Kontrowersje wokół umowy ACTA

26-01-2012
17-05-2013
Bruksela. Większość państw za wyłączeniem kultury z rozmów handlowych z USA
Francji udało się pozyskać sojuszników w jej zabiegach o wyłączenie kultury i spraw audiowizualnych z planowanych rozmów o wolnym handlu z USA - poinformowała w piątek w Brukseli francuska minister kultury Aurelie Filippetti.
07-02-2013
Polski podziemny krąg
Skoro bowiem okazało się, że współuczestnictwo (komentowanie, polecanie, ściąganie) wytwarza wartości, jakimi stały się więzi międzyludzkie, to czy można je przeliczyć na legalny przychód pieniężny? - o raporcie "Tajni kulturalni" pisze Ania Kalinowska w Res Publice Nowej.
16-07-2012
Warszawa. Rewolucji w prawie autorskim nie będzie
Na pewno nie będzie rewolucji rozumianej jako manifest, w którym wprowadzamy zupełnie nowy porządek, w gruzy obracając obecne struktury prawa autorskiego - mówi PAP wiceszef MAC Igor Ostrowski. Według niego pierwsze rozwiązania pojawią się pod koniec kadencji.
12-07-2012
Bruksela. KE proponuje międzynarodowe licencje na muzykę w internecie
Licencję, która dawałaby prawo do udostępniania online utworu muzycznego w wielu lub wszystkich krajach UE oraz ostrzejsze wymogi dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - takie przepisy zaproponowała w środę Komisja Europejska.
12-07-2012
Warszawa. Sprawa ACTA przejawem deficytu demokratycznego w UE
Sposób procedowania nad kontrowersyjną umową handlową o walce z towarami podrabianymi pokazał, że istnieje deficyt demokratyczny przy stanowieniu przepisów na tym szczeblu - zgodzili się eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji pt. "Kultura i ekonomia w czasach post-ACTA".
17-05-2012
Warszawa. Warsztaty poświęcone własności intelektualnej
15 maja po raz drugi spotkali się członkowie podgrupy zajmującej się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ramach warsztatów "Reforma prawa własności intelektualnej". Podczas spotkania dyskutowano głównie na temat dozwolonego użytku prywatnego.
23-04-2012
Warszawa. W ZAiKS-ie odbyła się debata "W obronie kreatywności"
Głos twórców i stowarzyszeń chroniących prawa autorskie w debacie na temat praw autorskich zostanie wzmocniony, będzie bardziej słyszany - zapowiedział minister Michał Boni podczas dyskusji. Debatę "w obronie kreatywności" zorganizował w poniedziałek w Warszawie ZAiKS.
19-04-2012
Warszawa. Związek Kompozytorów Polskich krytykuje TVP Kultura
Przyznając nominację do nagród "Gwarancje Kultury 2012" ruchowi przeciwko ACTA program TVP Kultura umacnia podział pomiędzy twórcami a odbiorcami kultury - podkreśla Związek Kompozytorów Polskich w przesłanym PAP w czwartek komunikacie.
16-04-2012
Warszawa. Ukazał się "Bunt sieci" Edwina Bendyka
Publicysta, wykładowca i bloger Edwin Bendyk w swojej najnowszej książce "Bunt sieci" analizuje przemiany postaw społecznych i kulturowych we współczesnej Polsce, punktem wyjścia do rozważań autora były protesty i dyskusja, które rozgorzały wokół ACTA.
13-04-2012
Artyści bronią legalnej kultury
Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Chyra to twórcy popierający kampanię Legalna kultura - pisze Jacek Tomczuk w Rzeczpospolitej.
12-04-2012
Warszawa. Ruszyła ogólnopolska kampania "Legalna kultura"
Korzystanie z kultury w sposób legalny sprawia, że jesteśmy jej współtwórcami - zgadzają się twórcy kampanii "Legalna kultura" oraz artyści, którzy popierają akcję. Kampania odbywa się pod patronatem ministra kultury, w czwartek oficjalnie ją zainaugurowano.
