony Chmielewskiej oraz "Rybka i słońce" Przemysława Wechterowicza. Ważnym elementem spektaklu są również rysunki dzieci oraz ich przemyślenia na temat duszy, spisane przez autorki projektu. Materiał zebrany podczas przeprowadzonych wcześniej warsztatów

w przedszkolach i szkołach podstawowych uzupełnił spektakl, wprowadzając nowe wątki

i pomysły, stwarzając tym samym warstwę dokumentalną zdarzenia.

Koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz, Iwona Dróżdż

Scenografia: Justyna Rochala

Projekt plakatu: Patrycja Terciak

Wsparcie graficzne: Martyna Kowalczyk