powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Mądzik inscenizuje Mahlera

9 kwietna Teatr Wielki pokaże II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustawowa Mahlera w inscenizacji Leszka Mądzika.

Niedziela Palmowa, przypadająca w 2017 roku 9 kwietnia, rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. W takim dniu słowa, które posłużyły Gustawowi Mahlerowi jako literacki komentarz do jego II Symfonii, w wieloznaczny, literacko-muzyczny sposób stają się i nam znacznie bliższe.

"Stoimy nad grobem osoby, którą bardzo kochaliśmy. Całe jej życie, doczesne zmagania, cierpienia i osiągnięcia stają nam przed oczami. I teraz, w tym uroczystym i wzruszającym momencie, kiedy niepewność i roztargnienie codziennego życia są odsunięte niczym kaptur z oczu, głos budzącej respekt powagi rozgrzewa nasze serca, głos, który oślepiony iluzją codziennego życia, zdaje się pytać: Co dalej? Czym jest życie, i czym śmierć? Czy będziemy żyć wieczne? Czy to tylko nic nieznaczący sen czy też nasze życie i śmierć mają jakieś znaczenie?".

Podtytuł kompozycji - "Zmartwychwstanie" - zawiera czytelne przesłanie teologiczne, natomiast konstrukcja symfonii i treści zawarte w jej poszczególnych częściach uwydatniają teleologiczny sens egzystencji ludzkiej, prowadzący z ziemskiego świata do życia wiecznego.

***

II Symfonia c-moll ZMARTWYCHWSTANIE

9.04.2017, godz. 18:30

kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek

inscenizacja: Leszek Mądzik

przygotowanie Chóru: Dawid Jarząb

Wystąpią: Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka

Bilety: 27-40-45 zł ulgowe / 32-45- 55 zł normalne