10-04-2012
Warszawa. Kompozytorzy kontra TVP Kultura
Przyznając nominację do nagród "Gwarancje Kultury 2012" ruchowi przeciwko ACTA program TVP Kultura umacnia podział pomiędzy twórcami a odbiorcami kultury - podkreśla Związek Kompozytorów Polskich w przesłanym wczoraj komunikacie.
03-04-2012
Warszawa. MAC rozpoczyna prace nad regulacją praw internautów
Przygotowaniem Karty Wolności w Internecie oraz propozycji zmian w przepisach chroniących prawa użytkowników sieci zajmie się pięć grup ekspertów i przedstawicieli administracji. Jeszcze w tym tygodniu ruszą prace w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
02-04-2012
Warszawa. Prawdziwy Dzień Gniewu
Pod kolumną Zygmunta i sztandarami: "Walka klas trwa. Dość kompromisów", "Rząd na bruk, bruk na rząd" zebrało się w sobotę około 150 osób. Mówili głośno o różnych społecznych problemach: eksmisjach, prywatyzacji stołówek, łączeniu szkół, podwyższaniu wieku emerytalnego, ACTA, komercjalizacji teatrów.
28-03-2012
Warszawa. Warsztaty dotyczące wolności w internecie
Prawo autorskie, przykłady modeli biznesowych w sieci, ochrona danych osobowych - to niektóre tematy warsztatów, przygotowywanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, o których informował w środę w Sejmie podsekretarz stanu w resorcie Igor Ostrowski.
27-03-2012
Warszawa. MAC przedstawi założenia do ustawy o otwartych zasobach
Udostępnianie zasobów wiedzy należących do podmiotów publicznych będzie rozłożone w czasie i nie odbędzie się kosztem twórców - zapowiada minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. MAC ma przedstawić założenia do ustawy o otwartych zasobach za miesiąc.
16-03-2012
Kraj. Kończy się akcja zbierania podpisów pod referendum w sprawie ACTA
W piątek kończy się ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ratyfikacji ACTA, zorganizowana przez studentów z Wrocławia. Pod koniec marca organizatorzy ogłoszą, ile podpisów zebrano.
14-03-2012
Stowarzyszenia twórców i wydawców krytykują Kongres Wolności w Internecie
Szefowie stowarzyszeń skupiających twórców i wydawców zarzucili w liście do szefa MAC Michała Boniego, że na zorganizowanym przez niego Kongresie Wolności w Internecie napiętnowano autorów i wydawców oraz działano na rzecz ściągania treści z sieci za darmo.
07-03-2012
Warszawa. Obywatele Kultury przeciw inwigilacji użytkowników w sieci
Przeciw inwigilacji użytkowników w sieci i obciążaniu internautów, korzystających na własny użytek z dóbr kultury w internecie, obowiązkiem dochodzenia legalności źródeł ich udostępniania - opowiedzieli się przedstawiciele ruchu społecznego Obywatele Kultury.
06-03-2012
Kraków. Ruch "Nie dla Acta" przypomina o sobie
Już w środę, 7 marca, o godz. 18 na krakowskim Rynku czeka nas happening, który ma przypominać o postulatach ruchu "Nie dla ACTA".
05-03-2012
Warszawa. MAC zapowiada Kartę Praw Podstawowych i Wolności w Internecie
Przygotowanie Karty Praw Podstawowych i Wolności w Internecie zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Propozycje resortu przedstawił minister Michał Boni na zainaugurowanym w poniedziałek w Warszawie Kongresie Wolności w Internecie.
05-03-2012
Warszawa. Postulaty Kongresu Wolnego Internetu
Liberalizacja prawa autorskiego i jego skuteczna egzekucja, rozszerzanie domeny publicznej o zasoby publiczne i treści kultury oraz usprawnienie dialogu pomiędzy obywatelami a administracją - to najważniejsze postulaty Kongresu Wolnego Internetu.
