powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Premiera "1, 2, 3 Zginiesz Ty" w ramach "Dotknij Teatru"

Co popycha ludzi do zła? Gdzieś rodzi się zło? Czy ludzie z natury są źli? 1 kwietnia o 19:15 w ramach ogólnopolskiego projektu "Dotknij Teatru 2017", Teatr Powszechny zaprezentuje przygotowaną specjalnie na tegoroczną edycję premierę "1,2,3 Zginiesz Ty" inspirowaną tragicznymi wydarzeniami z 2002 roku, które rozegrały się w Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie.

W strzelaninie zginęło siedemnaście osób. Sprawcą masakry był dziewiętnastoletni uczeń szkoły. Spektakl przygotowany został przez Arkadiusza Wójcika i podopiecznych Stowarzyszenie MONAR.

Na scenie Teatru Powszechnego w terrorystów wcielą się podopieczni Stowarzyszenia MONAR oraz aktorzy (Natalia Łągiewczyk, Wojtek Marcinkowski i Arkadiusz Wójcik). Spektakl pokazuje mechanizmy społeczne, które marginalizują "inność", prowadząc do tragedii.

Przedstawienie "1,2,3 Zginiesz Ty" będzie próbą ukazania schematu działania młodego przestępcy, w którym przygotowania do zbrodni ujęto jako rodzaj obrzędu wtajemniczenia. W sztuce odwołamy się do kultowej już książki Arnolda van Gennepa "Obrzędy przejścia", w której autor rekonstruuje wiele wydarzeń z życia człowieka w kontekście inicjacyjnego schematu. Głównym celem powołania się na badania etnologa będzie pokazanie, że każda jednostka w wyniku narzuconych mechanizmów społecznych może przetransformowań swoją świadomość i sposób myślenia.

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Arkadiusz Wójcik

Muzyka: Bartosz Adamiak

Światło: Sylwester Wilk, Łukasz Broniewski

Obsada: Natalia Łągiewczyk, Wojtek Marcinkowski, Arkadiusz Wójcik, podopieczni Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Łodzi