05-03-2012
Warszawa. Uczestnicy Kongresu Wolności w Internecie chcą swobodnego dostępu do sieci
Swobodny dostęp do internetu, stworzenie otwartego systemu danych, działanie przeciw wykluczeniu cyfrowemu osób starszych, przekonywanie o korzyściach płynących z dostępu do świata cyfrowego - to niektóre postulaty Kongresu Wolności w Internecie.
02-03-2012
Warszawa. Kolejne odpowiedzi MAC ws. umowy ACTA
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało w piątek na stronie internetowej piątą część odpowiedzi na pytania zgłoszone przez internet w czasie debaty o ACTA, która odbyła się 6 lutego. Pytania dotyczą polityki państwa i zasad demokracji.
02-03-2012
Warszawa. RPO prosi kancelarię premiera o informacje ws. ACTA
Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz poprosiła kancelarię premiera o przesłanie informacji o sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie ACTA, uzyskanych od poszczególnych ministrów.
29-02-2012
Ferment z dobrym skutkiem?
Wolna wymiana treści w Internecie zmieniła podejście młodego pokolenia do kultury. Wiedzą, że mogą ściągnąć niemal wszystko, natychmiast i za darmo. Wielu artystów bije na alarm, że to początek końca kultury jako rynku. Jednak dla mediów kulturalnych to zjawisko może być szansą, a nie zagrożeniem.
29-02-2012
Warszawa. Czerski, Stasińska, Bendyk na debacie "Co po ACTA?"
Dominik Batorski, Edwin Bendyk, Piotr Czerski, prof. Krystyna Szafraniec i Beata Stasińska znaleźli się wśród prowadzących debatę "Co po ACTA?" organizowaną w poniedziałek 5 marca przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w Warszawie.
29-02-2012
Warszawa. Debata o przyszłości prawa autorskiego w Polsce
Skrócenie czasu obowiązywania praw autorskich, uściślenie pojęcia utworu chronionego tymi prawami, wystrzeganie się agresywnych określeń mówiących o nieprzestrzeganiu prawa - takie m.in. postulaty padły podczas wtorkowej debaty "Prawo autorskie po ACTA" w warszawskiej Zachęcie.
28-02-2012
Warszawa. W ministerstwie kultury powstanie zespół ds. prawa autorskiego
Zespół ekspertów, który ma zająć się przygotowaniem założeń do dyskusji o prawie autorskim, zostanie powołany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach spotkań z Obywatelami Kultury w marcu odbędzie się dyskusja o prawach własności intelektualnej.
27-02-2012
Warszawa. Spotkanie poświęcone ACTA
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 27 lutego (poniedziałek) o godz. 18.00 na "interwencyjne" spotkanie organizowane przez Zespół Analizy Ruchów Społecznych pt.: "Polscy internauci nie boją się mrozu. Pierwszy raport z badania liderów ruchu protestuanty-ACTA".
27-02-2012
Czerski: trzeba skrócić okres obowiązywania praw autorskich
W rozmowie z PAP autor tekstu "My, dzieci sieci", który w mediach i internecie wywołał ostatnio lawinę komentarzy, podkreśla, że należy radykalnie skrócić okres obowiązywania praw autorskich dlatego, że nie przystaje on do obecnych możliwości i potrzeb w zakresie przetwarzania treści.
23-02-2012
Warszawa. Debata "Co po ACTA?"
Debatę "Co po ACTA? Jakie społeczeństwo? Jakie prawo? Jakie modele dostępu do zasobów kultury, edukacji i nauki?" organizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji 5 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ma to być kontynuacja dyskusji z 6 lutego.
22-02-2012
Warszawa. Odpowiedzi MAC na pytania o ACTA
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało w środę na swoich stronach pierwszą część odpowiedzi na pytania zgłoszone przez internet w czasie debaty o ACTA 6 lutego. Internauci napisali ok. 6 tys. komentarzy i opinii, w tym ponad tysiąc samych pytań.
21-02-2012
Boni: prawo autorskie i własności intelektualnej musi być zmienione
Kolejnym krokiem po wycofaniu przez Polskę poparcia dla ACTA w Parlamencie Europejskim powinna być dyskusja o zmianach prawa autorskiego - ocenił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w komunikacie na stronie internetowej resortu.
21-02-2012
Warszawa. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o ACTA
Polskie tłumaczenie ACTA należy ocenić krytycznie - tekst jest niejasno sformułowany. Niezależnie od tłumaczenia język umowy jest miejscami nieprecyzyjny i pozostawia wiele miejsca na sprzeczne interpretacje - ocenia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
21-02-2012
Warszawa. Rzecznik praw obywatelskich o ACTA
Przyjęcie ACTA mogłoby godzić w prawa i wolności konstytucyjne - uznała rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz w opinii przygotowanej na prośbę prezydenta.
20-02-2012
Warszawa. Można wycofać się z ACTA przez oświadczenie woli
Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego prof. Genowefa Grabowska mówi o drodze wycofania się Polski z ratyfikacji porozumienia ACTA - poprzez oświadczenie woli państwa:
20-02-2012
Warszawa. RPO zaprezentuje swoje stanowisko ws. ACTA we wtorek
Przygotowane dla prezydenta RP stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ws. ACTA zostanie przedstawione podczas briefingu we wtorek wczesnym popołudniem - zapowiedziała w poniedziałek w Katowicach RPO prof. Irena Lipowicz.
18-02-2012
Szymielewicz pozytywnie o odrzuceniu ACTA
- Oceniam apel premiera bardzo pozytywnie, wręcz jest to działanie, do którego premiera zachęcaliśmy mówi prezes Fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz
18-02-2012
Warszawa. Premier wycofuje sie z poparcia dla ACTA
Rząd wycofał się z poparcia dla ACTA. Premier Donald Tusk na forum UE będzie namawiał do odrzucenia umowy. Na piątkowej konferencji prasowej Donald Tusk przyznał, że poparcie rządu dla ACTA było błędem.
17-02-2012
Jacek Bromski: decyzja premiera ws. ACTA martwi mnie
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski ws. apelu premiera Donalda Tuska o odrzucenie ACTA: "Decyzja premiera ws. ACTA martwi mnie. Moim zdaniem, została ona podjęta pod wpływem populistycznych ruchów, które z kolei zostały zmanipulowane przez telekomy. Nie oszukujmy się.
17-02-2012
Kraj. Podpisy pod wnioskiem o referendum ws. ACTA do 16 marca
Termin zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ratyfikacji ACTA został przedłużony do 16 marca. Organizatorzy kontynuują akcję pomimo tego, że premier zaproponował w piątek przywódcom partii należącym do frakcji EPL w PE odrzucenie umowy ACTA.
17-02-2012
Warszawa. Kolejne dokumenty ACTA na stronie ministerstwa kultury
Dwa pisma dotyczące podpisania i zawarcia ACTA przez Polskę, przyjęte przez Komitet do Spraw Europejskich, umieszczono na stronie resortu kultury. Dokumenty sygnowane są przez MSZ. W jednym z nich zapisano, że rząd polski będzie dążyć do podpisania ACTA jeszcze w 2011 r.
17-02-2012
ZAiKS o propozycji premiera ws. ACTA
Dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski o propozycji premiera Donalda Tuska w sprawie odrzucenia ACTA w Parlamencie Europejskim: nie będziemy rwać włosów z głowy.
15-02-2012
Warszawa. TNS OBOP: 67 proc. Polaków popiera protestujących przeciwko ACTA
67 proc. Polaków uważa, że więcej racji w sporze o przystąpienie do międzynarodowego porozumienia ACTA mają protestujący, rząd w tej kwestii popiera co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.
13-02-2012
Demonstracje przeciw ACTA w Europie
Weekendowe demonstracje przeciw ACTA w Polsce były dużo słabsze niż w styczniu - w Krakowie przyszło 500 osób, we Wrocławiu - 150. Za to w innych krajach Europy protestowały dziesiątki tysięcy.
13-02-2012
Warszawa. Protestowali przeciwko ACTA
W sobotę protesty przeciwko ACTA odbyły się w wielu miastach Europy i Polski. Warszawiacy też przyszli, choć premier zapowiedział "wstrzymanie ratyfikacji". - No i pamiętajcie o Kubusiu Puchatku. W polskich teatrach nie można grać "Kubusia", bo prawa do niego należą do Disneya i tylko Disney może mówić, jak ma wyglądać Kubuś. Przez taki sposób myślenia o prawach autorskich korporacje zjadają kulturę - wołał ktoś przez megafon.
12-02-2012
Lenin na Pudelku
Ostatnio plotkarski portal "Pudelek" zaskoczył wszystkich, zajmując zdecydowane stanowisko w sprawie ACTA, w poważnym i nieco podniosłym tonie pisząc o oderwaniu opiniotwórczych elit od rzeczywistości milionów ludzi zarabiających poniżej średniej krajowej - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
10-02-2012
Minister Zdrojewski: emocje wokół ACTA mogą w Polsce powoli wygasać
Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że emocje wokół ACTA "powoli mogą w Polsce wygasać". Według niego publikacja w internecie dokumentów dotyczących tej sprawy jeszcze się nie zakończyła. Została końcówka - powiedział.
08-02-2012
Warszawa. Kolejne instrukcje negocjacyjne ws. ACTA
Ministerstwo kultury ujawniło dziś sześć kolejnych instrukcji dla polskiej delegacji, która w 2009 i 2010 r. brała udział w negocjacjach ws. umowy ACTA.
08-02-2012
Warszawa. Strona internetowa ministerstwa kultury odblokowana
Strona internetowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na którą w środę od rana nie można było wejść z powodu ataku, ponownie zaczęła działać. Opublikowano na niej kolejne stanowiska negocjacyjne ws. ACTA.
08-02-2012
Warszawa. Strona internetowa ministerstwa kultury znowu zablokowana
Od rana nie działa internetowa strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zablokowana prawdopodobnie przez hakerów. Na razie nie ma problemów z wejściem na strony innych resortów, premiera czy Sejmu.
07-02-2012
Warszawa. Resort kultury ujawnił instrukcje negocjacyjne ws. ACTA
Ministerstwo kultury opublikowało na swojej stronie internetowej pięć instrukcji dla polskiej delegacji, która w 2008 i 2009 r. brała udział w negocjacjach w sprawie umowy ACTA.
04-02-2012
Zdrojewski o ACTA: konsultacje powinny pomóc zrozumieć sens umowy
Minister kultury Bogdan Zdrojewski po dodatkowych konsultacjach ws. ACTA spodziewa się tego, że społeczeństwo będzie więcej wiedzieć na temat tej umowy. Ma nadzieję, że - dzięki konsultacjom - wiedza o ACTA będzie większa, a dyskusja pozbawiona skrajnych emocji.
04-02-2012
Warszawa. Debata o umowie ACTA z udziałem premiera
Zapowiedziana przez premiera otwarta debata o umowie ACTA rozpocznie się w poniedziałek o godz. 14 w Sali Kolumnowej KPRM - poinformowało CIR. Kancelaria premiera będzie ją transmitować na żywo, a obywatele będą mogli zadawać pytania on-line.
03-02-2012
Gdańsk. ACTA? Debata o wolności i własności
W sobotę 4 lutego, w godz. 12-16, w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się publiczna debata na temat ACTA. W dyskusji na temat wolności i własności udział wezmą Minister Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, studenci, którzy zainicjowali zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA, a także przedstawiciele NGOs, eksperci i przedsiębiorcy z branży nowych technologii.
03-02-2012
Warszawa. Ratyfikacja ACTA zawieszona
- Podjąłem definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA - powiedział dziś premier Donald Tusk. Jak dodał, jest rozgoryczony na urzędników, bo włożył dużo energii w to, aby kwestie wolności w internecie były przedmiotem nieustannego dialogu.
03-02-2012
Zwolennicy ACTA: bez umowy polska twórczość niechroniona za granicą
Decyzja o zawieszeniu ratyfikacji ACTA, którą premier Donald Tusk ogłosił w piątek, może sprawić, że Polska straci możliwość ścigania piratów naruszających własność intelektualną polskich twórców w internecie na zagranicznych serwerach - podkreślają w rozmowie z PAP zwolennicy umowy.
02-02-2012
Rzecznik praw obywatelskich zapowiada społeczne debaty ws. ACTA
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiedziała społeczne debaty na temat ACTA. Udział w nich weźmie - jak poinformowała w czwartek po spotkaniu z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim - także strona rządowa.
01-02-2012
Warszawa. Prezydent prosi RPO o zajęcie stanowiska ws. ACTA
Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, by zajęła stanowisko ws. ratyfikacji przez Polskę umowy ACTA. Rzecznik już wcześniej zajmowała się kontrowersyjnym traktatem.
01-02-2012
Warszawa. Zdrojewski: ratyfikacja ACTA nie wcześniej niż w 2014
Ratyfikacja ACTA - według mojej oceny - nastąpi nie wcześniej niż w 2014 roku. Do 2013 roku mamy czas, aby ewentualnie wyrażać gotowość do ratyfikowania dokumentu - powiedział w środę w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski.
31-01-2012
ACTA powinna być analizowana bez udziału polityków
- Umowa ACTA w najbliższych tygodniach powinna być poddana analizom, ale bez udziału polityków - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wolałby, żeby dokumentowi przyjrzeli się specjaliści od wymiany handlowej, praw autorskich, funkcjonowania internetu.
28-01-2012
Sieciowi złodzieje czy pożeracze kultury?
Analitycy rynku twierdzą, że ograniczenie ściągania w sieci nie przełoży się na sprzedaż książek czy płyt - o raporcie Centrum Cyfrowego o kulturze i jej konsumentach pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
27-01-2012
Boni: Nie ratyfikujemy ACTA, jeśli nie rozproszymy wątpliwości
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zadeklarował w piątek, że jeśli w ACTA pojawiają się sformułowania ograniczające prawa osób prywatnych, internautów, to do czasu rozproszenia wszystkich wątpliwości nie rozpocznie się procedura ratyfikacyjna umowy.
27-01-2012
Prawnik o ACTA: jest możliwość zastrzeżenia ws. artykułu 27 ust. 4
Istnieje możliwość zgłoszenia zastrzeżenia w sprawie art. 27 ust. 4 ACTA, który może ograniczać prawa osób prywatnych - powiedział PAP prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego Konrad Gliściński. Jak wyjaśnił, artykuł ten to przepis o charakterze fakultatywnym.
27-01-2012
Premier: umowa ACTA może nie być przedłożona do ratyfikacji
Premier Donald Tusk zapowiedział, że - jeśli będzie naprawdę uzasadniona opinia, że umowa ACTA jest zagrożeniem dla wolności - to rząd nie przedłoży jej do ratyfikacji.
27-01-2012
Strasburg. ACTA - skandal w Parlamencie Europejskim
Podczas, gdy w czwartek w Tokio 22 ambasadorów krajów Unii Europejskiej podpisywało układ handlowy ACTA, w Strasburgu wybuchła bomba: sprawozdawca specjalny Parlamentu Europejskiego ds. tej umowy, francuski deputowany Kader Arif, złożył w proteście dymisję, która bez wątpienia utrudni ratyfikację. "Nie będę uczestniczył w tej maskaradzie" - napisał w opublikowanym oświadczeniu.
27-01-2012
Warszawa. IAB Polska wzywa do debaty o niejasnościach w ACTA
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska ocenia, że wątpliwości prawne w porozumieniu ACTA należy wyjaśnić w ramach debaty publicznej.
27-01-2012
Warszawa. Minister Boni gotowy do dymisji
- Ja swoją gotowość do dymisji przedstawiłem premierowi w poniedziałek. Pan premier na razie jej nie przyjął - powiedział Michał Boni w rozmowie z Moniką Olejnik w audycji "Gość Radia ZET", odpowiadając na pytanie, czy nie czuje, że zawiódł i nie powinien podać się do dymisji.
27-01-2012
Warszawa. Minister Zdrojewski straci stanowisko?
Oficjalnie Donald Tusk i rząd bronią porozumienia ACTA. Choć część posłów PO i ministrów uważa, że dokumentu nie należało podpisywać. Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" pierwszą "ofiarą" podpisania paktu ACTA będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który może stracić stanowisko.
27-01-2012
Warszawa. Tusk zmienia zdanie ws. ACTA?
Donald Tusk zapewnia, że jeśli będą opinie uznające, że ACTA zagraża wolności, to umowa nie zostanie ratyfikowana. Zapowiada również konsultacje społeczne i wnikliwe przebadanie umowy. Podobnie wyraził się dziś w Radiu ZET Michał Boni.
26-01-2012
ACTA ma ograniczać przestępców, nie polskich internautów
Przystąpienie Polski do ACTA nie będzie miało żadnych konsekwencji dla polskich internautów, umowa ma służyć walce z organizacjami przestępczymi, dokonującymi naruszeń na skalę handlową - przekonuje Dominik Skoczek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
26-01-2012
Lipszyc: ACTA utrudni nam reformę prawa i promowanie innowacji
Podpisanie przez Polskę traktatu ACTA uniemożliwi reformę systemu własności intelektualnej tak, by odpowiadał on kryteriom epoki cyfrowej, utrudnia promowanie innowacji i blokuje możliwość suwerennej zmiany prawa - uważa prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc.
26-01-2012
Łętowska: ACTA to wynik lobbingu
- Niepokoi mnie nierzetelność argumentacji rządu. Czy można aż tak nie widzieć problemów, które stworzy ACTA? - mówi prof. Ewa Łętowska, była rzecznik praw obywatelskich
26-01-2012
Masowe demonstracje przeciwko ACTA w całej Polsce
W środę w wielu miastach odbyły się manifestacje przeciwników podpisania przez Polskę umowy ACTA. Największa, w Krakowie, zgromadziła 15 tys. osób, ale nie odnotowano żadnych incydentów. Do zamieszek doszło w Kielcach, gdzie chuligani obrzucili butelkami i kamieniami policję.
26-01-2012
Prawnik Konrad Gliściński o ACTA: obawy internautów są zasadne
Obawy internautów, zwłaszcza związane z kwestią dostępu do danych osobowych, są zasadne - tak Konrad Gliściński, doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ocenia konsekwencje podpisania umowy ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami.
26-01-2012
Raport: ściąganie z internetu nie szkodzi przemysłowi kulturalnemu
Internauci, ściągający treści kulturowe - filmy, muzykę i książki - z sieci, są najczęściej klientami księgarń, sklepów muzycznych i widzami w kinie - wynika z raportu "Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści" przygotowanego przez Centrum Cyfrowe.
26-01-2012
Smolar o ACTA: zapisy anachroniczne i nieskuteczne wobec internautów
Porozumienie ACTA proponuje anachroniczny sposób rozwiązania problemu ochrony własności intelektualnej, gdyż sięga po środki represywne, których nie można zastosować wobec zwykłych użytkowników internetu - uważa prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar.
26-01-2012
Tokio. Umowa ACTA podpisana
Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami. Jak poinformował PAP radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz, dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym.
26-01-2012
Twórcy piętnują arogancję Tuska
Filmowcy popierają ACTA. Muzycy uważają, że rząd nie dbał wcześniej o ochronę praw autorskich w sieci, a wprowadzenie ustawy razi arogancją i grozi cenzurą - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
26-01-2012
Warszawa. Głos rzecznika w obronie praw obywatelskich
Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz, ostro i zdecydowanie wystąpiła do premiera w sprawie ACTA. Wyjaśnienia rządu uznała z nieprzekonujące, dostrzegła zagrożenie dla praw internautów i operatorów internetowych.
26-01-2012
TVP Kultura. Debata poświęcona sprawie ACTA
TVP Kultura zaprasza dziś o g. 22.30 na debatę poświęconą sprawie ACTA.
26-01-2012
Warszawa. SFP, ZAiKS, ZKP popierają ACTA
ACTA ma pomóc w egzekwowaniu praw własności intelektualnej, prawa autorskiego, dlatego popieramy tę umowę - mówią PAP szefowie Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz i ZAiKS-u Krzysztof Lewandowski.
24-01-2012
ACTA. Słucham Boniego i Zdrojewskiego i nie wiem, jakie mamy stanowisko
- Słucham ministrów Zdrojewskiego i Boniego i nie wiem do końca, jakie jest stanowisko ws. ACTA. Jeden mówił o gotowości do podpisania za kilka dni, a drugi o przekonaniu, że to musi nastąpić - mówił w TOK FM Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości.
24-01-2012
Polskie Towarzystwo Informatyczne apeluje o wstrzymanie się z podpisaniem ACTA
Polskie Towarzystwo Informatyczne apeluje do polskiego rządu o wstrzymanie się z podpisaniem porozumienia ACTA, a następnie podjęcie ponownego, jawnego procesu renegocjacji umowy albo szerokich konsultacji społecznych - napisano w przesłanym PAP stanowisku.
24-01-2012
Warszawa. Ministerstwo kultury prosiło 27 organizacji o uwagi ws. ACTA
27 organizacji, m.in. NOT, ZAiKS, ZASP, ZPAV, SFP, TVN, TVP i Polsat, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, zostały poproszone 11 maja 2010 r. przez resort kultury o uwagi ws. ACTA. Informacje o negocjacjach nie wywołały większego zainteresowania - komentuje rzecznik resortu.
24-01-2012
Warszawa. Rząd nie odstąpi od podpisania umowy ACTA
Protesty internautów i ataki hakerów bez efektu. Polska podpisze kontrowersyjną umowę
24-01-2012
Warszawa. Rząd nie odstąpi od podpisania umowy ACTA
Protesty internautów i ataki hakerów bez efektu. Polska podpisze kontrowersyjną umowę
24-01-2012
Pół miliona internautów protestuje ws. ACTA
Około pół miliona polskich internautów wyraża sprzeciw wobec zamiaru przystąpienia Polski do międzynarodowego porozumienia ACTA. Taka aktywność nie miała dotychczas precedensu, to dobry znak dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - ocenia socjolog dr Dominik Batorski.
23-01-2012
Jacek Żakowski: ACTA ad acta. Co ma wspólnego internet z biblioteką
Kiedy dowiedzieliście się państwo, że istnieje coś takiego jak ACTA? Niewiele ważnych decyzji przygotowywanych było w tak szczelnej dyskrecji. I to nie tylko w Polsce - pisze Jacek Żakowski w Gazecie Wyborczej.
23-01-2012
Warszawa. Apel twórców do prokuratora generalnego ws. praw autorskich
O działania w celu zwiększenia wśród polskich prokuratorów wiedzy o ochronie praw autorskich zaapelowali do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta przedstawiciele środowisk twórców, producentów i organizacji związanych z legalną eksploatacją praw autorskich.
23-01-2012
Warszawa. Boni: Możemy nie podpisać ACTA
- Nie mamy zamiaru wprowadzać żadnego nowego rozwiązania, które by pozwalało blokować strony internetowe - powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM minister ds. cyfryzacji Michał Boni. Rząd prawdopodobnie nie podpisze ACTA w wyznaczonym terminie.
23-01-2012
Warszawa. ZAiKS: ACTA zabezpiecza wolność słowa i prawa obywatelskie
W tekście międzynarodowego porozumienia ACTA dotyczącego m.in. przeciwdziałania naruszeniom własności intelektualnej znajdują się wyraźne wskazania, jak należy zabezpieczać wolność słowa i prawa obywatelskie - uważa prawnik Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski.